Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

W 2009 roku Irańczycy poszli do wyborów, w których głównymi rywalami byli Mahmud Ahmadineżad oraz  reprezentujący umiarkowane poglądy Mir-Hosejn Musawi.

Zwycięzcą ogłoszono Ahmadineżada, co wywołało ogromne protesty w Teheranie oraz innych miastach, które przeszły do historii jako „Zielona rewolucja”. Rząd irański stłumił wówczas protesty, zabijając dziesiątki protestujących.

W miniony czwartek w Teheranie oraz innych miastach Iranu doszło do kolejnych protestów. Demonstranci wyszli na ulice w proteście przeciwko coraz większej beznadziei, biedzie oraz brakowi jakichkolwiek zmian. Warto przypomnieć, iż kilka lat temu rząd Baracka Obamy wraz z liderami innych światowych mocarstw podpisał z Iranem porozumienie, które zapewniło Iranowi dostęp do międzynarodowych rynków ropy, uwalniając miliardy dolarów wcześniej zablokowanych przez sankcje.

Wielu Irańczyków było wówczas dobrej myśli. Oczekiwano, że zmiany przełożą się na sytuację na rynku pracy oraz sektor opieki zdrowotnej. Niestety sytuacja pogorszyła się: stopa bezrobocia wzrosła do ponad 40%, a większość Irańczyków nadal nie ma dostępu do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej.

Ponadto kraj nieustannie wspiera kosztowne działania takie jak prace nad rakietami balistycznymi oraz finansowanie grup terrorystycznych, w tym Hezbollahu.

Obecne protesty są inne od tych sprzed niemal 9 lat. Po pierwsze, Zachód zdecydował się zabrać w tej sprawie zdecydowany głos. Poparcie dla protestujących wyrazili Donald Trump, Kanclerz Angela Merkel oraz Premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Irańczycy nabrali również wprawy w korzystaniu z platform społecznościach takich jak Telegram, które pozwalają ukryć tożsamość użytkownika, usprawniając mobilizację protestujących.

 

Wpływ na rynki

Omawiane wydarzenia w istotny sposób przekładają się na rynkową sytuację, gdyż wcześniejsze protesty tego typu zazwyczaj prowadziły do demonstracji w innych krajach. Przykładowo w 2010 roku rewolucja w Tunezji przyczyniła się do rewolucji w krajach takich jak Libia, Syria oraz Egipt.

Możliwe zatem, że będziemy świadkami kolejnych rewolucji na Bliskim Wschodzie. Kolejnym krajem w którym może dojść do protestów może być Arabia Saudyjska, choć książę Arabii Saudyjskiej podjął próbę oczyszczenia państwa z korupcji, starając się odzyskać od wysokich urzędników państwowych kwotę 100 miliardów dolarów.

Zważywszy jednak na doniesienia, iż książę wydał na zakup jednego obrazu aż 450 milionów dolarów, trudno wierzyć w intencje posiadacza najdroższego domu Francji – będącego najprawdopodobniej najdroższym domem świata, którego książę jednak zbyt często nie odwiedza.

Zwiększające się napięcia regionalne odcisnęły już piętno na rynku złota. Cena kruszcu poszybowała do 3-miesięcznego maksimum,  co częściowo było związane też z osłabieniem dolara.

Największy wpływ omawiana sytuacja będzie mieć jednak na rynek ropy brent, gdyż Iran oraz region Bliskiego Wschodu to najwięksi wydobywcy ropy na świecie. Wzrost napięć może przyczynić się do wzrostu cen ropy w związku z przerwami w łańcuchu dostaw, które zazwyczaj związane są z zakłóceniami wydobycia oraz transportu ropy. Co więcej nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone oraz inne kraje mogą przełożyć się na spadek poziomu dostaw ropy brent.

Cena ropy brent sięgnęła już maksimum ostatnich trzech lat i przewiduje się, iż jej cena wzrośnie pod wpływem zwiększonego popytu oraz jednoczesnego spadku podaży.

Kryzys na Bliskim Wschodzie powinni bacznie obserwować przede wszystkim inwestorzy zainteresowani rynkiem ropy. Powinni oni również skupić się na walutach krajów mocno zaangażowanych w sektor naftowy takich jak Kanada oraz Stany Zjednoczone.

Źródła:

http://edition.cnn.com/2018/01/01/world/iran-protests-deaths-rouhani-intl/index.html

https://www.nytimes.com/2017/08/27/world/middleeast/hezbollah-iran-syria-israel-lebanon.html

http://www.businessinsider.com/saudi-arabia-crown-prince-mohammed-bin-salman-da-vinci-painting-2017-12

http://www.businessinsider.com/mystery-buyer-of-300-million-mansion-is-saudi-arabia-crown-prince-2017-12

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0