Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami wzrostu notowań papierów wartościowych oraz zmniejszenia napięć handlowych. Za zwyżkę odpowiadają przede wszystkim notowania w USA, gdzie byliśmy świadkami wzrostu notowań papierów wartościowych przez 5 dni z rzędu. Jednym z największych wygranych była ropa naftowa, której notowania wzrosły w związku z kryzysem na Bliskim Wschodzie. Ten tydzień będzie w dalszym ciągu zdominowany przez dane gospodarcze oraz politykę.

We wczorajszym tweecie Donald Trump poinformował, iż prowadzi bezpośrednie rozmowy w sprawie spółki ZTE z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. ZTE jest dużą chińską korporacją produkującą urządzenia telekomunikacyjne. Dwa tygodnie temu Departament Handlu Stanów Zjednoczonych poinformował, że zakaże spółce eksportu do USA w związku z naruszeniem sankcji nałożonych na Iran. To będzie duży cios dla firmy, ponieważ za sporą część jej przychodów odpowiada sprzedaż w USA. Spółka zapowiedziała, iż sytuacja ta może wpłynąć na jej długofalowy rozwój. Według wielu traderów dialog między prezydentami jest jednak pozytywnym sygnałem.

Ponadto w tym tygodniu poznamy dane dotyczące cen konsumpcyjnych wielu krajów. Publikacje te będą mieć miejsce zaledwie tydzień po tym, jak w USA przedstawiono dane niespełniające oczekiwań analityków. Jutro poznamy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych z Francji, drugiej największej gospodarki USA. Traderzy oczekują, iż wartość wskaźnika CPI pozostanie na poziomie 0,1%. W tym tygodniu odbędzie się również posiedzenie w sprawie inflacji w Wielkiej Brytanii. W środę natomiast te same dane opublikują Niemcy oraz Unia Europejska. Przewiduje się, że w kwietniu unijny wskaźnik CPI nie zmienił się (1,2% w skali roku). W piątek z kolei poznamy wartość wskaźnika CPI Japonii i Kanady.

Kolejną istotną informacją gospodarczą w tym tygodniu będą dane dotyczące zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Przewiduje się, że stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 4,2%, a liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni wzrosła z 11,6 tys. do 13,3 tys. Niespodziewane informacje dotyczące liczby bezrobotnych mogły by wpłynąć na znaczącą zmianę kursu funta wobec dolara.

W tym tygodniu wiele krajów opublikuje także dane PKB. We wtorek poznamy dane dotyczące wzrostu gospodarczego Niemiec, z których dowiemy się, że niemiecka gospodarka wzrosła o 0,4%, nieco mniej niż miesiąc wcześniej (0,6%). Wartość niemieckiego PKB w skali rocznej wzrosła o 1,7% (miesiąc wcześniej — 2,3%). Tego samego dnia zyskamy informacje na temat PKB Unii Europejskiej, które najprawdopodobniej pozostały na niezmienionym poziomie. W środę informacje o PKB poda Japonia. Oczekuje się, że wzrost PKB będzie niższy, niż w poprzednim miesiącu.

Traderzy sporo uwagi poświęcą również ropie naftowej, która, w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie, ma za sobą dobry tydzień. Będą oni oczekiwać na dane amerykańskiej agencji EIA, z których dowiedzą się o zapasach paliw płynnych. Wzrost zapasów może mieć negatywny wpływ na cenę ropy naftowej. Niemniej jednak traderzy w dalszym ciągu będą poświęcać sporo uwagi bieżącym wydarzeniom na Bliskim Wschodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0