Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Jeśli interesujesz się tym, co dzieje się z Rezerwą Federalną, dzisiejszy dzień może okazać się jednym z najbardziej interesujących. Janet Jellen ma bowiem wydać swoje ostatnie oświadczenia jako prezes Fed.

Dla jednych jest to bardzo smutny dzień, ale dla innych – to norma. W roku 2014 Barrack Obama wyznaczył Yellen na to prestiżowe stanowisko. Pod koniec zeszłego roku Donald Trump postanowił nie mianować jej ponownie. Zamiast tego wybrał jej kolegę, Jerome’a Powella, i jego kandydatura została potwierdzona przez Waszyngton.

Kadencja Yellen okazała się pod wieloma względami seria sukcesów. Stopa bezrobocia zaczęła stopniowo spadać, osiągając najniższy poziom od 17 lat, a przy tym powstało ponad 10 mln nowych miejsc pracy. Jej polityka stopniowych podwyżek stóp procentowych okazała się dla USA ścieżką, za którą mógł podążyć mało który bank centralny.

W Europe i w niektórych częściach Azji banki centralne nadal prowadzą politykę luzowania ilościowego i podtrzymują politykę wsparcia.

Yellen zostanie zapamiętana za swoją politykę forward guidance, czyli komunikowała, jaką politykę pieniężną zamierza prowadzić w dłuższym terminie. W przeciwieństwie do swoich kolegów, jak Ben Bernanke, Yellen przyjęła zasadę niezaskakiwania rynków. Na przykład  w zeszłym roku wielu traderów spodziewało się, ze Fed podniesie stopy procentowe trzy razy. I tak rzeczywiście się stało.

Przeciwieństwo jej polityki może się okazać dla traderów niebezpieczne. Bez wskazówek pozostaną im ich własne wnioski i domysły, co zrobi Fed. Dobrym przykładem są wydarzenia z roku 2015, gdy SNB zdecydowało się uwolnić kurs franka szwajcarskiego. Traderzy potracili wówczas miliardy dolarów, a domy maklerskie zbankrutowały.

Dzisiaj o godzinie 1:15 czasu GMT Automatic Data Processing (ADP) wypuści dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym za grudzień. Analitycy spodziewają się, ze dane agencji wykażą, iż powstało 191 tysięcy nowych miejsc pracy, a zatem mniej niż w listopadzie. Traderzy obserwują te liczby z uwagi na fakt iż pojawiają się dzień przed raportem o zatrudnieniu od Bureau of Labor Statistics.

Najważniejszą informacją w dniu dzisiejszym będą minutki z dwudniowego posiedzenia FOMC, które właśnie się kończy. Będzie to ostatnie posiedzenie Yellen w Fed, ponieważ rezygnuje zarówno ze stanowisko prezes, jak i odchodzi z zarządu.

Rynki spodziewają się, że Fed nie zmieni poziomu stop procentowych, zwłaszcza że jedna podwyżka miała miejsce w grudniu. Dzięki zasadzie forward guidance mogą mieć w tym przypadku rację. Jednak traderzy zawsze chcę mieć jak największy wgląd w to, co myśli zarząd Fed.

Mianowicie chcą wiedzieć trzy rzeczy. Po pierwsze, chcą poznać opinię Fed na temat tempa inflacji. Jak wiecie, inflacja uparcie pozostaje poniżej założonego przez Fed celu na poziomie 2%. Po drugie, chcą znać ich prognozy gospodarcze. W tym przypadku chcą też usłyszeć od Fed, jakie ryzyko przewiduje się w związku z gospodarką amerykańską. I na koniec, chcą poznać ich opinię na temat reformy podatków Trumpa.

Dzięki wdrożeniu reformy podatkowej Trumpa gospodarka podobno otrzyma zastrzyk w postaci miliardów dolarów, które przedsiębiorstwa mają zapłacić za unikanie podatków. Ponadto zostały obcięte podatki dla osób indywidualnych i działalności gospodarczych. Po dzisiejszym posiedzeniu tarderzy chcą usłyszeć ocenę i odczucia Fed na ten temat.

Posiedzenie odbywa się w momencie, gdy kurs dolara znajduje się na najniższym poziomie względem pozostałych walut głównych od trzech lat. Ponadto rząd Stanów Zjednoczonych właśnie wysyła sprzeczne sygnały w związku z przyszłością waluty. Podczas gdy Trump woli silniejszego dolara, jego własny minister skarbu preferuje niższy kurs tej waluty.

Źródła:

https://www.cnbc.com/2018/01/31/reuters-america-wrapup-1-fed-expected-to-keep-interest-rates-steady-as-yellen-era-ends.html

https://www.reuters.com/article/global-precious/precious-gold-treads-water-ahead-of-trump-speech-fed-meeting-idUSL4N1PQ1A5

http://www.xinhuanet.com/english/2018-01/31/c_136937157.htm

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0