W tym tygodniu inwestorzy mogą skupić się na kilku rzeczach. Po pierwsze, skupią się na handlu, gdy zbliża się termin 1 marca. Termin został ustalony w grudniu podczas spotkania G20 w Argentynie. W oświadczeniu Donald Trump powiedział, że kraj zwiększy cła na chińskie towary do 25%. Taryfy te mogą trafić w towary o wartości przekraczającej 200 miliardów dolarów. Wraz z zbliżającym się terminem pojawiają się obawy, że nie będzie większych ustępstw. Raporty Bloomberga mówiły, że oba kraje nadal są zbyt daleko, aby zawrzeć umowę. Wynika to z faktu, że Chiny odrzuciły środki radykalnie zmieniające gospodarkę, nalegając na zwiększenie zakupów z USA w celu zakończenia deficytu. Amerykańscy negocjatorzy odrzucili to, mówiąc, że jest to nierealistyczne. Oznacza to, że umowa prawdopodobnie nie zostanie osiągnięta przed upływem marca.

Po pozytywnej stronie Donald Trump powiedział, że będzie gotowy na przedłużenie terminu o kolejne 60 dni. Doprowadzi to do kolejnego przedłużonego okresu niepewności między dwoma krajami. Z pozytywnej strony, dwaj liderzy są pod presją, aby zawrzeć umowę. Donald Trump czeka reelekcja w 2020 r., Podczas gdy Xi w Chinach stoi przed spowalniającą gospodarką. Chiny widzą także, jak wielu producentów ucieka do innych krajów, takich jak Bangladesz i Wietnam.

Inwestorzy skupią się również na Brexicie. Gdy zbliża się termin 29 marca, inwestorzy coraz bardziej są ostrożni, że Brexit nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu ujawniono, że Theresa May zobowiązała się do złożenia swojego rachunku bezpośrednio przed terminem 29 marca. Celem jest umożliwienie parlamentarzystom głosowania za Brexit bez umowy lub umowy, którą wynegocjowała. To prawdopodobnie zmusi nawet liberałów do głosowania na umowę, ponieważ bardzo niewielu deputowanych chce odejść bez umowy. Nie chcą tego robić z powodu implikacji dla gospodarki. Już teraz wiele firm, takich jak Airbus i Land Rover, ogłosiło, że zamierza opuścić Wielką Brytanię, jeśli nie dojdzie do Brexitu.

Na danych będzie to stosunkowo powolny tydzień. Dzisiaj będzie  święto narodowe w USA i Kanadzie. Jutro, Bank Rezerw Nowej Zelandii opublikuje swój protokół z posiedzenia, które miało miejsce tydzień temu. Szwecja opublikuje swoją inflację, podczas gdy Wielka Brytania ma opublikować wyniki za styczeń. Niemcy ujawnią również sentyment ekonomiczny ZEW. W środę Japonia wyda swoje numery handlowe, podczas gdy Fed wyda protokół FOMC na poprzednie spotkanie. W czwartek Australia opublikuje numery zleceń, a Niemcy wydadzą numery PMI produkcji. EBC opublikuje również protokół z ostatniego posiedzenia. Stany Zjednoczone wydadzą zamówienia na dobra trwałe. W piątek Niemcy opublikują drugi odczyt PKB, podczas gdy UE opublikuje wskaźniki inflacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0