Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

W ubiegłym tygodniu traderzy skupili się przede wszystkim na bankach centralnych, handlu oraz spotkaniu przywódców USA oraz Północnej Korei. W tym tygodniu traderzy skupią się głównie na krajach OPEC, kwestiach handlowych oraz danych ekonomicznych. Traderzy również zwrócą dużą uwagę na rozkład krzywej rentowności obligacji, szczególnie w USA.

Kwestie handlowe

Donald Trump od tygodni mówi o wojnie handlowej oraz o tym, z jaką łatwością zamierza wygrać. Amerykański prezydent twierdzi, że Stanom Zjednoczonym, jako krajowi o dużym deficycie handlowym, łatwo będzie wygrać wojnę handlową. Najbliższe tygodnie zweryfikują to założenia. Przewiduję, że amerykański prezydent polegnie, gdyż deficyt handlowy nie jest najlepszą miarą sukcesu handlowego. Stany Zjednoczone mają wyższy deficyt handlowy, ponieważ gospodarka ta przewyższa gospodarki innych krajów. Z tego powodu Amerykanie mogą sobie pozwolić na zakup zagranicznych produktów, które są często tańsze. Dla przykładu, większość amerykanów nie może sobie pozwolić na zakup odzieży wyprodukowanej w USA z uwagi na koszt takich produktów. Zarobki w USA są dziesięciokrotnie wyższe, niż w krajach takich jak Chiny czy Wietnam.

Na ewentualnej wojnie handlowej ucierpią amerykańscy konsumenci, ponieważ Stany Zjednoczone nie znajdą tańszych alternatyw, Chiny natomiast dadzą sobie radę. Będą w stanie sprzedać taką samą ilość towarów i z pewnością poradzą sobie ze znalezieniem zamienników głównych produktów importowanych z USA takich jak soja oraz kukurydza.

OPEC

W 2015 roku kraje członkowskie OPEC wraz z Rosją spotkały się w Wiedniu, aby przedyskutować kwestię błędnej oceny amerykańskich łupków. Podczas spotkania uzgodniono obniżenie wydobycia w celu zwiększenia ceny. Wówczas baryłka ropy naftowej kosztowała nieco powyżej $30. W tym tygodniu członkowie OPEC spotkają się w Wiedniu, aby podjąć decyzję w sprawie przyszłości wydobycia ropy naftowej. Kraje OPEC podejmą decyzję o zwiększeniu lub pozostawieniu produkcji na obecnym poziomie. W ostatnim czasie mówi się również o zwiększeniu poziomu wydobycia przez Arabię Saudyjską. Skutkiem decyzji o zwiększeniu poziomu wydobycia będzie spadek obecnej ceny baryłki ropy.

Angela Merkel

Na początku tego roku, po utraceniu parlamentarnej większości kanclerz Niemiec Angela Merkel weszła w koalicję z partią z Bawarii. W ten weekend w kraju dały o sobie znać wyraźne tarcia w sprawie imigracji, w związku z czym przyszłość Merkel jest obarczona sporym ryzykiem. Zjawisko to jest zgodne z obecną falą populizmu w Europie.

Posiedzenia banków centralnych

W tym tygodniu traderzy skupią się również na posiedzeniach gubernatorów najważniejszych banków centralnych. Po spotkaniu gubernatorzy wydadzą oświadczenie. W poniedziałek przemówienia wygłoszą Mario Draghi z EBC oraz Raphael W. Bostic i John Williams z Rezerwy Federalnej, natomiast we wtorek Jerome Powell poprowadzi posiedzenie Rezerwy.

Dane gospodarcze

W dniu dzisiejszym poznamy protokół z posiedzenia Banku Rezerwy Australii oraz ilość pozwoleń budowlanych wydanych w USA. W środę przemówienia wygłoszą gubernatorzy głównych banków centralnych. Tego dnia poznamy również dane o bieżącej sprzedaży domów w USA. W czwartek ogłoszone zostaną dane na temat PKB Nowej Zelandii oraz decyzja w sprawie stóp procentowych Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) oraz Banku Anglii (BOE). Tego samego dnia poznamy również indeks Fed z Filadelfii. W piątek opublikowane zostaną dane produkcyjne Niemiec oraz CPI Kanady.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0