Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Spread stały czy zmienny? To dyskusja, którą od niepamiętnych czasów toczą między sobą traderzy i brokerzy z całego świata. Decydując się na usługi brokera, koniecznie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych warunków handlowych, w tym właśnie rodzaj oferowanego spreadu. Jego koszt może bowiem okazać się na tyle duży, że wpłynie negatywnie na twoje saldo.

 

Wyjaśniamy, czym jest spread stały, a czym spread zmienny

Spread stały, jak sama nazwa wskazuje, jest stały, czyli niezależnie od czynników zewnętrznych zostaje zawsze taki sam. Natomiast spread zmienny (płynny), jeśli dochodzi do ważnych wydarzeń geopolitycznych czy publikacji istotnych decyzji – rozszerza się. Zatem pierwsza korzyść, jaka płynie ze spreadu stałego, natychmiast staje się oczywista: pozwala on na handel przy okazji istotnych wydarzeń, bez narażania się na wyższe opłaty ze strony brokera (jak to ma miejsce w przypadku, gdy spread się poszerza). Drugą korzyścią jest możliwość dokładnego oszacowania swojej ekspozycji na rynek, co byłoby nie lada wyzwaniem w przypadku spreadu zmiennego, który zwykle zwiększa się zależnie od woli brokera.

 

Spready stałe z reguły wahają się w granicach 2-3 pipsów. Chociaż spready zmienne bywają niższe niż stałe (czasem schodzą nawet do 0 pipsów), to gdy dochodzi do większych wahań, potrafią przekroczyć poziom 10 pipsów.

 

Spread zmienny vs. stały a Twoje saldo

Poślizgi są z reguły trudne do wyliczenia. Brak wiedzy o tym, ile policzy sobie broker, potrafi mocno uszczuplić wpływy. Doskonałym przykładem jest tutaj np. strategia scalpingu, polegająca na dokonywaniu bardzo wielu transakcji w krótkim okresie czasu i osiąganiu na jednej pozycji niewielkiego zysku.  W idealnych okolicznościach wiedza o tym, ile dokładnie będzie kosztował spread, pomaga w decyzji o wyjściu z danej pozycji. Nawet jeśli zostawisz otwartą pozycję, by pokryć koszty swojego brokera – przynajmniej będziesz mógł dokładnie wyliczyć jej wartość na podstawie stałego spreadu.

 

Stałe spready są niezwykle wartościowe dla traderów korzystających z EA (Expert Advisor) czy innych narzędzi.  Aby to sobie uzmysłowić, sięgnijmy po przykładowy scenariusz ze spreadem zmiennym. Powiedzmy, że ustawiłeś sobie EA na VPS, zdefiniowałeś stop-loss i take profit zgodnie z własnym apetytem na ryzyko. Nagle dzieje się coś bardzo ważnego (np. wybory we Francji) i kurs euro zaczyna gwałtownie spadać.  Twój EA działa jak należy i następuje zamknięcie pozycji, ale w wyniku wahań broker rozszerzył spread. A to sprawia, że tracisz więcej pipsów niż gdybyś nie zamykał pozycji i wyszedł z niej co prawda przy niższej cenie, ale za to w stabilniejszych warunkach rynkowych – przy ciaśniejszym spreadzie.

 

Oto inny przykład. Wykres powyżej przedstawia poziom spreadów w przypadku wielu różnych brokerów w momencie ogłaszania raportu NFP za październik. Najniższy spread zmienny wynosił wtedy 4.1 pipsów. Za to w pierwszej trójce znalazły się kontra transakcyjne od easyMarkets – ze spreadami, które nie tylko były bardzo niskie (1.1 pipsów w porównaniu z resztą), ale w dodatku były to spready stałe. 

Czy ten artykuł był pomocny?

34 3 1