Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.

Dolar australijski podskoczył po decyzji Reserve Bank of Australia (RBA) o pozostawieniu stóp bez zmian. Na kończącym się dzisiaj posiedzeniu bank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,50% i wskazał, że ekspansywna polityka pieniężna będzie kontynuowana w najbliższej przyszłości. W towarzyszącym oświadczeniu gubernator RBA, Philip Lowe, powiedział:

“Niski poziom stóp procentowych nadal wspiera australijską gospodarkę. Oczekuje się dalszych postępów w zakresie zmniejszania bezrobocia i powrotu inflacji do celu, choć postęp ten będzie prawdopodobnie stopniowy. Uwzględniając dostępne informacje, Rada uznała, że ​​utrzymanie na obecnym posiedzeniu stanowiska polityki pieniężnej bez zmian będzie zgodne ze zrównoważonym wzrostem gospodarczym i osiągnięciem celu inflacyjnego w czasie. “

Australijska gospodarka rośnie z wysokim poziomem pustostanów. Wskaźniki terminowe wskazują na okres utrzymujących się niskich stóp procentowych. Oczekuje się, że PKB na 2018 r. I 2019 r. Wyniesie średnio niewiele ponad 3 proc. Środowisko biznesowe w tym kraju jest pozytywne, dzięki zwiększonej poprawie poziomu zaufania w biznesie. Rosną inwestycje firm niebędących przedsiębiorstwami górniczymi, co prowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy w oblężonym przemyśle.

W ubiegłym miesiącu kraj zgłosił lepsze dane. Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,4%, co było lepsze niż oczekiwane 0,3%. W czerwcu zmiana zatrudnienia wyniosła 50,9 tys., Czyli była lepsza od oczekiwanej 16,7 tys., Podczas gdy wskaźnik uczestnictwa poprawił się do 65,7%, co było lepsze od oczekiwanego 65,5%. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,4%.Aprobaty budowlane w marcu wzrosły o 6,4%, co było lepsze niż oczekiwane 1,1%.

Kilka danych wykazało pewne słabości, które zostały poruszone przez RBA. Wskaźnik PPI za drugi kwartał wzrósł o 0,3%, czyli był niższy od oczekiwanego o 0,3%. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) za drugi kwartał wzrósł o roczną stopę procentową 2,1%. Było to mniej niż oczekiwano 2,2%. W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI za drugi kwartał wzrósł o 0,4%, czyli był niższy od oczekiwanego 0,5%.

Australijska gospodarka stanęła również przed poważnym wyzwaniem związanym z klimatem. Południowy region Australii przeżywa poważną suszę. Według niektórych szacunków jest to najgorsza susza w historii tego kraju. Wczoraj premier powiedział: “teraz jesteśmy krainą suszy”, co wskazuje na obecny problem. Susza doprowadziła do zwiększenia finansowania przez rząd w celu zwalczania tego projektu. W tym roku rząd wydał na to ponad 156 milionów dolarów.

Podobnie jak w przypadku wszystkich ostatnich oświadczeń RBA, urzędnicy wyrazili ostrożność w związku z obecnym kryzysem mieszkaniowym w Sydney i Melbourne, gdzie ceny domów spadały. Spadają z powodu nadmiernej zdolności produkcyjnej i ograniczonego popytu na domy.

Dolar australijski wzrósł do najwyższego w ciągu dnia 0,7420 po oświadczeniu. Inwestorzy są optymistyczni, że bank zacznie się normalizować w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0