Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

Dla inwestorów towarowych i akcyjnych rok 2018 rozpoczął się wyjątkowo dobrze. Cena ropy crude jest najwyższa od trzech lat, a amerykański rynek papierów wartościowych bije kolejne rekordy: indeks S&P 500 przebił poziom 2700 pkt, a Dow Jones po raz pierwszy zbliżył się do psychologicznej bariery aż 25,000 pkt.

Dzisiaj w centrum uwagi znalazł się przede wszystkim amerykański raport z rynku pracy ADP. Według opublikowanych danych w sektorze prywatnym powstało 250 tysięcy nowych miejsc pracy, choć oczekiwano liczby na poziomie 190 tysięcy. Jednocześnie liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (jobless claims) zmalała do 1.94 mln, w porównaniu z oczekiwanym 1.92 mln.

Z kolei w dniu jutrzejszym inwestorzy czekać będą na dane o stopie bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, raport Non-farm Payrolls oraz poziom płac. Powszechnie oczekuje się, iż według danych Krajowego Biura Statystycznego zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o 190 tys., a poziom płac o 0,3 proc. Natomiast stopa bezrobocia ma według prognoz pozostać na poziomie 4,1 proc.

Opublikowane w tym tygodniu dane są niezwykle istotne i odegrają znaczącą rolę w określeniu szans na decyzję o podwyżce stóp procentowych podczas styczniowego spotkania Rezerwy Federalnej.

Wczoraj opublikowane zostały „minutki” z grudniowego posiedzenia Fed, podczas którego stopy procentowe zostały podniesione po raz trzeci i zasygnalizowano prawdopodobieństwo kolejnych trzech podwyżek. Według protokołu decyzja Fed była podyktowana przede wszystkim wprowadzeniem pakietu reform podatkowych, które zostały już podpisane przez prezydenta Trumpa.

Według Rezerwy Federalnej dzięki zmianom w podatku dochodowym, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych, może wzrosnąć poziom wydatków konsumenckich, co z kolei może sprawić, że inflacja osiągnie wyznaczony przez Fed cel 2 proc. Członkowie Rezerwy sięgnęli również po ten argument, wyjaśniając decyzję o poprawieniu prognozy wzrostu na rok 2018, z 2,1 proc. do 2,5 proc.

Jednocześnie jednak w „minutkach” da się wyczuć pewien sceptycyzm względem pakietu reform. Część członków ma bowiem wątpliwości odnośnie sposobu wykorzystania obniżki podatku przez korporacje, argumentując, że zamiast inwestować, będą płacić dywidendy i zwiększać swoje udziały.

Dane, które mają zostać opublikowane w dniu jutrzejszym, pokażą czy spółki przyspieszyły zatrudnienie i podniosły płace, czy też nie. Należy pamiętać, że przy stopie bezrobocia na poziomie 4,1 proc. w Stanach Zjednoczonych mamy praktycznie do czynienia z brakiem bezrobocia.  Dzieje się tak, gdy poziom spada poniżej 5 proc.

Dzisiejszy raport ADP nie wsparł dolara, którego kurs spada względem walut głównych, takich jak euro, jen i dolar kanadyjski. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy coraz bardziej obawiają się w dłuższym horyzoncie czasowym dominacji tej waluty. W żaden sposób nastawienia tego nie zmieniły sygnały, jakie doszły z wielu państw, takich jak Pakistan czy Iran, które oświadczyły, że porzucą dolary w międzynarodowych rozliczeniach handlowych.

Chociaż dane, które jutro poznamy, rzeczywiście są bardzo ważne, traderzy znacznie większą uwagę przyłożą do wzrostu płac, który ostatnio nie był zbyt zadowalający. Wszystkich interesuje, czy płace wzrosły, zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydowana większość Amerykanów znalazła zatrudnienie, w związku z czym na horyzncie zaczyna malować się perspektywa braku siły roboczej.

Po podpisaniu ustawy podatkowej spółki takie jak Wells Fargo, AT&T i Third Fifth oświadczyły, iż zwiększą poziom wynagrodzeń i zaczną wypłacać prowizje. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by trend ten mógł zostać potwierdzony w szerszej skali. Niemniej jednak inwestorzy bardzo chcą wiedzieć, czy realizowany program polityczny rzeczywiście napędzi wzrost płac tak jak obiecywano.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0