Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

EBC zakończył swoje dwudniowe posiedzenie. Zgodnie z oczekiwaniami urzędnicy pozostawili podstawową stopę oprocentowania kredytów na niezmienionym poziomie 0,25%. Co więcej EBC pozostawił stopę depozytów w banku centralnym na poziomie -0,4%.

Z komentarza banku możemy się dowiedzieć, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie jeszcze przez pewien czas. Najprawdopodobniej taki stan rzeczy utrzyma się również po wrześniu, gdy EBC zakończy skup papierów wartościowych. Z oświadczenia banku dowiedzieliśmy się, że obecne tempo skupu papierów wartościowych (30 miliardów euro miesięcznie) zostanie utrzymane do końca września, jednak w razie potrzeby może zostać utrzymane. Co więcej EBC poinformował o zamiarze reinwestowania kwoty głównej dojrzałych inwestycji przez długi okres po zakończeniu luzowania ilościowego.

Po opublikowaniu tych informacji kurs euro nieco wzrósł względem głównych walut, ponieważ w swoim oświadczeniu urzędnicy posługiwali się dotychczasowym językiem.

Posiedzenie miało miejsce w okresie, który jest bardzo interesujący dla UE. W poniedziałek firma HIS Markit opublikowała badanie dotyczące menedżerów zarządzających kupnem walorów. Dowiedzieliśmy się, że są oni bardzo optymistyczni jeśli chodzi o gospodarkę. Była to dobra informacja, ponieważ od kilku miesięcy mogliśmy odczuć spadek optymizmu wśród tej grupy.

We wtorek instytut IFO opublikował badania dotyczące panujących wśród menedżerów nastrojów. Tak jak pisaliśmy wczoraj, dane pokazują, iż menedżerowie są głęboko zaniepokojeni przyszłością gospodarki. Okazało się, że taka tendencja ma również miejsce we Francji i Włoszech, dwóch innych dużych gospodarkach regionu. Na odpowiedzi miała wpływ głównie perspektywa wojny handlowej. Badanie zostało opublikowane w momencie spotkania Emmanuela Macrona z amerykańskim prezydentem.  Jutro Donald Trump spotka się z Angelą Merkel.

Wczoraj poznaliśmy również pozytywne informacje w postaci badania przeprowadzonego przez EBC. Wyniki badania pokazują, że banki komercyjne regionu coraz chętniej udzielają pożyczek. To dobra wiadomość, gdyż wydawało się, że więcej osób bierze pożyczki dla celów osobistych i biznesowych.

Niemniej jednak inwestorzy martwią się o stan europejskiej gospodarki. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że inflacja nadal znajduje się poniżej docelowych 2% przyjętych przez EBC. Inflacja nie wzrasta, co zwiększa szanse, że EBC będzie kontynuować politykę niskich stóp procentowych. Według inwestorów, istnieje duże prawdopodobieństwo utrzymania przez EBC pakietu środków pobudzających gospodarkę. Jednak z punktu widzenia inwestorów polityka długiego utrzymywana niskich stóp procentowych wiąże się z ryzykiem negatywnych następstw przyszłego procesu normalizacji.

Tymczasem w USA i Europie trwa okres publikowania wyników. Po wczorajszym zamknięciu sesji Facebook, który znalazł się ostatnio pod presją, opublikował wyniki, które przeszły oczekiwania analityków. W Europie banki Deutsche Bank oraz Barclays ogłosiły słabe wyniki. Deutsche Bank zadeklarował zamiar reorganizacji oraz zmniejszenia dywizji inwestycyjnej banku. Informacje te miały wpływ na notowania papierów wartościowych. Indeks DAX stracił 20 punktów bazowych.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0