Zespół easyMarkets

Jesteśmy komunikatywnym zespołem społecznościowym. Obserwuj nasze profile na Twitterze, Facebooku, G+, YouTube i Linkedin, by mieć dostęp do ciekawych artykułów, filmów, konkursów, porad, wiadomości i wielu więcej informacji!

Jim Rogers (ur. 1942) znany jest przede wszystkim jako “lepsza połowa” Georga Sorosa, z którym współzałożył Quantum Fund. Jest też w dużej mierze odpowiedzialny za to, co się stało w Czarną Środę 1992 roku, gdy Soros otworzył krótką pozycję na funta, angażując w to 10 mld dolarów… W końcu to właśnie on dużo wcześniej przewidział kryzys waluty brytyjskiej.

Rogers jest amerykańskim biznesmenem, inwestorem i autorem. Ukończył historię na Yale, a na Oxfordzie filozofię, politologię oraz ekonomię.

Kariera

Roger swoje pierwsze nauki o akcjach i obligacjach odebrał pracując dla Dominick & Dominick LLC na Wall Street w 1964. W roku 1970 dołączył do banku inwestycyjnego Arnhold & S. Bleichroder, gdzie spotkał Sorosa. Wkrótce potem Soros i Rogers porzucili pracę w banku i założyli własny fundusz, który w ciągu 10 lat pomnożył swój majątek o 4200%, podczas gdy indeks S&P zanotował w tym czasie wzrost „tylko” o 47%.
W roku 1980 Rogers zdecydował się odejść na emeryturę i resztę życia spędzić jako profesor na Columbia Business School, ucząc finansów. Jednak wrócił do tradingu i w roku 1998 i stworzył Rogers International Commodity Index.
Rogers był gościem w wielu programach telewizyjnych o finansach. Napisał tez kilka książek, w tym:

Hot Commodities: How Anyone Can Invest Profitably in the World’s Best Market, A Bull in China: Investing Profitably in the World’s Greatest Market, and Street Smarts: Adventures on the Road and in the Markets.

Fakty

Rogers urodził się w stanie Maryland, ale dorastał w Demopolis, w Alabamie. W roku 2007 sprzedał swoją rezydencje w Nowym Jorku za około 16 milionów dolarów i wyprowadził się do Singapuru.

“Jeśli postępowałeś mądrze w roku 1807, to wyprowadzałeś się do Londynu, jeśli postępowałeś mądrze w roku 1907, wyprowadzałeś się do Nowego Jorku, a jeśli chcesz postępować mądrze w roku 2007, wyprowadzasz się do Azji”.

Na swoim profilu w „Market Wizards” Rogers dzieli się informacją o tym, jak dostał swoją pierwszą pracę w tradingu – dzięki wakacyjnej pracy dorywczej dla człowieka, który, tak się złożyło, że pracował dla Wall Street.

Rogers znany jest z byczego nastawienia do rynku towarów: “Jeśli światowa gospodarka idzie ku lepszemu, rynek towarowy jest dobrym miejscem do inwestycji. Ale nawet jeśli sytuacja światowej gospodarki wcale się nie polepsza, rynek towarowy nadal pozostaje świetnym miejscem”.

Ma też bardzo optymistyczne nastawienie do Chin. Plotki głoszą, że jest przekonany, iż posłanie swoich córek do szkół w Chinach to najlepsza rzecz, jaką dla nich zrobił w swoim życiu. Kupił im nawet chińskie DVD i zatrudnił chińskie nianie, które mają je uczyć mandaryńskiego…

Poza tym Rogers słynny jest ze swojej miłości do motocykli na których objeździł cały świat. W latach 1999-2002 z żoną Paige Parker zrobionym na zamówienie motocyklem odbył długą podróż po 116 krajach, chcąc pobić Rekord Guinessa.

Największe osiagnięcia

Poza utworzeniem w roku 1998 Rogers International Commodity Index Jim Rogers w roku 2011 założył również Rogers Global Resources Equity Index. Jest to indeks najlepszych przedsiębiorstw rolniczych, wydobywczych, z sektora energetycznego i metali ciężkich, a także firm specjalizujących się w energii alternatywnej.
Pod rządami Rogersa i Sorosa Quantum Fund przynosiło średnią roczna stopę zwrotu na poziomie 33% niezmiennie przez 30 lat.
Jim Rogers zainwestował w spółkę wiertniczą Helmerich & Payne, chociaż biznes wcale nie szedł zbyt dobrze. Jednak inwestor zauważył, że zapasy od przedsiębiorstw naftowych i gazowych zaczynają topnieć. Jego inwestycja wkrótce się zwróciła z nawiązką, choć w tamtym czasie wielu analityków i doradców odrzucało ten pomysł.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Rogers

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0