Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.

Euro rośnie w stosunku do dolara i innych par, ponieważ dane z UE wskazują na stabilną gospodarkę. Wcześniej dane z Francji pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu o 2,3% rocznie. Było to więcej niż oczekiwane 2,2%. W strefie euro wskaźnik CPI wzrósł w lipcu o 2,1% w ujęciu rocznym, podczas gdy bazowe dane o CPI wzrosły o 1,1%, czyli były wyższe od oczekiwanych 1,0%.

Wzrost inflacji może być pozytywnym sygnałem dla banku centralnego, który koncentruje się na podnoszeniu stóp procentowych. Wysoka inflacja to klasyczny powód, dla którego banki centralne podnoszą się. Wędrując, normalizują stopy procentowe i zapobiegają przegrzaniu gospodarki. Na ostatnim posiedzeniu EBC urzędnicy wyrazili optymizm, że stopa inflacji stabilizuje się na poziomie celu. Urzędnicy przewidywali, że zaczną normalizować po lecie następnego roku. Oznacza to, że najwcześniejszy miesiąc na wycieczkę do banku nastąpi podczas wrześniowego spotkania. Wyższa od oczekiwań inflacja spowoduje, że podwyżka stóp nastąpi wówczas lub nawet wcześniej.

Oprócz liczby inflacji region podał również dane o PKB i zatrudnieniu. W Niemczech stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 5,2%, podczas gdy zmiana stopy bezrobocia na poziomie 6K nie przewidywała prognoz analityków minus 10K.Całkowita liczba bezrobotnych w Niemczech wynosiła 2,33 miliona, czyli była niższa niż poprzednio zgłoszona kwota 2,34 miliona. Na obszarze UE stopa bezrobocia pozostała na poziomie 8,3%.

Wstępne dane o PKB za drugi kwartał zostały dziś opublikowane. Liczby rozczarowały. W kwartale gospodarka UE zwiększyła się o 0,3%, co było wynikiem niższym od oczekiwanego o 0,4%. Wzrósł on w ujęciu rocznym o 2,1%, czyli poniżej oczekiwanego poziomu 2,2%. Był to najwolniejszy wzrost od dwóch lat. W pierwszym kwartale gospodarka powiększyła się o kwartalną stopę 0,4% i roczną stopę 2,5%. Szacuje się, że gospodarka odzyska w trzecim kwartale, ponieważ UE i USA wstrzymują się w eskalacji wojny handlowej.

Natychmiast dane zostały opublikowane, para EUR / USD przeskoczyła do poziomu 1.1732. Trend wzrostowy nadal utrzymuje się, jak pokazano poniżej.

Tymczasem turecka lira osłabiła się w stosunku do dolara po tym, jak bank centralny zwiększył oczekiwania inflacyjne. Bank oczekuje, że stopa inflacji wzrośnie do 13,4% w 2018 roku. Było to więcej niż poprzedni cel 8,4%. Oznacza to, że bank centralny będzie zmuszony interweniować i podwyższyć stopy procentowe. Jest to sprzeczne z oczekiwaniami prezydenta Turcji, Recepa Erdogana.

Dzieje się to w trudnym okresie dla kraju. Kilka dni temu Stany Zjednoczone zagroziły, że sankcjonują kraj jako zemstę za nieustanne więzienie amerykańskiego pastora. Karanie kraju, którego sytuacja gospodarcza ma kłopoty, spowoduje więcej problemów dla tureckiej gospodarki.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0