Tomasz Brach

Dealer easyMarkets, odpowiedzialny za analizę rynku walut, surowców i giełd. Nadzoruje obsługę transakcyjną klientów w Oddziale easyMarkets w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku finansowym od 2003 roku. Doświadczenie zdobywał jako makler, dealer rynku międzybankowego oraz animator papierów wartościowych w biurach maklerskich i bankach.

Rezerwa Federalna podjęła w tym tygodniu decyzję o podwyżce stóp procentowych o 0.25%. To druga podwyżka w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W jastrzębim oświadczeniu prezes Fed Janet Yellen stwierdziła, że w maju sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła, a gospodarka, w ogólnym ujęciu, w tym roku rośnie w umiarkowanym tempie.

Ponadto Rezerwa Federalna zauważyła, że wydatki gospodarstw domowych stale rosną oraz że zwiększa się rozmiar inwestycji w przedsiębiorstwach. Na decyzję o podwyżce stóp wpłynął także spadek inflacji poniżej poziomu 2%. Członkowie Fed, opierając się na bieżącej sytuacji gospodarczej, uzgodnili, że w tym roku nastąpi jeszcze jedna podwyżka.

Fed wyjaśniła również szczegółowo, jak ma zamiar zmniejszyć rozmiar portfela obligacji, wartości 4.25 mld dolarów, oraz zabezpieczonych hipoteką papierów wartościowych, które zostały zakupione w czasie kryzysu finansowego i recesji w latach 2007-2009. Fed spodziewa się rozpocząć realizację planu normalizacji bilansu w tym roku, stopniowo zwiększając tempo. Jednak w planie, obejmującym ograniczenie skali reinwestycji zapadających aktywów finansowych, nie określono całkowitego rozmiaru redukcji.

Komitet ustalający rozmiar stóp procentowych oświadczył, że gospodarka nadal się umacnia i rośnie liczba miejsc pracy, a także obniżył projekcję inflacji.

Po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych i oświadczeniu, gdy Janet Yellen wskazała na prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych w roku 2017 i 2018, indeks dolara amerykańskiego wzmocnił się względem koszyka walut głównych.

Kurs euro spadł do tygodniowego minimum 1.1132, gdy na rynku zaczęto brać pod uwagę różnicę kursów między euro a dolarem. Para EUR/USD w środę wstępnie wzrosła do 1.1296, najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy, gdy dane o inflacji oraz sprzedaży detalicznej okazały się słabsze od prognozowanych, ale jeszcze przed jastrzębim oświadczeniem Janett Yellen. W ciągu tygodnia kurs dolara ruszył w górę względem franka szwajcarskiego i jena japońskiego. Ponadto pod koniec tygodnia byliśmy świadkami odrobienia strat walut surowcowych względem dolara.

Bank Japonii zadecydował o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie i kontynuacji obecnej, ekspansywnej polityki pieniężnej. BOJ obiecał zwiększyć kwotę skupu do około 80 mln jenów japońskich rocznie i utrzymał ujemne stopy procentowe na poziomie -0.1%. Japońscy politycy nie zmienili także oceny bieżącej sytuacji gospodarczej – nic nie wskazuje to, że gospodarka zacznie się choćby umiarkowanie poszerzać.

Przewodniczący Banku Japonii Haruhiko Kuroda, podczas gołębiej w tonie konferencji prasowej, która odbyła się po podjęciu decyzji o stopach procentowych, powiedział, że wyższe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nie oznaczają wcale wyższych stóp w Japonii, oraz stwierdził, że inflacja nadal pozostaje poniżej docelowego poziomu.

Bank Anglii na czerwcowym spotkaniu utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0.25% i pozostawił program luzowania ilościowego przy kwocie 435 bln funtów, pomimo wzrostu inflacji do najwyższego poziomu od połowy roku 2013.

Jednak największą niespodziankę przyniosła Rada Polityki Pieniężnej, która zagłosowała liczbą głosów 5 do 3 za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, podczas gdy rynki finansowe oczekiwały, że stosunek głosów będzie 7 do 1. Członkowie rady, którzy niespodziewanie zagłosowali za utrzymaniem stóp procentowych to Kristin Forbes, Ian McCafferty i Michael Saunders.

Funt brytyjski w reakcji na te wiadomości zanotował silny wzrost w kierunku poziomu 1.2800, gdy traderzy wzięli pod uwagę możliwą podwyżkę stóp jeszcze w roku 2017.

Dolar kanadyjski w tym tygodniu radził sobie bardzo dobrze, gdy jastrzębie komentarze zastępcy dyrektora generalnego Banku Kanady zepchnęły parę USD/CAD do najniższego poziomu od wielu miesięcy. Para spadła do tygodniowego minimum 1.3160, gdy uwagi Carolyn Wilkins na temat prędkości wzrostu gospodarczego spowodowały umocnienie się dolara kanadyjskiego. Dyrektor generalny BOC Stephen Poloz dodatkowo wzmocnił siłę przekazu swojej zastępczyni jastrzębim oświadczeniem, w którym powiedział, że kolejnym ruchem banku będzie raczej podwyżka niż obcięcie stóp.

 

https://www.reuters.com/article/us-usa-fed-idUSKBN1952NA

https://uk.reuters.com/article/uk-britain-economy-boe-idUKKBN19619K

https://www.reuters.com/article/global-forex-idUSL8N1JC462

https://www.reuters.com/article/us-japan-economy-boj-idUSKBN1970A8

https://www.ft.com/content/a49c1408-6a01-3ff3-8d14-9826c19b1ae9

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0