easyMarkets

With over a decade of trading expertise and 100,000 fulfilled clients in 160 countries worldwide, easyMarkets will tick all your boxes whether you are a new or experienced trader, affiliate or introducing broker. Trade currencies, commodities, metals, vanilla options and indices from one place without the jargon, complicated offers and confusing terms! Welcome to the exciting world of trading. Welcome to easyMarkets.

W maju liczba nowych miejsc pracy w USA znalazła się na najniższym od 5 lat poziomie, tym samym przypominając rynkom o ich słabości oraz o tym, że tak naprawdę gospodarka dopiera zaczyna odzyskiwać stabilizację.

Z opublikowanego w piątek przez Ministerstwo Pracy raportu NFP na temat stanu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wynika, że w maju powstało zaledwie 38 tysięcy nowych miejsc pracy, o 1/3 mniej niż w poprzednim miesiącu. Tak słabych wyników nie było od września 2010 roku.

Ministerstwo Pracy przeprowadziło także oddzielne badanie gospodarstw domowych, które pokazało, że poziom bezrobocia w maju spadł do poziomu 4,7% w porównaniu z kwietniowym 5%. Chociaż na pierwszy rzut oka słabe wyniki NFP stoją w sprzeczności z niższą stopą bezrobocia, część analityków wiąże ten fakt ze słabnącą stopą partycypacji obywateli USA na rynku pracy i stąd tak duża rozbieżność obu badań.

Niektórzy urzędnicy twierdzą, że na tak słabych majowych wynikach zaważył strajk w spółce Verizon, ponieważ w trakcie przygotowywania raportu NFP strajkujący nie zostali wliczeni w poczet osób zatrudnionych. Ale nawet gdyby się tak stało, w dalszym ciągu wyniki NFP nie byłyby zadowalające i pokazywałyby wzrost na poziomie zaledwie 73 tysięcy, czyli nadal o 60% mniej niż w kwietniu. W maju spadł również poziom produkcji (o 36 tysięcy).

Ostatnie sygnały ze strony FED i Janet Yellen sugerowały, że podwyżka stóp w nadchodzących miesiącach była poważnie brana pod uwagę. Jednak prawdopodobieństwo tego, że do podwyżki dojdzie w tym miesiącu, nie wydaje się zbyt wysokie. Zmalały również szanse, że stanie się to w lipcu.

Po publikacji raportu NFP doszło do spadku kursu dolara. Para EUR/USD w piątek zanotowała wzrost o 1,9% i osiągnęła poziom 1,13658, a zatem najwyższy od trzech tygodni. W perspektywie tygodniowej najpopularniejsza para walutowa świata wzrosła o 2,3%. Natomiast para USD/JPY straciła na wartości 2,2%.

Lael Brainard, członkini zarządu FED, sugerowała, że wyniki raportu NFP są przeciętne, a z jej wypowiedzi można wywnioskować, iż nie zagłosuje w tym miesiącu za podwyżką stop. Wyraziła też obawy o to, że w wyniku referendum, jakie odbędzie się 23 czerwca, Wielka Brytania odejdzie z Unii Europejskiej i że fakt ten będzie miał negatywny wpływ zarówno na gospodarkę USA, jak i na globalne rynki.

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, ma wystąpić podczas Forum Ekonomicznego w Brukseli w czwartek 9 czerwca. Jeśli stopy mają pozostać na niezmienionym poziomie, to jakakolwiek wzmianka na temat stymulacji monetarnej ze strony ECB może odwrócić obecnie zwyżkowy trend pary EUR/USD.

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-06-03/weak-u-s-jobs-report-pulls-rug-from-under-june-fed-rate-hike

https://www.theguardian.com/business/live/2016/jun/03/markets-await-services-data-for-clues-on-uk-economy-business-live

 

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0