Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Rok 2017 okazał się dla rynków finansowych naprawdę ciekawy. W krajach rozwijających się notowania giełdowe biły kolejne rekordy, waluty, które przedtem radziły sobie z ledwością, teraz podskoczyły, a na rynku towarowym dostrzegalne jest ożywienie. A wszystko to w okresie wyjątkowo niskich wahań na rynku.

Poniżej przyjrzymy się kilku najlepszym inwestycjom roku.

 

Kryptowaluty

  

Największym wygranym mijającego roku są kryptowaluty. W nagłówkach na pierwszym miejscu uplasował się bitcoin, który zanotował wzrost o ponad 1500%. Inne kryptowaluty radziły sobie nawet jeszcze lepiej. Na przykład ethereum zyskało ponad 7000%, a litecoin ponad 4000%.

W nadchodzącym roku traderzy z uwagą będą obserwować trend tych walut. W tym tygodniu CBOE udostępniło kontrakty terminowa na bitcoin, chociaż Korea Południowa rozważa zakazanie giełd walut cyfrowych.

Część komentatorów rynkowych twierdzi, że kryptowaluty są tylko bańką spekulacyjną, która niebawem pęknie. Inni mają względem nich znacznie większe oczekiwania. Na przykład dyrektor zarządzający Social Capital, jednego z topowych funduszy wysokiego ryzyka, oszacował, że do roku 2020 wartość bitcoina sięgnie miliona dolarów.

 

Towary

Choć o palladzie media niewiele mówią, okazuje się, że jest to najlepiej radzący sobie metal mijającego roku. Jego wartość wzrosła około 43 proc. Parę słów wyjaśnienia. Pallad to metal podobny do platyny. Jest wydobywany przede wszystkim w Południowej Afryce oraz w Rosji. Jego wyjątkowa gęstość sprawia, że jest to materiał idealny do reakcji katalitycznych w przemyśle motoryzacyjnym. Wzrost notowań palladu wynikał z jego stosunkowo niskiej ceny w porównaniu z platyną, której cena wynosiła 889 dolarów za uncję.

W nadchodzącym roku jednak cena palladu może spaść z dwóch powodów. Po pierwsze ponieważ jest teraz drogi, producenci mogą z niego zrezygnować na rzecz platyny, która chwilowo jest tańsza.  Po drugie może się zmniejszyć popyt, z uwagi na fakt, iż producenci samochodów zaczynają interesować się pojazdami elektrycznymi.

Innym wygranym roku 2017 okazała się miedź. W tym roku jej cena wzrosła o ponad 20 proc., napędzana przez popyt ze strony producentów samochodów. Pojazdy elektryczne wymagają bowiem aż dziesięć razy więcej miedzi niż samochody z silnikami spalinowymi.


Innymi surowcami, które w mijającym roku zwyżkowały, są złoto i nikiel. Natomiast inne towary, jak kawa, bawełna i srebro, zanotowały spadki.

Waluty


 

Wielkim wygranym tego roku jest euro, co zawdzięczamy coraz większej stabilności gospodarczej  Unii Europejskiej. Jego cena względem dolara wzrosła z poziomu 1.0402 do 1.1749, a względem funta z 0.8363 do 0.8805.

Również funt zyskał znacząco względem dolara. Na fali negocjacji o Brexicie oraz lokalnej polityki wzrósł z poziomu 1.2497 do obecnego 1.3347

Okazuje się, że największym przegranym wśród walut głównych jest właśnie dolar, którego indeks spadł ponad 8 proc.

 

Akcje

 

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami wzrostu notowań głównych indeksów. Dow Jones zyskał 22 proc., S&P 500 o 17,4 proc., a Nasdaq Composite o 25 proc. Inne indeksy globalne również radziły sobie całkiem nieźle. W Hong Kongu indeks Hang Seng wzrósł o 30,7 proc., europejski MSCI o 23 proc., a japoński Nikkei o 19 proc.

Natomiast jeśli chodzi o najlepsze spółki roku 2017, znalazły się w śród nich amerykańskie koncerny jak: NVIDIA, która zanotowała wzrost o 113 proc., Square o 200 proc., Mikron o 109 proc., PayPal o 86 proc., a Apple o około 50 proc.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż w sektorze finansów historyczne dane nie zawsze stanowią miernik tego, co się wydarzy w przyszłości. Ciekawą strategią obierane przez wielu uczestników rynku jest zakup instrumentu w momencie, gdy znajduje się w dołku i sprzedaż tych, które są właśnie u szczytu. Tym razem taka strategia równie dobrze może się sprawdzić, jak i nie.

Źródła:

https://www.investing.com/currencies/btc-usd

https://www.investing.com/currencies/eur-usd

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0