Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

Tak jak się spodziewano, największym wydarzeniem tygodnia było uchwalenie reformy podatków reform package w Stanach Zjednoczonych. W środę senat przyjął potężny pakiet reform podatkowych, który niesie ze sobą obietnicę polepszenia sytuacji nie tylko dla korporacji, ale także dla zwykłych ludzi.

Gdy tylko decyzja senatu została podana do wiadomości publicznej, korporacje natychmiast wzięły się do roboty.  AT&T obiecało zapłacić bonus wysokości 1000 dolarów dla 20 tysięcy pracowników, a Wells Fargo ogłosił zarówno dodatkowe bonusy, jak również podwyżkę płac.

Teraz ustawa czeka już tylko i wyłącznie na podpis Donalda Trumpa.

Jak zapewne pamiętacie, rynki papierów wartościowych w tym roku znacząco zyskały na fali nadziei na cięcia podatków i deregulację. Teraz, gdy nowe prawo podatkowe staje się na naszych oczach faktem i widać starania rządu dotyczące deregulacji, pytanie brzmi: co teraz zacznie napędzać wzrost notowań rynkowych? Pamiętajcie, że inwestorzy zawsze kupują plotki, a sprzedają fakty…

Wierzę, że na rynku może w przyszłym roku dojść do korekty. Gdy wzrosną stopy procentowe, w sytuacji, gdy na horyzoncie nie rysują się żadne większe sensacje, konsekwencje mogą okazać się znaczące…

Poniższy wykres przedstawia imponującą hossę, której byliśmy świadkami w tym roku.

Innym ważnym wydarzeniem mijającego tygodnia jest spadek cen bitcoina i innych kryptowalut o około 25 proc. Wydarzyło się to po serii złych wiadomości. Najpierw CME, jako druga duża giełda udostępniła kontrakty futures na bitcoin, ale okazało się że wolumen obrotu jest bardzo niski, ponieważ duże fundusze odkryły, jak czerpać korzyści z tych walut.

Następnie duża giełda kryptowalut z Korei Południowej oskarżyła Koreę Północną o cyber atak bankruptcy po tym, jak została rzekomo zhakowana przez północnokoreańskich agentów.  Jakby tego było jeszcze mało, amerykański portfel cyfrowy Coinbase rozpoczął własne śledztwo, gdy okazało się, że cena bitcoin cash została wywindowana ostro w górę w kilka minut po jego wprowadzeniu.

Wszystko to sprawiło, że ceny kryptowalut spadły o 25 procent. Jednak traderzy, którzy optymistycznie wierzą w dobrą passę bitcoina, widzą szansę na jego zakup za niższą cenę.

Z kolei na poletku europejskim byliśmy świadkami wyborów w Hiszpanii Catalans.  Jak pamiętacie, Katalonia zażądała niepodległości od swojej większej siostry. Wygrana w wyborach wywołała dużą zmienność na rynku. Doszło do istotnego spadku kursu euro względem dolara, a ponadto europejski rynek kontraktów terminowych zanotował straty, z uwagi na fakt, iż sytuacja w Katalonii niosła ze sobą znaczące ryzyko.

W tym tygodniu jesteśmy również świadkami konfliktu między Unią Europejską a Polską, związanego z ustawą sądową escalated. Na skutek wprowadzenia nowej ustawy będzie możliwe przeprowadzenie czystki w sądach powszechnych, co niezbyt dobrze wygląda w oczach pozostałych członków UE. W wyniku takiego obrotu sytuacji Komisja Europejska uruchomiła przeciwko Polsce tzw. „opcja nuklearna”.

Obecny kryzys nasuwa kolejne pytanie: Czy w roku 2018 Polska nadal będzie należeć do Unii? Niestety szanse na to są coraz mniejsze…

Innym gorącym tematem w tym tygodniu była sytuacja między Izraelem a Palestyną. W czwartek, w odpowiedzi na uznanie przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło decyzję prezydenta i wezwało go do jej cofnięcia. Większość państw arabskich zagłosowało przeciwko Stanom Zjednoczonym, gdy ambasador USA Nikki Haley zagroziła ONZ zmniejszeniem funduszy.

Na chwilę obecną jesteśmy bardzo daleko od rozwiązania tego konfliktu. Nagana nałożona na USA za tę decyzję może spowodować, że Stany albo w ogóle wycofają się, albo obetną finansowanie ONZ United States.  Na początku tego roku „sędzia” Andrew Napolitano, dzienikarz amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News, poradził Trumpowi, żeby przeniósł siedzibę ONZ do Zimbabwe, a obecną przekształcił w apartamenty.

 

W przyszłym roku będziemy uważnie śledzić rozwój tej sytuacji.

W tym tygodniu opublikowano kilka raportów ekonomicznych. Jednak nie okazały się one na tyle znaczące, by odcisnęły jakiekolwiek piętno na rynku, który i tak zmaga się z coraz mniejszym wolumenem, a inwestorzy już wiedzą, czego mogą spodziewać się ze strony banków centralnych.

Źródła

https://www.wsj.com/articles/now-tax-reform-gets-real-1513899184

http://www.independent.co.uk/news/business/news/bitcoin-latest-updates-north-korea-south-youbit-exchange-hack-cryptocurrency-a8121781.html

https://www.wsj.com/articles/israel-rejects-u-n-vote-as-palestinians-hail-it-1513899438

https://www.theguardian.com/world/2017/dec/20/eu-process-poland-voting-rights

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0