Prawdopodobnie będzie to ważny tydzień dla rynku, ponieważ mamy wuele ważnych wydarzeń, w tym wybory w Nigerii i politykę USA. Oto najważniejsze rzeczy na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu.

Wybory w Nigerii

Nigeria jest największą gospodarką w Afryce, której PKB przekracza 375 miliardów dolarów. W tym tygodniu kraj przejdzie do sondaży, zamykając okres kampanii, który jest coraz bardziej dzielący. W skali kraju, urzędujący Buhari zmierzy się z byłym wiceprezydentem Atiku Abubakah. Wybory mają znaczenie z wielu powodów. Po pierwsze, Nigeria jest głównym eksporterem ropy naftowej, produkując prawie 2 miliony baryłek dziennie. Dlatego każda niestabilność w kraju najprawdopodobniej odbije się echem na rynku ropy. Po drugie, Nigeria jest ważnym celem inwestycyjnym dla inwestorów z rynków wschodzących.

Banku Centralny

W tym tygodniu inwestorzy mogli skoncentrować się na wielu mówcach z banku centralnego. Jutro niemiecki prezydent Bubba, Frank-Walter Steinmeier, będzie miał przemówienie, które będzie uważnie obserwowane przez inwestorów. Za nim pójdzie Mark Carney z Bank of England i Jerome Powell z Fedu. W środę przemawiać będą: Esther George i Loretta Mester z Fedu oraz Sabine Lautenschlaeger z EBC. Te przemówienia będą uważnie obserwowane przez inwestorów, ponieważ mogą pomóc im zrozumieć poglądy kluczowych decydentów.

Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ)

W środę Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych na luty. Oczekuje się, że bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75%. Spotkanie to odbędzie się tydzień po spotkaniu Reserve Bank of Australia (RBA). W ubiegłym tygodniu wszystkie banki centralne, które spotkały się, obniżyły oczekiwania podwyżki stóp, co doprowadziło do gwałtownego spadku dolara nowozelandzkiego. 

Dane ekonomiczne

W tym tygodniu pojawi się kilka kluczowych danych ekonomicznych, które zostaną opublikowane. Dzisiaj Wielka Brytania wyda dane o PKB, produkcji przemysłowej i produkcji. Dane te można było dokładnie obserwować, ponieważ inwestorzy nadal obawiają się wpływu niepewności na Brexit w tym kraju. Jutro inwestorzy otrzymają numery otwarcia ofert pracy JOLT w grudniu. Inwestorzy oczekują, że liczba ta wyniesie 7.063 miliona. Jest to jednak opóźnione dane, ponieważ będzie to grudzień. W środę otrzymają produkcję przemysłową z UE, brytyjskie numery CPI, decyzję szwedzkiego banku centralnego i numery zapasów ropy naftowej. Inne dane będą numerami CPI USA. W czwartek inwestorzy otrzymają japońskie dane o PKB, chińskie dane handlowe, niemieckie dane o PKB i szwajcarski PPI. Stany Zjednoczone wydadzą również numery sprzedaży detalicznej i liczby bezrobotnych. W piątek Wielka Brytania opublikuje numery sprzedaży detalicznej i dane handlowe.

Brexit

Handlowcy mogą nadal koncentrować się na Brexit. W zeszłym tygodniu Theresa May udała się do Brukseli, gdzie przywódcy UE odtrącili ją. To podniosło prawdopodobieństwo braku Brexitu, który wystawi kraj na ogromne wstrząsy w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0