Nina Kozińska

Manager Polskiego Oddziału brokera easyMarkets w Polsce. Nina jest dpowiedzialna za strategię rozwoju i ekspansję easyMarekts na rynku Polskim i jest jest zaanażowana w rozwój edukacji w sektorze FX. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie. Absolwentka MBA na HULT International Business School w Shanghaju, Dubaju, Londynie (2013); ukończyła John Cabot University w Rzymie oraz American University of Paris w Paryżu.

Wielu powie, że rok 2017 był rokiem zdominowanym przez prezydenta nadużywającego Twittera, jednak prawda jest taka, że wszystkie oczy były zwrócone w stronę bitcoina.

Od czasów maklerów-gwiazdorów lat 80. XX wieku nic co związane z rynkami finansowymi nie zyskało tak dużego zainteresowania ze strony kultury jak bitcoin.

Według analityków, do końca 2017 roku w bitcoina zainwestowała najprawdopodobniej jedna trzecia millenialsów. Niektórzy wykorzystują ten fakt, zarzucając millenialsom, że nie inwestują w bardziej tradycyjne instrumenty takie jak akcje czy obligacje. Bitcoin pojawił się w popularnym sitcomie, na znanych portalach informacyjnych oraz w licznych publikacjach. O słynnej kryptowalucie słyszeliśmy na każdym kroku.

Choć wydawało się, że bitcoin był osamotniony w swoim rekordowym wzroście, niemal wszystkie kryptowaluty zwróciły na siebie uwagę. Przede wszystkim Ethereum oraz Ripple.

Ripple reklamowano jako protokół płatniczy dla klientów instytucjonalnych, który podjął współpracę z American Express. Ethereum natomiast przedstawiano jako czarnego konia kryptowalut, zapewniającego większą szybkość i skuteczność transakcji, otwarty kod źródłowy oraz niższe koszty transakcyjne, przynajmniej w przypadku korzystania z Ethereum jako kryptowaluty.

Ethereum przedstawiano również jako „lepszego bitcoina”, co w pewnym stopniu okazało się prawdą. Bitcoin cechował się wolniejszym czasem transakcji, wyższymi opłatami oraz wymagał określonego ekosystemu. Na nowe kryptowaluty uwagę zwróciła również branża.

Oto wypowiedź przedstawiciela easyMarkets:

„easyMarkets również zainteresowało się tymi kryptowalutami – po oszałamiającym sukcesie bitcoina, który wprowadziliśmy w 2017 roku, pomyśleliśmy, że moglibyśmy naszym klientom zapewnić jeszcze szerszy dostęp do nowych, ekscytujących kryptowalut takich jak Ripple i Ethereum”.

Dlaczego traderzy decydują się na inwestowanie w kryptowaluty? Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest zmienność. Notowania tych walorów zmieniają się dużo szybciej i częściej, niż w przypadku tradycyjnych produktów takich jak akcje, obligacje czy surowce. Ta cecha częściowo wynika z atrakcyjności rynku walutowego w porównaniu do wspomnianych instrumentów, a kryptowaluty to niejako nadpobudliwy kuzyn rynku walutowego. Wysoka zmienność wiąże się jednak z dużym ryzykiem, zatem easyMarkets zaleca wykorzystanie odpowiednich narzędzi zarządzania ryzykiem takich jak Stop Loss, funkcji dostępnej na platformie easyMarkets.

Spora zmienność jest szczególnie atrakcyjna dla traderów, którzy stosują strategie, w ramach których realizują w ciągu dnia wiele mniejszych transakcji (np. intraday trading).

Kolejną zaletą jest negatywna bądź pozytywna korelacja między notowaniami kryptowalut oraz innymi walorami – kurs kryptowalut zazwyczaj kształtuje się przeciwnie wobec notowań akcji i obligacji. Co więcej, podczas kryzysu związanego z koreańskimi pociskami w 2017 roku kryptowaluty odegrały rolę „bezpiecznej przystani”, podczas gdy tradycyjne waluty notowały spadek. Większy wybór pozwala zatem traderom na optymalizację strategii inwestycyjnych.

Należy wreszcie zauważyć, że kryptowaluty to zupełnie nowy świat – każde kolejne maksimum było do tej pory jednocześnie historycznym maksimum kryptowalut. Nie wiemy co przyniesie przyszłość, ale na pewno będzie ekscytująca.

Źródła:

http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/bitcoin-price-latest-value-should-i-buy-investment-good-bad-price-crash-cryptocurrency-trading-ban-a8164636.html

https://www.investopedia.com/ask/answers/100314/why-do-bitcoins-have-value.asp

Czy ten artykuł był pomocny?

3 0 0