Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

W zeszłym tygodniu znów byliśmy świadkami rekordowych notowań indeksów amerykańskich. Wielka czwórka – Dow, NASDAQ, S&P i Russel – zanotowała znaczące wzrosty i zamknęła tydzień na niemal najwyższym historycznym poziomie. Tej tendencji towarzyszą najnowsze wyniki spółek. Do tej pory spośród wszystkich firm, które się rozliczyły, 81% przekroczyło przewidywania analityków, co stanowi dodatkowy wyznacznik ożywienia gospodarczego.

Jeśli chodzi o dane ekonomiczne, zeszłotygodniowy, kwartalny raport PKB okazał się rozczarowujący. Według opublikowanych przez biuro statystyczne danych gospodarka wzrosła 2,65%, czyli mniej niż spodziewane 3%. Rozczarowanie wynika ze zwiększonego deficytu i coraz mniejszych zapasów magazynowych. Deficyty występują w sytuacji, gdy państwo importuje więcej niż eksportuje, a mniejsze zasoby są wynikiem niedoboru zaopatrzenia przez spółki.

Dane PKB na poziomie 2,65% nie są jednak aż tak złe dla gospodarki, bowiem liczby te często ulegają zmianom. Zależą często od sezonu i ma na nie wpływ spora liczba czynników związanych z porami roku.

W zeszłym tygodniu w centrum uwagi znalazło się również Davos, gdzie odbył się coroczny zjazd finansistów, polityków, biznesmenów i decydentów z całego świata. Tegoroczne forum było szczególnie ważne, ponieważ odbyło się rok po tym, jak prezydent Chin stanął w obronie globalizacji. Z kolei w tym roku Trump wygłosił przemowę na temat gospodarczego nacjonalizmu. Mówił na temat dobrej sytuacji gospodarczej w USA, natomiast nie wspomniał nic o tym, że inne części świata, jak Azja i Europa, również radzą sobie bardzo dobrze, o ile nie lepiej.

Inną niezwykle istotną kwestią, jakiej świadkami byliśmy w zeszłym tygodniu, było pozostawienie stóp procentowych przez BoJ i EBC na niezmienionym poziomie.

Z kolei w tym tygodniu uwaga będzie skupiona przede wszystkim na Fed. We wtorek rozpoczyna się pierwsze w tym roku posiedzenie FOMC, a jego najważniejsze wyniki poznamy we środę. Również tego dnia poznamy decyzję Fed o stopach procentowych.

Spotkanie to odbywa się w czasie, gdy poważnym problemem jest inflacja, a kurs dolara znalazł się na najniższym poziomie od roku. Jak pokazuje poniższy wykres, dolar zamknął tydzień w najbardziej wyprzedanym regionie od lipca zeszłego roku.

Inwestorzy spodziewają się, że Fed podniesie stopy o około 25 punktów bazowych.

Według kalendarza ekonomicznego posiedzenie Fed nie jest jedynym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu. We wtorek poznamy raport o poziomie zaufania konsumentów i usłyszymy oświadczenie gubernatora Carney’a. We środę poznamy dane o inflacji z Australii i UE, a także dane o produkcji w Chinach. Popołudniu natomiast wypuszczony zostanie raport ADP o zmianie pozarolniczego zatrudnienia, który można traktować jako wskazówkę, czego możemy spodziewać się po piątkowym raporcie NFP.

W czwartek otrzymamy raport o produkcji z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. W piątek poznamy dane z sektora budowlanego z Wielkiej Brytanie i stopę bezrobocia z USA. A co najważniejsze, inwestorzy czekają na oznaki przyspieszenia płac po wprowadzeniu reformy podatkowej Trumpa.

Bieżący tydzień będzie również istotny z punktu widzenia płac. Poznamy bowiem dane ze spółek takich jak Lockheed Martin, Corning, HDFC Bank, McDonalds i SAP.

 

Źródła:

https://www.marketwatch.com/tools/marketsummary

https://money.usnews.com/investing/stock-market-news/articles/2018-01-16/tax-reform-and-corporate-bonuses-whats-the-real-impact

https://www.newyorker.com/news/our-columnists/at-davosand-alwaysdonald-trump-can-only-think-in-the-present-tense

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0