Raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) okazał się dla inwestorów rozczarowaniem, przez co dolar nadal pozostaje pod presją. W sierpniu w gospodarce amerykańskiej powstało tylko 156 tysięcy nowych miejsc pracy, a oficjalna stopa bezrobocia wzrosła do 4,4%. Tymczasem rynki finansowe spodziewały się wzrostu zatrudnienia o 180 tysięcy i dalszego spadku bezrobocia. Z przyczyn ekonomicznych na niezmienionym poziomie 8,6% pozostał szerszy wskaźnik, obejmujący tzw. pracowników „zniechęconych” (discouraged workers) oraz pozostających na niepełnych etatach.

Poza tym, że prognozy minęły się z rzeczywistością, dodatkowo okazało się, że nastąpił spadek poziomu wynagrodzeń. Według Amerykańskiego Biura ds. Statystyki Rynku dane z czerwca zostały skorygowane w dół z poziomu 231,000 do 210,000, a z lipca z 209,000 do 189,000. Wzrost płac również okazał się w tym miesiącu niski, ze średnią za godzinę wyższą zaledwie o 0,1% (w ujęciu rocznym 2,5%). Z kolei średnia tygodniowa liczba godzin pracy zwiększyła się o 0,1 proc. i wyniosła 34,4 godziny. W konsekwencji indeks dolara gwałtownie spadł, a cena złota ruszyła w kierunku najwyższego poziomu w roku 2017.

Według oficjalnego oświadczenia o sytuacji chińskiej gospodarki indeks PMI za sierpień wyniósł 51,7, a zatem więcej niż według szacunków rynkowych wynoszących 51.3.

Analitycy twierdzą, że ten niewielki wzrost w sierpniowych danych jest wynikiem większej produkcji i wzrostu liczby nowych zleceń, związanych z popytem krajowym.

Według Departamentu Handlu USA amerykański PKB w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł w ujęciu rocznym o 3%.Korekta w górę szacunków z poprzedniego miesiąca na poziomie 2,6% odzwierciedla wysoki poziom wydatków konsumenckich oraz inwestycji biznesowych. Byliśmy świadkami największego kwartalnego wzrostu od I kwartału roku 2015, przy czym w okresie styczeń-marzec wyniósł on 1,2%, w związku z czym ekonomiści spodziewali się w II kwartale wzrostu PKB do 2,7%.

Indeks dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od stycznia 2015 na skutek próby rakietowej Północnej Korei, która wystrzeliła ładunki nuklearne nad Północną Japonią. Ładunki te spadły do Pacyfiku około 1,100 km od wybrzeża Hokkaido, co wywołało natychmiastową ucieczkę inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów.

Dodatkową presję na kurs dolara spowodował również huragan Harvey. Traderzy obawiają się bowiem jego ekonomicznych skutków dla Teksasu będącego drugim najlepiej radzącym sobie gospodarczo stanem w USA. Spadek kursu dolara, którego świadkami byliśmy w tym tygodniu, oznacza, że indeks USD stracił w tym roku już ponad 10%.

Kurs euro znalazł się powyżej poziomu 1,2 względem USD po raz pierwszy od ponad dwóch i pół roku z uwagi na fakt, że inwestorzy skierowali swoją uwagę na walutę UE. Mario Draghi w swoim oświadczeniu w Jackson Hole nie wspomniał nic na temat ostatniej aprecjacji. Kurs wspólnej waluty wyniósł 1.2070 dolarów za euro. To najwyższy poziom od początku stycznia 2015 roku i jest równy 15-procentowemu wzrostowi pary EUR/USD od początku 2017.

Ceny złota wzrosły w tym tygodniu do nowych maksimów, co ma bezpośredni związek z napiętą sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Ceny złotego metalu osiągnęły 1,326 dolarów za uncję, najwięcej od 26 września 2016 roku.

W tym tygodniu czekamy na decyzje EBC i Banku Kanady o stopach procentowych, a także na komentarze Mario Draghiego o zmniejszeniu programu QE oraz opinię na temat nagłej aprecjacji euro.

Będziemy także świadkami publikacji danych o brytyjskim PMI w usługach oraz danych o PKB za I kwartał z Australii i Japonii.

 

https://www.theguardian.com/business/live/2017/sep/01/investors-await-key-us-jobs-report-for-clues-on-next-rate-move-business-live

https://www.digitallook.com/news/market-report-opening/london-open-stocks-edge-higher-as-china-pmi-lifts-mining-sector–2836483.html

https://www.theguardian.com/business/live/2017/aug/30/markets-recover-after-korea-shock-and-ahead-of-us-gdp-business-live

http://www.euronews.com/2017/08/29/euro-rises-above-dollar-1-20-for-first-time-in-over-two-years

https://www.cnbc.com/2017/08/29/the-us-dollar-index-is-testing-an-important-support-level–commentary.html

https://uk.investing.com/economic-calendar/

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0