Zespół easyMarkets

Jesteśmy komunikatywnym zespołem społecznościowym. Obserwuj nasze profile na Twitterze, Facebooku, G+, YouTube i Linkedin, by mieć dostęp do ciekawych artykułów, filmów, konkursów, porad, wiadomości i wielu więcej informacji!

W tym tygodniu, po dwumiesięcznej przerwie, Rezerwa Federalna spotka się Waszyngtonie, aby omówić politykę monetarną oraz zadecydować o poziomie stóp procentowych. Chociaż nikt nie spodziewa się, że Fed podniesie stopę procentową podczas najbliższego posiedzenia, oficjalne oświadczenie na ten temat może przynieść sugestie co do prędkości i czasu przyszłych zmian.

Federal Open Market Committee (FOMC) rozpocznie dwudniową debatę we wtorek, a na popołudnie zaplanowano wydanie oficjalnego oświadczenia.

Wrześniowe spotkanie jest bardzo istotne również ze względu na kwestię zestawienia bilansowego banku centralnego. Wcześniej w tym roku decydenci oświadczyli, że proces zmniejszania sumy bilansowej, wynoszącej 4,5 mld dolarów, rozpocznie się w najbliższej przyszłości. W sondażu przeprowadzonym przez „The Wall Street Journal”, około 71% badanych ekonomistów stwierdziło, że Fed ogłosi plan redukcji w najbliższą środę [1].

Również w środę, poza oświadczeniem o stopach procentowych, Fed wypuści kwartalne prognozy dotyczące PKB, bezrobocia oraz inflacji. Opublikowane zostaną też tzw. prognozy kropkowe (dot-plot), czyli wykres prognoz poziomu stopy rezerw federalnych banku centralnego.

Według zrewidowanych szacunków z zeszłego miesiąca gospodarka amerykańska wyszła z II kwartału ze wzrostem szybszym niż się spodziewano. W II kwartale tego roku produkt krajowy brutto (PKB) przyspieszył o 3% w ujęciu rocznym, a zatem najszybciej od ponad dwóch lat. Tym samym zrównał się z celem założonym przez prezydenta Donalda Trumpa [2].

Jednak z uwagi na rozmiary zniszczeń spowodowane przez huragany Irma i Harvey w południowych stanach Rezerwa Federalna pozostanie w swoich projekcjach gospodarczych raczej ostrożna. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (ang. initial jobless claims) w ostatnim tygodniu sierpnia wzrosła do najwyższego poziomu od wielu lat, na skutek katastrofy w Teksasie wywołanej huraganem Harvey[3]. Ale już w zeszłym tygodniu spadła o 14,000, do wyrównanego sezonowo poziomu 284,000.

W zeszłym tygodniu Departament Pracy oświadczył, że w sierpniu wskaźnik cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych przyspieszył dzięki podwyżce cen benzyny i kosztów wynajmu nieruchomości. Indeks CPI (Consumer Price Index) wzrósł 0,4% od lipca, a w ujęciu rocznym 1,9%. Był to najlepszy wynik rok do roku od siedmiu miesięcy [4]. Według oficjalnych danych tak zwana inflacja bazowa, bez kosztów żywności i energii, wzrosła 1,7% w ujęciu rocznym.

Oświadczenie o stopach procentowych komitetu FOMC będzie uważnie śledzone przez rynki finansowe i może mieć wpływ na niemal wszystko, począwszy od cen papierów wartościowych, na walutach globalnych kończąc. Rezerwa Federalna podniosła w tym roku stopy procentowe już dwa razy i można spodziewać się, że przed końcem roku 2017 zrobi to jeszcze raz, opierając się na 30-dniowych cenach kontraktów terminowych na fundusze federalne CME Group.

1. The Wall Street Journal. Economic Forecasting Survey.
2. Akin Oyedele (30 August 2017). “Second-quarter GDP hits Trump’s 3% target.” Business Insider.
3. Sho Chandra (7 September 2017). “U.S. Jobless Claims Soar by Most Since 2012 on Hurricane Harvey.” Bloomberg.
4. Reuters (14 September 2017). “US consumer prices accelerate in August.” CNBC.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0