Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku tygodni kwestia handlu była nadal najdokładniej obserwowaną kwestią na rynkach.Kwestia ta pojawiła się na początku tego roku po tym, jak USA przyjęły pakiet reform podatkowych. W następnych tygodniach administracja zmieniła się po tym, jak kluczowe osoby – postrzegane jako globaliści – opuściły administrację. Byli to Rex Tillerson, HR McMaster i Gary Cohn. W ich miejsce Trump napełnił administrację kluczowymi sojusznikami, takimi jak Larry Kudlow i John Bolton. W marcu zapowiedział, że USA wprowadzą 25% taryfę na cały import stali i 10% taryfę na wszystkie taryfy aluminiowe. Następnie dał zwolennikom USA zwolnienie.

W zeszłym miesiącu zwolnienia zostały zakończone, a taryfy zostały oficjalnie umieszczone. Pozostałe kraje podjęły działania odwetowe przeciwko Stanom Zjednoczonym. W tej sytuacji administracja określiła chińskie produkty o wartości ponad 50 miliardów dolarów i umieściła na nich taryfy. Taryfy te weszły w życie kilka tygodni temu. Aby odpowiedzieć, Chiny zidentyfikowały kluczowe amerykańskie produkty, aby wprowadzić taryfy. Kraj wybrał produkty w stanach, które prezydent Trump wygrał w Wisconsin i Michigan. Po odwecie USA rozpoczęły przegląd dodatkowych chińskich produktów w celu ograniczenia. Nowa przeglądana lista będzie miała towary o wartości przekraczającej 200 miliardów dolarów. Trump zagroził, że zwiększy tę liczbę do ponad 400 miliardów dolarów.

W tym tygodniu nacisk zostanie położony na handel. W weekendowym raporcie napisano, że niektórzy przedstawiciele USA próbowali zainicjować rozmowy z Chinami. Rozmowy te mają na celu zapobieżenie upadkowi regionu do pełnej wojny handlowej.

Na danych ekonomicznych najważniejszymi danymi w tym tygodniu będą dane o PKB w USA. Dane zostaną opublikowane w czwartek. Ekonomiści spodziewają się, że ostateczny odczyt PKB pokaże, że gospodarka powiększyła się o 2,2%. Będzie to mniej niż wzrost PKB o 2,9% w czwartym kwartale. Jeśli liczba nie zawiedzie, będzie kontynuacją drugiej największej passy w historii. Dobra gospodarka została przypisana pozytywnym skutkom reformy podatkowej i polityki deregulacji administracji Trumpa.

W czwartek bank Rezerwy Federalnej w Nowej Zelandii zadeklaruje decyzję w sprawie stóp procentowych i sporządzi prognozę. Oczekuje się, że bank pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75%. Wskazówki mogą pokazać, że niskie stopy procentowe będą obowiązywać przez dłuższy okres niż oczekiwano. Wynika to z faktu, że w ostatnich miesiącach gospodarka miała kilka wyzwań, szczególnie jeśli chodzi o wolne tempo inflacji.

Kolejnym celem w tym tygodniu będzie zaufanie przedsiębiorców. Dziś IFO wyda numery klimatyczne w Niemczech.Oczekuje się, że spadną do 101,9 z poziomu 102,2 w zeszłym miesiącu, co jest odzwierciedleniem zwiększonego pesymizmu na temat światowego handlu. Jutro otrzymamy numer zaufania od Stanów Zjednoczonych. Liczby mają pokazać, że zaufanie pozostało na poziomie 128. We wtorek otrzymamy numery zaufania od Włoch i Francji.

W tym tygodniu inwestorzy skupią się również na ropie naftowej. Wynika to z ważnego spotkania OPEC w Wiedniu.Handlowcy prawdopodobnie skoncentrują się na nowej decyzji o zwiększeniu produkcji. W miarę upływu tygodnia będą otrzymywać informacje o amerykańskiej produkcji i zapasach. Otrzymają również wiadomości od ważnych krajów, takich jak Iran i Arabia Saudyjska.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0