W tym tygodniu głównym punktem zainteresowania przedsiębiorców było zamknięcie rządu i trwające negocjacje handlowe między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

W sprawie handlu urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych odwiedzają Chiny, gdzie prowadzą negocjacje. Zespoły są prowadzone przez Roberta Lighthizera i Steve’a Mnuchina i oczekuje się spotkania z chińskim Xi Jinpingiem. Spotkanie odbywa się po podobnej delegacji, prowadzonej przez chińskiego Liu, który odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie również spotkali się z Donaldem Trumpem. W raporcie Donald Trump powiedział, że jest skłonny przedłużyć termin 1 marca o dodatkowe 60 dni. Rynki postrzegały to pozytywnie. Jednak kolejny raport, który stwierdził, że rozmowy nie przyniosły znaczących postępów, osłabił nastrój.

Wyzwaniem w tych negocjacjach jest to, że USA domagają się radykalnych zmian w chińskiej gospodarce. Na przykład USA naciska na środki mające na celu zakończenie chińskich praktyk biznesowych wymuszających transfer technologii. USA naciska również Chiny, aby obniżyły taryfy i inne kwestie systemowe. Chiny sprzeciwiły się tym problemom, ponieważ właśnie one sprawiły, że Chiny są supermocarstwem dzisiaj. Zamiast tego kraj próbował zachęcić Stany Zjednoczone obiecując więcej zakupów z sektorów rolnictwa i mikroprocesorów. Jednak pomimo tych wszystkich, istnieje prawdopodobieństwo, że umowa zostanie zawarta jeszcze w tym roku. Dzieje się tak dlatego, że obie strony są zachęcane do zawarcia umowy. Trumpa czeka reelekcja w 2019 r., Podczas gdy Xi musi ratować swoją administrację, zapewniając lepszą gospodarkę.

W tym tygodniu kongresowi demokraci i republikanie przyjęli porozumienie o finansowaniu, które pomogło zapobiec kolejnemu zamknięciu rządu. Umowa dała Trumpowi 1,5 miliarda dolarów na jego mur, który był mniejszy niż 5 miliardów dolarów, których zażądał. W wywiadzie Mitch Mcconell powiedział, że prezydent podpisze umowę o dofinansowanie, a następnie jednocześnie ogłosi sytuację kryzysową, aby dodać więcej pieniędzy na mur. Najprawdopodobniej uda się do sądów, które będą utrudniać ten proces przez lata. Będzie także musiał stawić czoła opozycji demokratów i republikanów podczas kongresu.

Kolejnym dużym problemem w tym tygodniu był Brexit. Okazało się, że strategia Theresy May polega na opóźnieniu ostatecznego głosowania na Brexit do marca. Strategia opóźnień ma zmusić parlamentarzystów do głosowania na swoją umowę lub na ofertę przeciwną, która spowoduje wyjście bez umowy. To pozostawi posłów w trudnym miejscu, ponieważ większość z nich chce odejść z umową.

Bank Rezerwy Nowej Zelandii i Riksbank były głównymi bankami centralnymi które podjęły decyzje. Oba banki pozostawiły stopy bez zmian. Riksbank powiedział, że kolejna podwyżka stóp może nastąpić jeszcze w tym roku, podczas gdy RBNZ prognozuje kolejną podwyżkę w 2021 roku.

W wiadomościach korporacyjnych Credit Suisse ogłosił, że powrócił do rentowności, podczas gdy Amazon anulował plan budowy nowej siedziby w Nowym Jorku.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0