W październiku zeszłego roku Kanada dołączyła do 11 innych państw regionu Pacyfiku, które podpisały umowę o Transatlantyckim Partnerstwie (TPP) – wielki układ handlowy obejmujący politykę gospodarczą: intelektualną własnością, pracą, prawem związanym z ochroną środowiska i reformę klauzuli arbitrażowej inwestor-państwo (ISDS). Choć nowo wybrany liberalny rząd Kanady potwierdził, że podpisze porozumienie, przed oficjalnym wdrożeniem musi ono być zostać ratyfikowane większością głosów w Parlamencie. Ponieważ zdania Kanadyjczyków są w tej sprawie podzielone[1], droga do ratyfikacji może okazać się niezbyt łatwa.

Minister handlu międzynarodowego Chrystia Freelend potwierdziła ten fakt, mówiąc, że udział Kanady w ceremonii podpisania TPP wcale nie oznacza, że jest pełna zgoda na umowę.

„Podpis nie jest równy z ratyfikacją”, powiedziała w styczniowym oświadczeniu Freeland. „Tylko większość głosów w naszym parlamencie pozwoli umowie wejść w życie”. [2]

Liberałowie zgodzili się respektować TPP. Premier Justin Trudeau popierał porozumienie w swojej kampanii wyborczej jeszcze przed wygranymi wyborami w październiku, ale przyznał, że zanim ją przyjmie, jego rząd przeprowadzi pełną, otwartą debatę publiczną na ten temat.

„Partnerstwo Transpacyficzne ma usunąć bariery handlowe i znacznie poszerzyć możliwości wolnego handlu, a także zwiększyć szanse średniej klasy oraz tych, którzy ciężko pracują, by do niej dołączyć” [3], powiedział w październiku Trudeau.

Liberałowie mają swoje powody, dla których są ostrożni względem TPP. Do umowy doszło, gdy rządziła partia konserwatywna, po siedmiu latach intensywnych negocjacji. Umowa została jednak zawarta niedługo przed tym, jak konserwatyści przegrali z kretesem wybory.

Oczywistą prawdą jednak jest ambiwalencja części kanadyjskiego społeczeństwa, którą podzieliła kwestia TPP. Czy umowa jest, czy też nie jest korzystna dla ich kraju? Według badań z października Kanadyjczycy są mniej lub bardziej równo podzieleni w opinii o TPP. [4]

Minister Freeland powiedziała, że jest świadoma tych podziałów, ponieważ umowa ma zlikwidować lub obniżyć cło na japońskie pojazdy i ułatwić producentom offshoring części procesu produkcji.  To mogłoby doprowadzić do zmniejszenia konkurencyjności kanadyjskich firm, z powodu niskich kosztów dostawców azjatyckich. [5] Umowa TPP zastrzega, że tylko 45% części samochodowych może pochodzić z Kanady, po to, żeby uniknąć ceł przywozowych, a zatem znacznie mniej niż ustalone z NAFTA 62,5%.[6] Krytycy argumentują, że prawo pracy wynikające z TPP nie ogranicza się do zaawansowanych przemysłowo państw, co oznacza, że Kanada może stracić wysoko płatne stanowiska pracy na rzecz niskokosztowych gospodarek takich jak Peru czy Wietnam. [7]

Freeland przyznała, że wielu Kanadyjczyków wierzy, że umowa przyniesie znaczące korzyści i powiedziała, że nie jest jej zadaniem: “Przekonywanie kogokolwiek, że TPP jest dobra”. [8]

Liberałowie mają w Parlamencie większość, co oznacza, że mogą łatwo przepchnąć umowę, jeśli tylko tak zadecydują. Większość ekonomistów generalnie zgadza się co do tego, że TPP będzie miała pozytywny wpływ na konsumentów i eksport kanadyjski, przynajmniej w porównaniu z krajami, które nie będą należały do Porozumienia. Jednak krytyczne głosy z sektora produkcji i rolnictwa ostrzegają przed podpisaniem umowy.

Ratyfikacja TPP skutecznie zastąpi wielki układ o wolnym handlu NAFTA, zwiększając Kanadzie liczbę partnerów handlowych do 51. [9] Najwyraźniej obywatele tego kraju skłaniają się w tym kierunku, przez co Liberałom raczej trudno będzie z niej zrezygnować.

[1] Steven Chase (January 25, 2016). “Canada to agree to terms of TPP but ratification not guaranteed: minister.” The Globe and Mail.

[2] Steven Chase (January 25, 2016). “Canada to agree to terms of TPP but ratification not guaranteed: minister.” The Globe and Mail.

[3] Liberal Party of Canada (October 6, 2015). “Statement by the Liberal Party of Canada Leader Justin Trudeau on the Trans-Pacific Partnership.”

[4] CBC News (October 5, 2015). “Canadians divided on benefits of Trans-Pacific Partnership: Vote Compass.” CBC News.

[5] Steven Chase (January 25, 2016). “Canada to agree to terms of TPP but ratification not guaranteed: minister.” The Globe and Mail.

[6] Bill Curry (January 25, 2016). “The ABCs of TPP.” The Globe and Mail.

[7] Bill Curry (January 25, 2016). “The ABCs of TPP.” The Globe and Mail.

[8] Steven Chase (January 25, 2016). “Canada to agree to terms of TPP but ratification not guaranteed: minister.” The Globe and Mail.

[9] Bill Curry (January 25, 2016). “The ABCs of TPP.” The Globe and Mail.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0