Tomasz Brach

Dealer easyMarkets, odpowiedzialny za analizę rynku walut, surowców i giełd. Nadzoruje obsługę transakcyjną klientów w Oddziale easyMarkets w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku finansowym od 2003 roku. Doświadczenie zdobywał jako makler, dealer rynku międzybankowego oraz animator papierów wartościowych w biurach maklerskich i bankach.

Poprawa notowań japońskich papierów wartościowych nastąpiła w czwartek wraz ze zmianą sytuacji na Wall Street. Ta ostatnia była związana z akceptacją przez Donalda Trumpa zaproponowanego przez Demokratów porozumienia, które gwarantuje amerykańskiemu rządowi finansowanie do końca tego roku.

Wartość benchmarkowego indeksu Nikkei 225 wzrosła o 0,2%, co oznaczało zatrzymanie trzydniowego spadku, który doprowadził indeks do minimum ostatnich 4 miesięcy. Podczas czwartkowej sesji indeks Tokyo Stock Exchange Index (TOPIX) również odnotował wzrost, który wyniósł 0,4%.

Notowania indeksu Nikkei są daleko za innymi globalnymi indeksami, mimo oznak poprawy japońskiej gospodarki. Japonia obecnie przeżywa najdłuższy nieprzerwany wzrost od ponad dekady. W drugim kwartale roku japońska gospodarka odnotowała wzrost wynoszący 4% w skali roku. To najszybsze tempo wzrostu od ponad 2 lat, znacząco przekraczające dotychczasowe prognozy.

Bank Japonii (BOJ) nie zamierza jednak zmieniać swoich planów z uwagi na szybszy wzrost. Członkowie banku centralnego Japonii nie zmieniają polityki pieniężnej od września ubiegłego roku, gdy postanowili wpłynąć na krzywą japońskich obligacji. Niedawno Bank Japonii poprawił prognozę wzrostu PKB, jednocześnie po raz szósty odraczając termin osiągnięcia inflacji na poziomie 2%.

Oczekuje się, iż członkowie banku centralnego Japonii w przewidywalnej przyszłości nie będą ingerować w politykę pieniężną, aby utrzymać wzrost inflacji i umożliwić poprawę sytuacji gospodarczej. Taka postawa może mieć również pozytywny wpływ na notowania japońskich papierów wartościowych, pod warunkiem utrzymania nieprzerwanej płynności.

Spadkowi notowań papierów wartościowych towarzyszył w tym roku wzrost japońskiego jena. Zgodnie z danymi międzynarodowego rynku walutowego para USD-JPY odnotowała w tym roku spadek o ponad 7%, osiągając najniższy poziom od czasu amerykańskich wyborów prezydenckich z listopada ubiegłego roku. Wzrost jena związany jest z ponownym wzrostem zainteresowania bezpiecznymi instrumentami oraz generalnym osłabieniem amerykańskiego dolara.

Reuters (13 sierpnia 2017 r.). „Japan reports second-quarter GDP” CNBC.

Leika Kihara and Tetsushi Kajimoto (19 lipca 2017 r.). „BOJ pushes back inflation target for sixth time, keeps policy steady”. Reuters.

Czy ten artykuł był pomocny?

12 2 0