Nina Kozińska

Manager Polskiego Oddziału brokera easyMarkets w Polsce. Nina jest dpowiedzialna za strategię rozwoju i ekspansję easyMarekts na rynku Polskim i jest jest zaanażowana w rozwój edukacji w sektorze FX. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie. Absolwentka MBA na HULT International Business School w Shanghaju, Dubaju, Londynie (2013); ukończyła John Cabot University w Rzymie oraz American University of Paris w Paryżu.

W dniu dzisiejszym o godzinie 15.00 czasu GMT Bank Kanady poda do wiadomości pierwszą w tym roku decyzję o stopach procentowych. Dla inwestorów, traderów i Kanadyjczyków będzie to niezwykle istotna informacja.

Przypomnijmy, że przed kryzysem finansowym, na przełomie lat 2008/2009, stopa podstawowa w Kanadzie wynosiła 4%. W trakcie i po kryzysie bank centralny rozpoczął interwencję, obniżając ją. Ostatecznie w kwietniu 2009 zadecydowano o obniżeniu stóp procentowych do poziomu 0,25%. W czerwcu następnego roku zostały one podniesione do 0,75%, a przy okazji kolejnego spotkania do 1%.

Podczas posiedzenia, które odbyło się w styczniu 2015 r., pomimo rosnącej inflacji komitet znów obniżył stopy do poziomu 0,75%, by lipcu obniżyć je do 0,5%. W lipcu zeszłego roku stopy znów zostały podniesione do 0,75%, a podczas kolejnego spotkania wróciły do poziomu 1%.

Jak widać Bank Kanady w porównaniu z Rezerwą Federalną i innymi bankami centralnymi był bardzo aktywny.

Dzisiaj można spodziewać się, że komitet podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, do poziomu 1,25%. Jednak jest pewien problem.

Niedawno pojawiły się informacje, że Donald Trump planuje wycofać się z układu NAFTA (umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem). Jest on niezwykle ważny dla wszystkich trzech państw i wycofanie się jednego oznaczałoby poważne konsekwencje dla pozostałych. Na przykład USA i Kanada są kluczowymi partnerami handlowymi. W związku z tym Komitet Przeglądu Polityki Monetarnej Banku Kanady będzie musiał na posiedzeniu wziąć taką ewentualność pod uwagę.

Poniższy wykres przedstawia umacnianie się dolara kanadyjskiego względem dolara do momentu pojawienia się raportów kanadyjskich urzędników na temat wycofania się Trumpa z umowy NAFTA.

Dzisiejsza decyzja o stopach procentowych pojawi się w bardzo ciekawym momencie. Gospodarka radzi sobie teraz całkiem dobrze, napędzana cenami towarów. Jak wiadomo, Kanada jest jednym z głównych eksporterów ropy crude, której cena osiągnęła 3-miesięczne maksimum. A to wszystko przy coraz słabszym kursie dolara.

Ponadto decyzja zostanie podjęta w czasie, gdy Kanada ma najwyższy poziom zadłużenia społeczeństwa. Poza tym, chociaż  stopa bezrobocia w ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła, to wzrost wynagrodzeń nadal jest dość słaby. Według najnowszych danych statystycznych płace owszem, rosną, ale jeśli weźmie się pod uwagę wzrost inflacji, okazuje się, że spora część Kanadyjczyków zmaga się z problemami.

Co więcej większość banków w Kanadzie podniosło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Należące do tak zwanej Wielkiej Szóstki banki: Bank of Montreal, National Bank of Canada, Canadian Imperial Bank of Commerce, Royal Bank of Canada, Toronto-Dominion Bank oraz Bank of Nova Scotia podniosły je do poziomu około 5,44%.

Dzisiaj w centrum uwagi znajdą się zarówno główne liczby, jak i protokoły ze spotkania. Na skutek wyzwań, o jakich wyżej pisałem, istnieje prawdopodobieństwo, że komitet pozostawi stopy na niezmienionym poziomie i w ten sposób zaskoczy rynki oczekujące podwyżki. Odczyty ze spotkania natomiast mogą nieść ze sobą podpowiedź, co się wydarzy podczas kolejnego posiedzenia w tym roku.

Źródła:

http://business.financialpost.com/real-estate/mortgages/big-six-have-now-all-raised-mortgage-rates-as-bank-of-canada-decision-looms

https://www.theglobeandmail.com/globe-investor/inside-the-market/market-updates/canadian-dollar-flat-vs-greenback-all-eyes-on-boc-rate-decision/article37617117/

http://www.cbc.ca/news/business/bank-of-canada-interest-rate-decision-1.4483202

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0