Po byczym 2017 roku 2018 było niczym. Będzie to rok, o którym wielu inwestorów będzie chciało zapomnieć. Wynika to z faktu, że większość prognoz analityków nie sprawdzała się dobrze. W tym artykule podkreślimy kilka najważniejszych wydarzeń rynkowych, które miały miejsce w tym roku.

Wojna handlowa

Handel był największą wiadomością w tym roku. Wszystko zaczęło się na początku roku, kiedy administracja Trump zaczęła nakładać cła na kluczowe towary importowane. Pierwszy zestaw taryf dotyczył urządzeń domowych, takich jak klimatyzatory. Następnie podniósł ją o stal i aluminium. Następnie nastąpiła jego bitwa z Chinami. W tej bitwie prezydent do tej pory narzucił cła o wartości ponad 260 miliardów dolarów. Chiny zareagowały celowymi cłami o wartości ponad 70 miliardów dolarów. Dwa tygodnie temu oba kraje uzgodniły zawieszenie broni, negocjując umowę możliwą do zaakceptowania przez obie strony. Ta kwestia będzie kontynuowana w nadchodzącym roku, ponieważ nadal trwają tam iz powrotem między tymi dwoma krajami.

Pozytywnie, negocjacje handlowe między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem doprowadziły do ​​zawarcia umowy USMCA. Jest to umowa, która zastąpi NAFTA. Handlowcy będą nadal koncentrować się na negocjacjach między USA i Unią Europejską.

Brexit

Brexit był kolejnym ważnym tematem w tym roku. Wielka Brytania i Unia Europejska kontynuowały negocjacje w sprawie porozumienia, które będzie do przyjęcia dla odpowiednich parlamentów. Oba kraje doszły do ​​porozumienia w listopadzie. Umowa została ratyfikowana przez Unię Europejską, ale stanęła przed wyzwaniami w brytyjskiej Izbie Gmin. To dlatego, że członkowie powiedzieli, że umowa była bardzo przyjazna dla UE. W nadchodzącym roku będzie to uważnie obserwowana kwestia, ponieważ Zjednoczone Królestwo ma opuścić UE w marcu.

Ropa naftowa

Ropa naftowa zaczęła rok w zwyżkowy sposób. W październiku cena osiągnęła trzyletnie maksimum. Był to ważny kamień milowy dla producentów ropy i wynikał z oczekiwań, że wycofanie się Iranu doprowadzi do niedoboru. Aby wypełnić tę lukę, producenci ropy otworzyli swoje kurki, co doprowadziło do znacznego obniżenia cen ropy. Interwencja została ograniczona przez zabicie saudyjskiego dysydenta, Jamala Khashoggi, przez Arabię ​​Saudyjską.

1 bilion firm

W tym roku po raz pierwszy firmy przekroczyły wartą 1 bilion dolarów rynkową wycenę. Pierwszą firmą, która osiągnęła kamień milowy, była firma Apple. Następnie nastąpił Amazon. Jednak wyniki trzeciego kwartału i obniżone prognozy na przyszłość obniżyły wycenę spółek. Amazon i Apple są wyceniane poniżej 900 miliardów dolarów.

Wybory średnioterminowe

W listopadzie Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​wyborów średniookresowych. Były to ważne wybory, ponieważ zmieniły skład kongresu. Senaccy republikanie zwiększyli swoją liczebność. Stanowi to poważne ryzyko dla administracji Trumpa w nowym roku. Dzieje się tak dlatego, że kongres zainicjuje wiele dochodzeń, które umniejszają jego program.

Wybory włoskie

W tym roku Włosi wybrali populistycznych przywódców, którzy rozpoczęli wojnę z Brukselą. Wynika to z faktu, że proponowany budżet znacznie przekroczył wymagany docelowy poziom deficytu. W niezwykłym ruchu Unia Europejska odrzuciła wniosek. Wzrost populizmu prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzącym roku, szczególnie w Europie.

kryptowaluty

Kolejną ważną historią roku był upadek przemysłu kryptowalut. Waluty straciły ponad 85% wartości w największej wyprzedaży roku. Stało się tak, ponieważ inwestorzy stracili zaufanie do branży.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0