Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.


Na starej dobrej Wall Street często się słyszy powiedzenie „Sell in May and walk away” (sprzedaj w maju i odejdź). Intensywność tradingu w lecie spada, ponieważ ludzie wyjeżdżają na urlopy i zamieniają biurka oraz komputery na letnią opaleniznę. Ale od wypuszczenia na rynek w 2001 roku pierwszej, całkowicie opartej na sieci platformy transakcyjnej od easyMarkets, sporo się zmieniło, a trading stał się bardziej elastyczny. Letni trading okazuje się teraz znacznie bardziej ekscytujący.

Letni trading a „Czarny Poniedziałek”

Jeśli by potraktować ostatnie dwa lata jako swoisty wskaźnik, w trakcie letnich miesięcy nie warto robić sobie od tradingu wakacji.

24 sierpnia 2015 roku – dzień zwany „Czarnym Poniedziałkiem”. Wydarzenia miały swoje źródło całe tygodnie wcześniej, gdy Ludowy Bank Chin niespodziewanie zdewaluował swoją walutę, juana. Zrobił to potem kilkakrotnie, wywołując łańcuch wydarzeń, które skończyły się dla światowych giełd stratą wartości 5 miliardów dolarów.[1]

W tradingu jednak potężne straty potrafią nieść ze sobą spore korzyści, w szczególności dla tych, którzy potrafią je przewidzieć, przygotować się do nich, a potem na tym skorzystać. Wydarzenia takie jak „Czarny Poniedziałek” nie odróżniają przecież sezonu letniego od zimowego.

Letni trading 2017: spakuj do walizki kalendarz ekonomiczny

Trading w lecie 2017 może okazać się jednym z najbardziej interesujących w historii. Geopolityczne ryzyko wynikające z polityki pieniężnej oraz danych gospodarczych sprawi, że nadchodzący sezon letni będzie bardzo aktywny.

Letni trading rozpocznie się w tym roku już 8 czerwca, gdy odbędą się wybory w Wielkiej Brytanii. Można spierać się, czy jest to najbardziej nieoczekiwane wydarzenie od czasów Brexitu, ale rzeczywiście – dla większości traderów zapowiedź Theresy May o przyspieszonych wyborach okazała się niespodzianką. Zwłaszcza że wcześniej twierdziła, iż ich wcale nie będzie.

Tak się składa, że sezon letniego tradingu zbiegnie się w czasie z początkiem negocjacji w sprawie Brexitu, co oznacza, że pojawi się olbrzymia liczba prognoz, plotek, rozmów i oświadczeń, których z niecierpliwością oczekuje rynek.

Na chwilę obecną konserwatyści mają zapewniony większościowy mandat, by przeprowadzić tzw. „twardy Brexit”.

Wkrótce po wyborach w Wielkiej Brytanii, 14 czerwca, komitet FOMC poda do wiadomości swoją decyzję o stopach procentowych. Właśnie to spotkanie utrzymuje traderów w stanie gotowości. Zdecydowana większość spodziewa się kolejnej podwyżki stóp. Jednak Fed zawsze potrafi zaskoczyć rynek, podejmując decyzje niezgodne z oczekiwaniami. Rynek doświadcza największej zmienności właśnie wtedy, gdy oświadczenia nie idą w parze z oczekiwaniami.

W miesiącach letnich banki centralne z całego świata będą nadal się spotykać, by omawiać kwestię polityki pieniężnej, dając traderom najświeższe oceny w kwestii stóp procentowych. Te wydarzenia zapewne będą miały wpływ na zachowanie rynku w najbliższej przyszłości.

Letni trading równa się trading na Trumpa

Czy słońce, czy deszcz, czynnik „Trump” nie zasypia. I tak, naprawdę napisaliśmy „trading na Trumpa” – ponieważ Donald Trump okazał się znaczącym czynnikiem stojącym za ruchami rynku.

Ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych nadal możemy spodziewać się nie tylko nieustającego źródła rozrywki, ale także zachowań, które mają wpływ na rynek, zresztą dokładnie tak jak działo się do tej pory.

Kwestia impeachmentu pojawiła się w mediach po zwolnieniu dyrektora FBI Jamesa Comey’a. Sytuacja ta wprowadziła rynek w stan wyczekiwania, ponieważ spekulacje na temat rzeczywistej procedury impeachmentu nasilają się i opadają. Spodziewa się można, że prezydent nadal będzie naciskał na realizację swojego planu gospodarczego. I pociągnie za sobą rynki finansowe.

Handluj z każdego miejsca

W dzisiejszych czasach letni trading jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Czy jesteś na plaży w okolicach własnego domu, czy też na Hawajach, wszystko, czego potrzebujesz, to twój własny smartfon. A w nim aplikacje handlowe. Mając do dyspozycji powiadomienia i alerty, monitorowanie własnego konta jest szybkie i łatwe.

Możesz więc spokojnie cieszyć się słońcem i zasłużonym odpoczynkiem, nie tracąc przy tym żadnego z ekscytujących wydarzeń, które czekają na nas w lecie.

[1] “Brianna Lee (24 sierpnia 2015). “’Black Monday’: Global Stocks Have Lost $5 Trillion Since China’s Yuan Devaluation.” IB Times.

Czy ten artykuł był pomocny?

1 0 0