Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.

Zarówno Wall Strett, jak i parkiety europejskie zamknęły piątkową sesję z niższymi notowaniami, gdy po raz pierwszy od siedmiu lat amerykański raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym okazał się ujemny.

Według podanych w piątek przez Departament Pracy USA danych, we wrześniu liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 33 tys., co zdecydowanie nie spełniło oczekiwań przyrostu na poziomie aż 90 tys. Dane z sierpnia zostały skorygowane w górę, do poziomu 169 tys., przy czym wstępne szacunki mówiły o liczbie 159 tys.

Rozczarowujące dane z raportu NFP w dużej mierze wynikają z katastrofalnych skutków przejścia dwóch huraganów, Irmy i Harvey’a, które pod koniec sierpnia i na początku września nawiedziły Teksas oraz Florydę. Szkody oszacowano w sumie na 200 mld dolarów[1].

Jednak nie wszystkie dane z publikowanego co miesiąc raportu okazały się gorsze. Stopa bezrobocia spadła bowiem do poziomu 4,2%, czego nie byliśmy świadkami od 2001 roku. Ma to związek ze zwiększonym udziałem w rynku pracy zasobów siły roboczej, który w zeszłym miesiącu wzrósł do 63,1% z poziomu 62,9% w sierpniu.

Jeśli chodzi o zarobki, według oficjalnych danych płace przyspieszyły o 0,5% w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym o 2,9%. Są to znacznie wyższe wyniki niż przewidywane przez ekonomistów 2,5% rok do roku.

Z ograniczeniem etatów zmierzyć się musiał przede wszystkim sektor restauracyjny. Z powodu sezonu huraganowego zatrudnienie w usługach gastronomicznych i pokrewnych spadło o 105,000, przy czym przez ostatnie 12 miesięcy sektor ten notował średni wzrost na poziomie 24,000 miejsc pracy. [2]

Indeksy Dow Jones Industrial Average oraz S&P 500 po raporcie z rynku pracy przerwały trwającą od ośmiu dni serię wzrostów[3]. S&P 500 zamknął się ze stratą na poziomie 0,1%, natomiast Dow Jones w zasadzie zamknął sesję płasko.

Z kolei parkiety europejskie zamknęły tydzień w większości ze stratami. Euro Stoxx 50 Pr spadł o 0,3%, natomiast giełdy w Niemczech, Francji i Hiszpanii zamknęły się na terytorium negatywnym. Trend ten udało się jednak przełamać brytyjskiemu FTSE 100, który zanotował wzrost o 0,2%.

Jeśli chodzi o waluty, indeks dolara amerykańskiego stracił marginalnie 0,1% i spadł do poziomu 93.73. Kurs USD nadal utrzymuje się w okolicach szczytów z ostatnich trzech miesięcy.

Inwestorzy mogą spodziewać się w tym tygodniu dużej dawki informacji gospodarczych, w tym danych ze sprzedaży detalicznej oraz CPI, które mają zostać opublikowane w najbliższy piątek.

[1] Steve Liesman (11 września 2017). “Harvey and Irma economic hit could total $200 billion: Moody’s.” CNBC.
[2] Bureau of Labor Statistics (6 października 2017). Employment Situation Summary: September.
[3] Anora M. Gaudiano and Ryan Vlastelica (6 października 2017). “Dow, S&P 500 end streak of records after jobs report; indexes post weekly gains.” Market Watch.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0