Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Kto mógł przewidzieć piątkowe wydarzenia? Po byczym okresie, który nastąpił po kryzysie finansowym, inwestorzy przenieśli uwagę z akcji na obligacje, co na rynku akcji doprowadziło do rozlewu krwi.

W piątek Bureau of Labor Statistics (BLS) podało miesięczne informacje na temat rynku pracy, które przeszły oczekiwania analityków. Amerykańska gospodarka zyskała 200 tys. nowych miejsc pracy, natomiast tempo wzrostu płac było najszybsze od 9 lat. To doprowadziło do wzrostu rentowności obligacji do najwyższego poziomu ostatnich 3 lat. Do końca dnia wartość indeksu Dow Jones straciła 666 punktów.

W tym tygodniu traderzy skupią się na bankach centralnych, polityce pieniężnej oraz przychodach korporacji. We wtorek Komitet ds. Polityki Pieniężnej Banku Rezerwy Australii ogłosi decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Dane te poznamy o godzinie 17:30 czasu polskiego, czyli w czasie sesji azjatyckiej. Uwaga traderów skupi się na benchmarkowej stopie procentowej, która najprawdopodobniej pozostanie na poziomie 1,50%. Inwestorzy zainteresowani będą również oświadczeniem towarzyszącym decyzji Banku Rezerwy Australii, które świadczyć będzie o kierunku, jaki bank obierze w przyszłości.

Dane te zostaną opublikowane godzinę po publikacji informacji o miesięcznej sprzedaży detalicznej na terenie Australii. To jednak nie będzie najważniejsza kwestia, ponieważ inwestorzy skupią się na decyzji w sprawie polityki pieniężnej.

W środę poznamy również decyzję w sprawie polityki pieniężnej Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Dowiemy się o niej tuż po poznaniu kwartalnych informacji dotyczących zmian na rynku pracy oraz obchodach Wichita Day. Traderzy przewidują, że Bank Rezerwy Nowej Zelandii pozostawi stopy procentowe na poziomie 1,75%. Tego samego dnia inwestorzy obserwujący rynki wschodzące poznają decyzję w sprawie stóp procentowych w Indiach.

W czwartek Bank Anglii zakończy posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej. O g. 14 czasu polskiego Komisja Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Jednocześnie gubernator Banku Anglii Mark Carney opublikuje pismo w sprawie grudniowej inflacji, której tempo wyniosło 3,1%, przekraczając docelowe 2%. W styczniu stopa inflacji wyniosła 3%. Traderzy skupią się również na oświadczeniu w sprawie polityki pieniężnej, na podstawie którego będą próbować przewidzieć kurs, jaki w tym roku może obrać Bank Anglii.

W Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych zapowiada się spokojny tydzień pozbawiony istotnych informacji gospodarczych. W Kanadzie poznamy za to dane PMI oraz informacje o zatrudnieniu, które będą szczególnie istotne dla traderów starających się wywróżyć przyszłe decyzje Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. We wtorek opublikowana zostanie wartość indeksu Ivey PMI, będącego miernikiem wyników kanadyjskiego sektora produkcyjnego. W piątek poznamy dane na temat zatrudnienia. Traderzy przewidują, że kanadyjska gospodarka zyskała 10 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia wyniosła 5,8%.

Przed traderami tydzień pełen nowych informacji na temat przychodów korporacji. W tym tygodniu poznamy informacje o przychodach dużych spółek takich jak BNP Paribas, General Motors, Chipotle Mexican Grill oraz Disney. Podobnie jak w mijających tygodniach, traderzy nie będą skupiać się bieżących przychodach, a starać się przewidzieć przychody w kolejnym kwartale oraz pozostałej części roku. Skupią się oni również na nieoczekiwanych korzyściach płynących ze zmian w opodatkowaniu.

Źródła:

https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2018/02/02/582809604/dow-plummets-more-550-points

https://www.washingtonpost.com/business/capitalbusiness/2018/02/02/cc0949cc-084f-11e8-94e8-e8b8600ade23_story.html?utm_term=.5fb7217419d5

https://nypost.com/2018/02/02/dow-plunges-550-points-in-biggest-one-day-drop-since-2016/

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0