Ostatni tydzień był jednym z najbardziej ruchliwych tygodni na rynkach w pierwszym kwartale roku. Wynikało to z faktu, że ponad 60% spółek S & P 500 opublikowało swoje dochody. Najbardziej widocznymi firmami, które opublikowały zarobki, były między innymi Apple, Microsoft, Facebook, General Electric i Amazon. Wyniki były mieszane, a firmy takie jak Microsoft i Amazon rozczarowywały. Oprócz zarobków, inwestorzy skupili się na liczbach miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, rozmowach handlowych, które trwały między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, oraz trwającym kryzysem w Wenezueli. W tym tygodniu rynki mogą skupiać się na kilku rzeczach.

PKB USA

Departament Pracy Stanów Zjednoczonych opublikuje odczyt czwartego kwartału PKB. Liczby mają pokazać, że gospodarka wzrosła w tym kwartale o 2,6%. Może to być mniej niż wzrost trzeciego kwartału o 3,5% i wzrost o 2,4% w drugim kwartale. Opóźniająca się gospodarka pojawia się w momencie, gdy efekty cięć podatkowych  Trumpa przybierają na sile. To może być cios dla administracji Trumpa, która pracowała nad utrzymaniem gospodarki w tempie wzrostu przekraczającym 3%. Jednak może to być katalizatorem dla administracji Trumpa, aby umocnić porozumienie z Chinami w sprawie handlu.

Bank Anglii

Bank Anglii może być jedynym dużym bankiem centralnym, który ma zamiar wydać decyzję o stopach procentowych w tym tygodniu. Bank wyda w środę, a niedługo potem zaoferuje konferencję prasową. Ponieważ Wielka Brytania kontynuuje debatę na temat swojej przyszłości, jest mało prawdopodobne, że bank podniesie stopy na tym spotkaniu. Wynika to z niepewności, która nas czeka. Jednak spotkanie może rzucić światło na inwestorów na temat decyzji BOE w scenariuszach Brexit. Czy obniży stawki w przypadku braku Brexitu, czy podwyższy, jeśli dojdzie do porozumienia?

Handel

W zeszłym tygodniu premier Chin Liu Odwiedził Waszyngton, gdzie spotkał się z Robertem Lighthizerem, Stevem Mnuchinem i Donaldem Trumpem. Obie strony potraktowały spotkania jako sukces, mimo że szczegóły zostały ukryte przed opinią publiczną. Podczas gdy Chiny zobowiązały się do zwiększenia zakupów amerykańskich towarów, Amerykanie chcą więcej. Chcą, aby kraj rozwiązał systematyczne problemy, takie jak kradzież własności intelektualnej i wymuszone transfery technologii. Chcą także lepszego dostępu amerykańskich firm do chińskiego rynku. W tym tygodniu temat handlu będzie kontynuowany.

Brexit

W tym tygodniu nacisk zostanie położony na Theresę May i Unię Europejską, gdy obie strony będą nadal rozważać kwestię Brexitu. Theresa May pojedzie do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać ze swoimi europejskimi kolegami. Inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na te dyskusje. Już teraz europejscy przywódcy stwierdzili, że nie zaoferują żadnych ustępstw w kwestii ochrony. Wykluczyli także przedłużenie okresu wyjścia z Brexitu. Jednakże, ponieważ żadna ze stron nie chce wyjść bez umowy, istnieje prawdopodobieństwo, że ustępstwa zostaną wprowadzone.

Wenezuela

Nacisk zostanie również położony w Wenezueli, kraju, który zmaga się z narastającym buntem, gdy ludność obraca się przeciwko klasie rządzącej kierowanej przez Nicholasa Maduro. Niecałe dwa tygodnie temu Stany Zjednoczone i inne kraje podjęły decyzję o zaakceptowaniu szefa parlamentu jako prawdziwego prezydenta. Podczas gdy populacja popiera ten ruch, Maduro ma wsparcie wojskowe i sądownicze. To sprawia, że sytuacja jest nieco skomplikowana, chociaż zwiększona rewolta może doprowadzić do obalenia Maduro. Jeśli tak się stanie, może to doprowadzić do obniżenia cen ropy naftowej.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0