Dolar nowozelandzki podskoczył o prawie 2 procent po tym, jak Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) opublikował decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami bank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75% i wskazał, że może utrzymywać stopy na tym poziomie do 2021 roku. Bank stwierdził, że obecna polityka ekspansywna będzie nadal wspierać gospodarkę.

Jednak podczas gdy bank brzmiał optymistycznie o wynikach gospodarki, utrzymywał on, że kluczowym ryzykiem jest to, że inflacja wciąż jest wolna. Inflacja od pewnego czasu pozostaje poniżej celu 2%. W oświadczeniu dodano, że:

Pomimo słabszego globalnego impetu oczekujemy niskich stóp procentowych i wydatków rządowych na wsparcie wzrostu PKB Nowej Zelandii w 2019 roku. Niskie stopy procentowe i stały wzrost zatrudnienia powinny wspierać wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe. Wydatki rządowe na infrastrukturę i mieszkania również wspierają popyt krajowy.

Decyzja o stopach procentowych przypada na tydzień po tym, jak jego sąsiad Australia wydała decyzję w sprawie stóp procentowych. W komunikacie RBNZ pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i wskazał, że stopy mogą pozostać niższe przez dłuższy okres. 

Spadek kart kredytowych w grudniu skurczył się o 0,5% po wzroście o 0,8% w listopadzie. W ujęciu r / r wydatki wzrosły o 4,5%, czyli były niższe od oczekiwanych o 7,8%. Zaufanie konsumentów pozostaje ujemne, a liczby PMI są słabe. Indeks PMI dla sektora usług za grudzień wyniósł 53, mniej niż poprzednie 53,9, a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3%. Pozytywnie, wskaźnik handlu mlekiem wzrósł do 3264. Ta liczba jest ważna, ponieważ Nowa Zelandia jest jednym z największych krajów mleczarskich na świecie. Pozwolenia na budowę w grudniu wzrosły o 5,30%, co było lepsze niż oczekiwany spadek o 1,50%.

Pojawia się również w czasach, gdy globalna gospodarka przechodzi trudny okres. W ostatnich miesiącach wiodące instytucje globalne, takie jak MFW i Bank Światowy, obniżyły wytyczne dla globalnej gospodarki. To samo dotyczy innych banków centralnych, takich jak EBC i BOE.

Po decyzji w sprawie polityki pieniężnej cena pary NZD / USD gwałtownie wzrosła do 0,6850. Był to najwyższy poziom, który osiągnęła para od 8 lutego. Na wykresie poziom ten był bliżej poziomu 28,6% Fibonacciego. Było to również ponad 21-dniowymi i 42-dniowymi EMA. Para może nadal podnosić się, choć może się zdarzyć niewielkie zniesienie do poziomu 38,2% zniesienia Fibonacciego wynoszącego 0,6800.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0