Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.


Rezerwa Federalna, pomimo ostatnich spadków inflacji oraz w sprzedaży detalicznej, podjęła decyzję o drugiej w tym roku podwyżce stóp procentowych. W tym roku ma się odbyć jeszcze jedno, trzecie spotkanie w tej sprawie.

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe do poziomu 1,25%. Decyzja ta nie była dla rynków finansowych żadnym zaskoczeniem. W ten sposób bank centralny podpowiedział, w jaki sposób planuje zmniejszyć swój bilans na poziomie 4.5 miliarda dolarów.

“Krótkoterminowe ryzyko dla sytuacji gospodarczej zostało mniej więcej zbilansowane, ale komitet na bieżąco monitoruje rozwój inflacji”, jak powiedział w środę, w oficjalnym oświadczeniu, Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) po trwającym dwa dni spotkaniu. „Komitet na chwilę obecną spodziewa się, że w tym roku rozpocznie się realizacja planu normalizacji bilansu, pod warunkiem, że gospodarka rozwinie się w takim stopniu, w jakim się spodziewano”[1].

Na konferencji prasowej, która odbyła się po ogłoszeniu podwyżki, prezes Fed Janet Yellen, zasygnalizowała, że ma zamiar wdrożyć swój plan normalizacji polityki pieniężnej pomimo ostatniego spowolnienia inflacji. Z jej punktu widzenia presja cenowa, ze względu na lepsze warunki na rynku pracy, będzie się zwiększać[2].

Ceny detaliczne w Stanach Zjednoczonych nieco spadły w maju, po raz drugi w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy inflacja bazowa spadła do najniższego poziomu od 2015 roku[3]. Według danych opublikowanych w środę przez Departament Pracy wskaźnik cen i towarów i usług konsumenckich (CPI) spadł w maju o 1.9% w ujęciu rocznym, z poziomu 2.2% z poprzedniego miesiąca. Inflacja bazowa cen konsumpcyjnych spadła do 1.7% z 1.9%.

Odrębny raport Departamentu Pracy wykazał niespodziewany spadek w sprzedaży detalicznej, co jest sygnałem ostrzegawczym dla gospodarki, której siłą napędową są konsumenci. Z zeszłym miesiącu przychody ze sprzedaży detalicznej spadły o 0.3%, co zdyskredytowało prognozy wzrostu na poziomie 0.1%.

Rozczarowujące dane gospodarcze zrównoważył jastrzębi ton Rezerwy Federalnej względem dolara amerykańskiego, którego kurs zrównał się z koszykiem walut światowych. Indeks dolara amerykańskiego (DXY) zamknął się w czwartek na poziomie 96.94. Jego przygaszona reakcja na wynik spotkania FOMC wskazuje, że dla inwestorów trudne jest znalezienie uzasadnienia szybszych podwyżek stóp procentowych, następujących po sobie w tak krótkim czasie.

Jeśli chodzi o rynek akcji indeks S&P 500 zamknął się ze stratą 0.1%, natomiast Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0.2%, otwierając sobie drogę do nowego maksimum.

[1] Christopher Condon and Craig Torres (14 czerwca 2017). “Fed Raises Rates, Maintains Forecast for One More Hike.” Bloomberg.
[2] Rich Miller (14 czerwca 2017). “Yellen Doubles Down on Bet Hot Job Market Stokes Inflation.” Bloomberg.
[3] Sam Bourgi (14 czerwca 2017). “S&P 500 Futures Fall From Record Amid Energy Selloff.” Economic Calendar.

Czy ten artykuł był pomocny?

1 0 0