Dominik Jamka

Odpowiedzialny za sprzedaż i wsparcie klientów w polskim oddziale easyMarkets. Dominik jest wnikliwym obserwatorem rynku kryptowalut od początków jego istnienia. Prowadzi szkolenia i webinary dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie.

Najbliższy tydzień będzie dla inwestorów bardzo pracowity. W centrum uwagi znajdą się przede wszystkim: polityka, banki centralne oraz wydarzenia geopolityczne.

Jutro w Singapurze odbędzie się historyczne spotkanie Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną. Obydwaj przywódcy przylecieli już wczoraj, aby przygotować się do spotkania, którego wynik będzie miał wpływ zarówno na Stany Zjednoczone, jak i Korę Północną i cały świat. We wczorajszym oświadczeniu Donald Trump nazwał je „jednorazową okazją” (ang. one-shot) dla Korei Północnej. Stwierdził, że będzie to jedyne takie wydarzenie w historii.

Ma rację. Jeśli spotkanie okaże się niewypałem, oba państwa wrócą do retoryki, jakiej byliśmy świadkami jeszcze rok temu. Poza tym żaden inny amerykański prezydent nie będzie przygotowany do zmierzenia się z północno-koreańskim reżimem tak jak on. Zwłaszcza że w przeszłości Trump brał już pod uwagę opcję ataku.

Jeśli jednak spotkanie okaże się sukcesem, globalne giełdy – zwłaszcza te w Azji – najprawdopodobniej ruszą w górę. Natomiast japoński jen zapewne straci, ponieważ inwestorzy zaczną wycofywać się z tzw. bezpiecznej przystani.

W tym tygodniu nadal będzie odczuwalne napięcie między zachodnimi sojusznikami. Problemy zaczęły się kilka tygodni temu, gdy Trump zapowiedział nałożenie taryf na kraje Zachodu. Te z kolei odpowiedziały taryfy odwetowe na USA. UE zwróciła się również do nielubianej przez Trumpa World Trade Organization (WTO). W tym tygodniu można spodziewać się, że będzie to główną częścią rozmów handlowych, w których mają wziąć udział kongres i senat. Kilku republikanów zdążyło już oświadczyć, że nowa ustawa przeszkodzi prezydentowi w nałożeniu taryf.

W czwartek Departament Sprawiedliwości wypuści raport dotyczący śledztwa prowadzonego przez Inspektora Generalnego w sprawie Clinton. Oczekuje się, że raport zaostrzy podział między demokratami a republikanami. Republikanie są bowiem przekonani, że Departament Sprawiedliwości za rządów Obamy wspierał Hillary Clinton podczas śledztwa związanego z korzystaniem przez nią z prywatnej skrzynki e-mail do celów służbowych.

We wtorek otrzymamy raport o cenach konsumenckich z USA. Oczekuje się, że inflacja bazowa wyniesie 2,2%, a zatem więcej niż 2,1% z zeszłego miesiąca, natomiast inflacja ogólna  wykaże 2,8%, również wyżej niż w zeszłym miesiącu (2,5%). Raport ten otrzymamy dzień przed ogłoszeniem przez Fed decyzji o stopach procentowych. Spodziewać się można, że Fed ogłosi podniesienie stóp procentowych do 2,2%.

W czwartek swoją decyzję o stopach procentowych opublikuje z kolei EBC. Będzie to niezwykle ważne dla banku centralnego posiedzenie, ponieważ da traderom wskazówkę dotyczącą programu QE. Oczekuje się, że EBC pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie. Z oświadczenia dowiemy się bardzo istotnej kwestii – czy program luzowania zostanie zakończony.

W piątek poznamy decyzję o stopach procentowych ze strony BoJ. Tak jak EBC, Bank Japonii najprawdopodobniej pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie.

Czy ten artykuł był pomocny?

1 0 0