Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Gra o Tron pobudziła wyobraźnię całego pokolenia fanów literatury fantasy i s-f. Wyjątkowa fabuła oraz unikalne postacie stały się częścią naszego życia. Jeśli dobrze się przyjrzeć, okazuje się, że w „Grze o Tron” znaleźć można całkiem sporą liczbę lekcji na temat finansów, idealnych zarówno dla nowych, jak i dla doświadczonych inwestorów, zamierzających poskromić własne smoki na rynku. Poniżej przedstawiamy siedem lekcji z GoT, z których warto skorzystać na rynku.

“Nadchodzi zima”
Oznaki długiej, mroźnej zimy pojawiły się dużo przed przesileniem w grudniu. Inwestorzy, którzy zwrócili uwagę na groźne oznaki, mieli możliwość bronić się przed zimnem w tym trudnym sezonie, podczas gdy ci, którzy je zignorowali, znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

W naszym przypadku tendencja zniżkowa cen towarów, które właśnie w zimie zaliczyły najpotężniejszy spadek, zaczęła się jeszcze w lecie. To powinno było dać inwestorom wystarczająco dużo czasu na ponowną ocenę swoich pozycji, jeszcze zanim cena 26 dolarów za baryłkę ropy stała się w lutym smutną rzeczywistością. Nie zapominajmy też o wielkiej wyprzedaży akcji, którą rozpoczął się rok 2016.

Na rynkach finansowych opłaca się zdolność przewidywania, ponieważ umożliwia ona zrozumienie i dostrzeżenie kierunku, w jakim dąży rynek. W naszym przypadku “zima” może nadejść w każdym momencie, ponieważ ma kilka znaczeń (uwaga: stwierdzenie “Nadchodzi zima” nigdy nie jest dobre!).

Twoje inwestycje muszą być solidne
Chociaż najbardziej aktywni inwestorzy pozostawiają sporo miejsca na spekulacje, maja też świadomość tego, że solidne inwestycje, na których można polegać, są absolutną koniecznością w perspektywie długoterminowej. Daenerys Targaryen dużo ryzykowała, ale mogła sobie na to pozwolić, ponieważ doskonale wiedziała, że może liczyć na swoje smoki. W końcu to właśnie smoki pomogą jej odzyskać Siedem Królestw, a nie jej armia Nieskalanych (bez obrazy dla nich). Ta sama logika ma zastosowania w inwestowaniu. Można pozwolić sobie czasem na spekulację, ale nie zastąpi ona strategii długoterminowej.

Odetnij się od emocji
Ludzie to emocjonalne istoty (zwłaszcza gdy gra idzie o pieniądze). Ned Stark przekonał się o tym na własnej skórze. Jego podszyte emocjami decyzje kosztowały go głowę. Teraz porównaj go z Tywinem Lannisterem, który podjął zaledwie kilka emocji podyktowanych uczuciami (no dobra, rzeczywiście kończy zamordowany przez własnego syna karła w ubikacji, ale przecież wiadomo, o co chodzi!).

Emocje i podejmowanie decyzji w świecie finansowym nigdy mogą iść ze sobą w parze. Istnieje nawet cały dział nauki poświęcony pomaganiu inwestorom w radzeniu sobie z własna psychiką i kształtowaniu psychologicznego podejścia do handlu.

Długi mogą głęboko ranić
Wielu inwestorów przyciągają atrakcyjne oferty brokerów obiecujących dźwignię na poziomie 1:1000. Nie myślą o długoterminowych konsekwencjach tego rodzaju handlu. W większości przypadków zbyt duży dług niszczy szanse na sukces. W „Grze o Tron” nikt nie może pozwolić sobie na to, by dać się ogłupić Królewskiej Przystani, bo zawsze kończy źle. Prawdziwą siłą dysponuje Żelazny Bank w Braavos. Nie myśl, że Lannisterowie (czy ktokolwiek inny w Westeros) mogą siedzeć na tronie bez wsparcia finansowego z Żelaznego Banku! Ostatecznie bank ten i tak odzyskuje, w taki czy inny sposób, swoje długi. To samo dotyczy twojego brokera, co oznacza, że powinieneś sięgać po dźwignię jak najrzadziej.

Bądź jak Jon Snow
Jon Snow to niezwykła postać i naszym zdaniem powinieneś dążyć do tego, by staś się do niego podobnym. Pomyśl przez chwilę: czy w całej książce pojawił się ktoś bardziej cierpliwy, bardziej lojalny i bardziej konsekwentny w obliczu wszelkich przeciwieństw? Jon został przydzielony do Nocnej Straży, stał się więźniem dzikich, stworzył sojusz z wolnymi ludźmi i bronił Muru przeciwko Innym. Zdecydował się na szereg niezwykłych posunięć i nie bał się nieznanego.

To oczywiste, że cierpliwość, analityczne zdolności i umiejętność właściwego osądu są kluczem do odniesienia sukcesu. Gdy Jon stanął pomiędzy Nocną Strażą a Wolnymi Ludźmi, starał się znaleźć kompromis i nie pozwolił chciwości ani dumie sobą rządzić. Choć wszystko wskazuje na to, że w końcu zapłacił za to życiem, to jednak wciąż mamy nadzieję, że wróci.

Trzymaj się dowodów
Inwestorzy wchodzą na rynek z uprzedzeniami i wcześniej wyrobionymi opiniami, co sprawia, że stają się ślepi na sygnały o zagrożeniu, jakie może nadejść. Każdego dnia kalendarz finansowy daje sygnały o stanie inwestycji. To samo dotyczy dziennych wykresów. Inwestorzy powinni zapomnieć o uprzedzeniach i krytycznie patrzeć na własne pozycje, a także przygotować do szybkiej zmiany kursu, jeśli pojawią się dowody na pogorszenie sytuacji.

Lannisterowie nigdy nic takiego nie robili, jeśli się nad tym zastanowić. Starali się tylko na bieżąco gasić ogień w Siedmiu Krolestwa, nie patrząc na rzeczywiste źródła problemów. Tymczasem na północy czają się Inni, na południu ziejące ogniem smoki Daenery Targaryen, a w Siedmiu Krolestwach panują nieustanne konflikty wewnętrzne. I to właśnie te problemu powinny w końcu pochłonąć Lannisterów w kolejnym sezonie.

Zaufany doradca to ważny sprzymierzeniec
Do małżeństwa Sansy Stark z potwornym Joffreyem Lannisterem doszło dlatego, że nie miała ona nikogo, kto mogłaby jej poradzić. Jej rodzinę wymordowano, a ona sama została sama na pastwę kaprysów maniaka, który skrzywdził ją na tak wiele sposobów.

Chociaż żaden inwestor nie będzie przeżywał tego samego co Sansa,  bez zaufanego doradcy może stracić z oczu właściwą drogę. Całe szczęście wielu brokerów zapewnia swoim klientom managerów konta i managerów ds. relacji, którzy pomagają nawigować po trudnym terenie, jakim jest rynek. Broker oferujący spersonalizowane usługi też jest w tym przypadku bardzo przydatny.

Gold_970x250_PL

Źródła:

Chris Taylor (25 marca, 2015). “The financial lessons of ‘Game of Thrones’”. Reuters.

Lynette Gil (18 lipica 18, 2014). “5 financial lessons from Game of Thrones.” Life Health Pro.

Michael Janda (30 września, 2015). “Market chills: A commodities crisis could quickly become a financial crisis.” ABC Australia.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0