easyMarkets

With over a decade of trading expertise and 100,000 fulfilled clients in 160 countries worldwide, easyMarkets will tick all your boxes whether you are a new or experienced trader, affiliate or introducing broker. Trade currencies, commodities, metals, vanilla options and indices from one place without the jargon, complicated offers and confusing terms! Welcome to the exciting world of trading. Welcome to easyMarkets.

Indeks dolara amerykańskiego USDX zanotował najwyższy wzrost od ponad dwóch miesięcy. W tym samym czasie, po publikacji raportu z rynku pracy NFP, według którego we wrześniu mieliśmy do czynienia z największym wzrostem płac od grudnia 2016 roku, rentowność krótkoterminowych obligacji skarbowych rządu federalnego USA osiągnęła najwyższą wartość od dziewięciu lat. Oba te czynniki w jeszcze większym stopniu rozbudziły nadzieję, że Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe jeszcze w tym roku.

Średnia płaca godzinowa w USA wzrosła we wrześniu 0,5%, podczas gdy jeszcze w sierpniu wzrost ten wyniósł 0,2%. W ujęciu rocznym płace zwiększyły się o 2,9%, przy czym miesiąc wcześniej było to 2,7%. Jednak aby inflacja osiągnęła założony przez Rezerwę Federalną cel 2%, niezbędny jest roczny wzrost płac na poziomie co najmniej 3%.

Wzrost zatrudnienia, czyli najważniejszy punkt raportu Nonfarm Payrolls, znalazł się na terytorium negatywnym po raz pierwszy od siedmiu lat. Przyczyną tego stanu rzeczy były zniszczenia wywołane huraganami Irma i Harvey, przez które część osób straciła tymczasowo pracę oraz nastąpiły opóźnienia w zatrudnieniu. W piątek Departament Pracy oświadczył, że w zeszłym miesiącu powstało zaledwie 33 tysiące nowych miejsc pracy, a zatem o wiele mniej niż oczekiwany wynik na poziomie 90 tysięcy, w związku z rekordowym spadkiem zatrudnienia w sektorze turystyki i wypoczynku. Według statystyk to pierwszy tak duży spadek od września 2010 roku. Warto zaznaczyć, że huragany Irma i Harvey nie wpłynęły na stopę bezrobocia, która spadła o dwie dziesiąte, do poziomu 4,2%, najniższego od lutego 2001 roku.

Indeks dolara amerykańskiego po publikacji piątkowego raportu NFP kontynuuje wzrosty i znalazł się już powyżej poziomu 94,00, po przełamaniu 200-tygodniowej średniej kroczącej pod koniec września. Również imponujące odczyty ISM, zarówno dla usług jak i produkcji przemysłowej, wsparły sentyment rynkowy w kierunku dolara.

Kurs funta brytyjskiego spadł poniżej kluczowego poziomu wsparcia względem USD i euro. Miały na to wpływ słabe dane ekonomiczne, impas w kwestii Brexitu oraz atmosfera politycznej niepewności w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się nawet spekulacje, że premier Theresa May może zostać zmuszona do ustąpienia z pozycji przewodniczącej Partii Konserwatywnej, po katastrofalnej w skutkach konferencji, zwłaszcza że nasilają się głosy ze strony byłych członków optujące za jej dymisją i powołaniem nowego przywództwa.

Jednak w największym stopniu na kursie funta zaważyły słabe dane gospodarcze. Brytyjski PMI, zarówno dla usług, jak i dla usług i produkcji przemysłowej, nie spełnił oczekiwań rynkowych. Szterling zamknął się w zeszłym tygodniu poniżej poziomu 1,3000, a para EUR/GBP zaczęła znowu spadać w kierunku 0,8000.

Utrzymująca się atmosfera politycznej niepewności w Hiszpanii zadecydowała w zeszłym tygodniu o słabym kursie wspólnej waluty, zwłaszcza że rynki finansowe założyły, iż w tym tygodniu sytuacja wcale się nie uspokoi. W związku z brakiem rozwiązania konfliktu między Katalonią a rządem w Madrycie hiszpańskie giełdy i kurs euro znalazły się w centrum uwagi.

W zeszłym tygodniu para EUR/USD znalazła się poniżej 200-tygodniowej średniej kroczącej i spadła do 8-tygodniowego minimum na poziomie 1.1669. Najbliższy opór znajduje się w okolicach kluczowego poziomu 1,1710.

W tym tygodniu dolar australijski stracił względem USD i znalazł się w okolicach poziomu wsparcia $0.7700. W zeszłym tygodniu, na skutek gołębiego oświadczenia Phillipa Lowe’a prezesa Banku Rezerw Australii, jak również katastrofalnych danych ze sprzedaży detalicznej, byliśmy świadkami spadku pary AUD/USD poniżej $0.7800

Prezes RBA ostrzegł przed konsekwencjami nazbyt silnego kursu dolara australijskiego na gospodarkę kraju. Z kolei jeśli chodzi o dane gospodarcze, sprzedaż detaliczna spadła najwięcej od siedmiu lat, w sierpniu 0,6%, a w lipcu 0,2%, co rozwiało nadzieję na większe ożywienie.

W tym tygodniu jesteśmy także świadkami wielkiego powrotu chińskich parkietów po tzw. Złotym Tygodniu. Opublikowany zostanie chiński raport PMI dla usług oraz dane o wynikach z importu i eksportu z września.

Natomiast w kalendarzu ekonomicznym Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu znalazły się: raport PPI (Producer Price Index), CPI (Consumer Price Index), a także dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień.

  • http://www.morningstar.co.uk/uk/news/161725/uk-pound-falls-on-weaker-construction-data.aspx
  • https://www.rt.com/uk/405862-may-tory-plot-resign/
  • http://www.cityam.com/273404/us-job-openings-were-negative-last-month-first-time-since
  • https://finance.yahoo.com/news/euro-falls-against-broadly-stronger-153400567.html
  • http://www.theaustralian.com.au/business/economics/retail-sales-in-surprise-sharp-fall-in-august/news-story/b424e828ba413986da2aaa7806e83bd8
  • https://www.investing.com/economic-calendar/
  • http://www.logisticsmgmt.com/article/ism_reports_another_month_of_manufacturing_gains_in_september

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0