Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

cyprus

Po ponad czterdziestu latach pozornie nieprzejednanej debaty podzielona etnicznie wyspa Cypr ma szansę na ponowne zjednoczenie i potencjalną zmianę światowej mapy wydobycia i produkcji ropy i gazu.

Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr został w 1974 roku podzielony na dwie części: greckie południe i turecką północ. Pomimo wielu prób i negocjacji w ciągu tych wielu lat idei reunifikacji Cypru nie udało się jeszcze zrealizować. Jednak zaczyna być dostrzegalny o wiele większy optymizm, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nicos Anastasiades, prezydent Republiki Cypryjskiej, oraz Mustafa Akinci, prezydent Tureckiej Republiki Cypru Północnego uzgodnili terminy negocjacji na kolejne miesiące. Optymizm panujący wokół tych negocjacji wynika z odkrycia potężnych rezerw ropy i gazu w cypryjskich wodach terytorialnych, usytuowanych na Środkowym Wschodzie, w którym zlokalizowane jest 65% globalnych zasobów ropy.

Cypr odkrywa ropę

Republika Cypryjska od dawna przyciągała olbrzymie zainteresowanie największych koncernów naftowych. Lata spekulacji o tym, że mogą się tu znajdować olbrzymie pokłady gazu zaowocowały rozpoczęciem wydobycia w roku 2012. Amerykański koncern Noble Energy rozpoczął wydobycie w 12 bloku złoża o nazwie Afrodyta, usytuowanym w nadbrzeżnej części cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ). Mówi się, że złoże to zawiera aż 6 bilionów stóp sześciennych gazu, wartych miliardy dolarów. Noble Energy oświadczył, że nieobciążone ryzykiem, perspektywiczne zasoby dla złoża Afrodyta oszacowano na 3,7 miliardów baryłek.

W roku 2015 koncern Eni ogłosił odkrycie szacunkowo 30 bilionów stóp sześciennych gazu w egipskim złożu Zohr, co spotęgowało optymizm wokół potencjału gazowego we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Dzięki odkryciom złóż w bloku 12 cypryjski rząd złożył ofertę koncesji blokom 1-12 oraz 13, które również leżą w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej. W grudniu 2016 roku globalne giganty naftowe – amerykański ExxonMobil, francuski Total, Qatar Petroleum oraz włoski Eni uzyskały licencję na poszukiwanie oraz wydobycie ropy i gazu w obszarze wybrzeża południowego. Udziały mają tu też Shell oraz British Petroleum.

Odwierty próbne koncernu Total, w których wiercenia mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, mają znaleźć się wśród “najważniejszych w roku 2017 globalnych odwiertów w sektorze E&P”, według IHS Markit Basin Insights Service. W raporcie napisano, że eksport rurociągiem z tego regionu do Grecji jest z komercyjnego punktu widzenia realny.

Coraz większe nadzieje na udane negocjacje

Porozumienie jeszcze nigdy nie było tak bliskie. Rozmowy między rządem greckim i tureckim ułatwia ONZ. Unia Europejska obstawia, że Cypr stanie się centrum energetycznym, a przez to zmniejszy się zależność UE od dostaw z Rosji, niezbędnych do zaspokojenia potrzeb energetycznych.

Turcja jest w trakcie rozmów z Izraelem w sprawie rurociągu gazowego. Ponieważ ma on przechodzić przez wody Cypru, Turcja bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje rozwiązania.

Wpływ na światową gospodarkę i rynki finansowe

Porozumienie umożliwiłoby handel i inwestowanie w tym obszarze i miałoby daleko zakrojone polityczne i gospodarcze konsekwencje. Inwestycje w sektor E&P otwarłyby nowe miejsca pracy, a lukratywny eksport ropy i gazu ożywiłby gospodarkę całego wschodniego regionu Morza Śródziemnego.

Na dostępie do ropy skorzystałaby też Unia Europejska, która zmniejszyłaby swoją zależność od Rosji. Co więcej reunifikacja Cypru należącego do UE odnowiłaby wiarę w ideę strefy euro, która została mocno nadszarpnięta przez Brexit.

Wszystkie te pozytywy pozwalają myśleć o wzmacnianiu się euro względem pozostałych walut głównych. Jednak obecnie analitycy spodziewają się osłabienia euro względem funta, a zwłaszcza świetnie radzącego sobie dolara. Ale jeśli plany związane z wydobyciem się powiodą a energetyczne zasoby Cypru będą dostępne online, euro może się wzmocnić, aż stanie się konkurencyjny względem koszyka walut głównych.

Źródła:
http://www.wsj.com/articles/cypriot-leaders-agree-to-restart-reunification-talks-1480677657
http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/10/cyprus-reunification-talks-everything-need-know-one-worlds-intractable/
https://en.wikipedia.org/wiki/Aphrodite_gas_field
http://www.bakertilly.com.cy/of-further-interest/update-on-the-cyprus-oil-gas-industry/
http://www.worldoil.com/news/2017/1/12/total-s-cyprus-block-11-could-rival-egypt-s-zohr-discovery-ihs-markit-says
http://www.ap-globalenergy.com/about-ap-global-energy/latest-news/the-future-for-oil-gas-in-cyprus.aspx
http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11243606/Goldman-Sachs-eyes-sterling-surge-to-15-year-highs-against-the-euro.html

Czy ten artykuł był pomocny?

2 0 0