Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Oszust – postać ponadczasowa i ambiwalentna – występuje w przeróżnych odmianach. Najczęściej kojarzy się z bohaterami filmów awanturniczych, kowbojami, poszukiwaczami skarbów a nawet… kosmicznymi przemytnikami. Ale rzadko kiedy określenie to odnosi się do traderów. Dlaczego? Najprawdopodobniej dlatego, że świat rynku finansowego jest światem reguł i zasad. Nie ma w nim miejsca na nieuczciwość. Nie jest jednak dla nikogo tajemnicą, że nawet tu miewamy do czynienia z tym zjawiskiem. Nieuczciwi traderzy są jak tykające bomby zegarowe, które w ciągu minuty potrafią wywołać straty na poziomie milionów dolarów. Ci ubrani w idealnie skrojone garnitury fanatyczni spekulanci działają w ukryciu, bezkarnie przeprowadzając kolejne transakcje – tak długo, aż… stracą wszystko.

Oto ośmiu słynnych traderów, którzy posunęli się o krok za daleko.

 

Nick Leeson

Na naszej liście nieuczciwych traderów Nick Leeson uplasował się chyba na najwyższym miejscu, z uwagi na fakt, że zdołał doprowadzić do… bankructwa banku. Barings Bank, najstarszy bank inwestycyjny Wielkiej Brytanii, zbankrutował po serii ryzykownych i niczym nie zabezpieczonych inwestycji. Straty sięgnęły 827 milionów funtów. Trzeba jednak przyznać, że pracując pod sztandarami Barings Bank Leesonowi udało się całkiem sporo zarobić. W roku 1992 przyniósł mu bowiem 10% całkowitego zysku netto[1]. Po pięcioletniej odsiadce został dyrektorem klubu piłkarskiego Galway United.

 

Jerome Kerviel

Francuz Jerome Kerviel został aresztowany na początku 2008 roku po tym, jak rząd Francji odkrył olbrzymi przekręt odbywający się na tylnej scenie Societe General Bank – jednego z największych banków w państwie. Kerviel zajmował się kontraktami terminowymi na europejskie indeksy, a dokładnie arbitrażem pomiędzy tymi kontraktami. Problem polegał na tym, że wykorzystywał aktywa banku, nie mówiąc o tym kompletnie nikomu. Został skazany na trzy lata więzienia[2].

 

Yasuo Hamanaka

Yasuo Hamanaka był bardzo wszechstronnym przestępcą. Specjalizował się w zmowach cenowych, oszustwach i innych fałszerstwach. Sławę – a może lepiej byłoby napisać o kompromitacji – przyniosła mu miedź. Gdy było już po wszystkim, okazało się, że Hamanaka kosztował Sumimoto Corporation, swojego pracodawcę, oszałamiające 1,6 mln dolarów. W roku 1997 został skazany na siedem lat więzienia. Swoim przekrętom zawdzięcza zresztą barwną ksywkę – „Mr. Five Percent” (Pan Pięć Procent). Ponoć kiedyś kontrolował właśnie taką część rynku miedzi…[3]

 

Peter Young

O takich jak Peter Young pisze się książki. Jako pracownik Morgan Grenfell Asset Management kontrolował (on albo… zresztą za moment to się wyjaśni) 10% aktywów inwestycyjnych. I tu zaczyna robić się co najmniej dziwacznie. Na przesłuchaniu pojawił się przebrany za kobietę i wyjawił, że chce zmienić płeć. Został uznany za niepoczytalnego i w związku z tym wycofano przeciwko niemu zarzuty. 

 

Toshihide Iguchi

Były kierownik wykonawczy Daiwa Bank przyznał się w do winy w 30-stronicowym liście. Napisał w nim o nieautoryzowanych transakcjach  obligacjami, co w ostatecznym rozrachunku kosztowało Daiwa Bank 1,1 mld dolarów. Proceder Iguchiego trwał bardzo długo i w tym czasie przeprowadził 30 tysięcy nielegalnych transakcji. W 1996 roku został skazany na cztery lata więzienia i grzywnę w wysokości 2,6 mln dolarów[4].

 

Bruno Michel Iksil

Kolejnym oszustem z odjazdową ksywką – „London Whale” (co biorąc pod uwagę indeks masy ciała można uznać za obrazę) – jest Bruno Michel Iksil, który w roku 2012 doprowadził finansowego giganta, JP Morgana do straty 4 mld dolarów, wystawiając bank na dużą ekspozycję w segmencie CDS-ów (credit default swaps), czyli produktów ubezpieczających ryzyko kredytowe. W śledztwie przeciwko Iksilowi wzięło udział tysiąc osób, a z powodu braku systemu kontroli wewnętrznej, w kłopoty wpadł sam JP Morgan.

 

Brian Hunter

Brian hunter jest autorem największego upadku funduszu hedgingowego w historii – Amaranth Advisors w roku 2006 stracił przez niego 6,5 mld dolarów. Hunter postawił na rozszerzenie się spreadu między cenami kontraktów futures na gaz ziemny. Federal Energy Regulatory Commission do spółki z CFTC oskarżyły Briana o manipulację cenami gazu ziemnego. Hunter otworzył w ramach funduszu  długą pozycję na kontrakty zimowe na gazy, a jego celem było przyniesienie zysku inwestorom. Jednak przeliczył się ze swoją prognozą i poszalał z rozmiarem pozycji, przez co został oskarżony o nieuczciwość[5].

 

John Rusnak

Znamy wiele historii o zaginionych ludziach. Jeszcze więcej znamy opowieści o ludziach, którzy zniknęli z pieniędzmi. Jednak wśród nich mało znajdzie o takich, co to zniknęli z 700 milionami dolarów w kieszeni. To właśnie przydarzyło się Johnowi Rusnakowi na początku 2002 roku. Gdy rozpoczęło się śledztwo wyszło na jaw, że przez dłuższy czas starał się ukryć straty rzędu setek milionów dolarów poniesione na skutek spadku wartości jena do dolara. Sfałszował w tym celu tysiące dokumentów. Rusnak przekroczył swój limit operacyjny jakieś trzy tysiące razy… Za swoją nieostrożność został skazany na siedem lat więzienia[6].

 

Trzymanie się reguł i zasad być może nie jest specjalnie ekscytujące, ani nie przynosi oszałamiających profitów, ale z pewnością dzięki temu nie trafia się do więzienia. Z wszystkich powyższych historii płynie więc taki oto wniosek: „Nie próbujcie tego robić w domu”.

 

[1] Jason Rodrigues (February 25, 2015). “Barings collapse at 20: How rogue trader Nick Leeson broke the bank.” The Guardian.[2] Nick Thompson (September 15, 2011). “The world’s biggest rogue traders in recent history.” CNN.

[3] Nick Thompson (September 15, 2011). “The world’s biggest rogue traders in recent history.” CNN.

[4] Listverse (March 24, 2008). Top 10 Rogue Traders.

[5] Alanna Byrne and Daniel P. Collins (June 7, 2012). “Top 10 rogue traders plus 2.” Futures Mag.

[6] Nick Thompson (September 15, 2011). “The world’s biggest rogue traders in recent history.” CNN.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0