Zespół easyMarkets

Jesteśmy komunikatywnym zespołem społecznościowym. Obserwuj nasze profile na Twitterze, Facebooku, G+, YouTube i Linkedin, by mieć dostęp do ciekawych artykułów, filmów, konkursów, porad, wiadomości i wielu więcej informacji!


Ulubiona rodzina Amerykanów w ciągu ostatnich 27 lat dała nam o wiele więcej niż tylko powód do śmiechu. Jej scenarzystom skutecznie udało się przewidzieć globalne epidemie i przełomy technologiczne, a także to, kim będą kandydaci na prezydentów. Simpsonowie – błyskotliwe dziecko Matta Broeninga – zmierzyło się z szeroką krytyką za lekceważący humor i mistrzowską fabułę, które przenikały każdy z niemal 600 odcinków. Jak pokaże nasz artykuł, ten sitcom powinien dostać nagrodę również za przepowiedzenie wydarzeń o światowym wymiarze wielkim znaczeniu. Poniżej lista zaledwie 5 z nich, które powinny dać czytelnikom sporo do myślenia.

Donald Trump kandydatem na prezydenta USA

Wielu ludzi śmieszy sama myśl, że Donald Trump miałby być kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Potentat nieruchomości i mistrz zaczesanej na bok grzywki pokazywany był w telewizji, na przykład w serialu “The Apprentice” (w którym ludzie konkurują o pracę w jednym z przedsiębiorstw Trumpa) i “WWE Raw” (w którym Trump wdał się w zatarg  z CEO firmy, Vincem McMahonem). Ale 16 czerwca 2015 roku formalnie ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta. Co jest jeszcze bardziej zaskakujące, Trump do 2 października zdobył 25% republikańskich głosów, zdecydowanie więcej niż emerytowany neurochirurg Ben Carson.[1]

Simsonowie przewidzieli ten przedziwny fenomen w marcu roku 20000 w odcinku zatytułowanym “Bart to the Future”, w którym Bart widzi, co będzie się działo w jego życiu przez kolejne 30 lat. Mimo że przyszłość Barta nie wygląda zbyt ciekawie, jego siostra Lisa staje się “pierwszym prezydentem-kobietą USA”, która “przejęła zrujnowany budżet po prezydencie Donaldzie”. No cóż, najwyraźniej w tej wizji Trump nie tylko kandydował, ale też wygrał wybory i zdążył oprowadzić do bankructwa kraju przez programy takie jak “Balanced Breakfast” (zbilansowane śniadanie) czy “Midnight Basketball” (nocna koszykówka) i kilka innych.

Wybuch epidemii Ebola

W październiku 1997 roku w odcinku pt. “Lisa’s Sax” Marge trzyma w ręku książkę z serii “Ciekawski George”. Jej tytuł to “Ciekawski George i wirus Ebola” (poszukajcie sobie tego w Google, trudno przeoczyć). Scena przedstawia Margo pytającą Barta, czy chciałby przeczytać książkę. Bart odmawia i pokazuje obrazek, na którym jest martwy.

16 lat później wybucha wielka epidemia Eboli w Zachodniej Afryce. Zanotowano 30 000 przypadków tej choroby na całym świecie, najwięcej w Zachodniej Afryce. Do września 2015 roku zabiła ponad 11000 osób.

Przełom technologiczny

Aby to opisać, musimy cofnąć się do roku 1994 i odcinka pt. “Lisa on Ice”. Można w nim zauważyć co najmniej kilka “przeczuć”. W odcinku tym szkolny łobuz Dolph próbuje napisać zdanie “Beat up Martin” na starym szkolnym Newtonie (jeden z pierwszych komputerów kieszonkowych). Wychodzi z tego “Eat up Marthas”.

System autokorekty w systemach Apple zawodził przez lata, aż informatycy tej firmy stworzyli w końcu znane wszystkim rozwiązanie dla iPhone.[2] Ja mówił Nitin Ganatr, poprzedni dyrektor techniczny Apple iOS: “W korytarzach w Apple i podczas naszych rozmów o klawiaturze ciągle słychać było: Eat up Marthas”.

“Musieliśmy jakoś przygwoździć tę klawiaturę” – dodał. “Trzeba było upewnić się, że system wprowadzania tekstu działa bezbłędnie, inaczej: Oto nadchodzi Eat up Marthas’”.

Wojna w Syrii

W odcinku z roku 2001 pt. “New Kids on the Blecch” Bart i jego przyjaciele opuszczają boysband stworzony w ramach podprogowego programu rekrutacyjnego U.S. Navy. W teledysku boysband zrzuca bomby na jeden (nieokreślony w odcinku) z krajów Środkowego Wschodu.   Na jednym z wrogich jeepów widać wyraźnie rysunek Free Syrian Army Flag (flagi Wolnej Armii Syrii), która jest zielono-biało-czarna z trzema gwiazdkami. Ten odcinek został wykorzystany przez Telewizję egipską ‘al-Tahrir’ w roku 2014,  jako dowód działań konspiracyjnych USA dotyczących obalenia reżimu Assada.

Pomysł, że USA prowadziło jakąś konspirację, żeby obalić obcy rząd, nie jest niczym nowym. Niektórzy komentatorzy sugerowali, że flaga FSA mocno przypomina flagę niepodległej Syrii, którą po raz pierwszy  wykorzystano w roku 1930. Jednak to, jak się historia skończyła w odcinku Simpsonów, jest naprawdę zadziwiające. W końcu zaledwie 10 lat później Syria padnie ofiarą jednej z najgorszych klęsk humanitarnych XXI wieku.

Awaria elektronicznego systemu głosowania

W odcinku z roku 2008 pt. “Treehouse of Horror XIX” Homer próbuje zagłosować na Baracka Obamę w kabinie z elektronicznym systemem głosowania, ale zamiast tego widzi jak jego głos jest kierowany na republikańskiego kandydata Johna McCaina. Zaledwie 4 lata później wielu wyborców złoży zażalenie na to, że gdy głosowali na Obamę, maszyna kierowała ich głosy na Mitta Romneya. Kilka stanów zgłosiło awarię. Kilku głosujących zgłosiło nawet problem w drugą stronę: maszyna wybierała Obamę, podczas gdy oni głosowali na Romneya.

Niezależnie od politycznego kierunku tamtej awarii, trzeba przyznać, że Simpsonowie byli niesamowicie celni w swoich przepowiedniach.  Śmiała decyzja producentów serialu o tym, żeby ponaśmiewać się z takiego potencjalnego błędu sprawia, że jeszcze bardziej doceniamy polityczną błyskotliwość scenopisarzy Simpsonów.

 

[1] Bradford Richardson (October 2, 2015). “Trump stays on top of GOP field in PEW poll.” The Hill.
[2] Nick Hide (September 23, 2013). “The Simpsons’ ‘Eat Up Martha’ was the first autocorrect fail.” CNET.

Czy ten artykuł był pomocny?

6 1 1