Karol Kobylarz

Client Relations Manager i Analityk Fundamentalny, współpracę z easyMarkets rozpoczął w 2015 roku, z branżą forex związany od 5 lat. Jego zadaniem jest utrzymanie najwyższych standardów w kontaktach z klientami oraz prowadzenie szkoleń. Specjalista Rynku Walutowego.


Rynki finansowy już dawno przestały być klubem dla starych kawalerów. Powszechny dostęp do handlu online, a także jego rosnąca popularność sprawiły, że kobiety zyskały szansę wkroczyć do tego zdominowanego przez mężczyzn świata. Ten fascynujący trend wciąż udowadnia, że kobiety mają talent do świetnych interesów.

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, jest to całkiem logiczne. Kobiety dbają o domowy budżet, ustalają go, robią zakupy do domu i to one decydują o tym, na co przeznaczyć oszczędności. Poza tym często pracują na pełny etat i jednocześnie dbają o dom, co sprawia, że mają wszystkie atuty do tego, by świetnie sobie radzić zarządzaniem tak pieniędzmi, jak i emocjami.

Zdolność do organizowania domowych finansów i właściwego ich wydawania niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. A poza tym zwiększa prawdopodobieństwo, że osoba o takich umiejętnościach ma szanse na odniesienie sukcesu jako trader.

Aby zostać dobrym traderem, nie wystarczą tylko pieniądze. Jednym z najważniejszych elementów składających się na sukces w handlu jest wypracowanie odpowiedniego podejścia psychologicznego, obejmującego emocjonalne i umysłowe aspekty, które stoją za podejmowaniem decyzji[1]. W kwestiach takich jak trading kobiety mają tendencję do większej selektywności i bardziej metodycznych wyborów. Badania pokazują, że dłuższy odstęp pomiędzy jedną a drugą transakcją niesie ze sobą szansę na lepsze rezultaty[2].

Kobiet zazwyczaj nie mają oporów, żeby wycofać się z transakcji, jeśli uświadomią sobie, że idzie w niekorzystnym kierunku. Tymczasem mężczyźni mają tendencję do czekania aż do ostatniej chwili, zanim przyznają, że popełnili błąd. Kobiety zdecydowanie łatwiej mówią “nie”, co sprawia, że są mniej podatne na mentalność tłumu[3].

Poza tym możliwe jest, że kobiety odczuwają mniejszą presję, by zostać pełnoetatowymi traderami, niż mężczyźni. Z tej samej przyczyny o wiele trudniej jest odciągnąć mężczyzn od sesji handlowej, zwłaszcza jeśli mają za sobą kilka udanych transakcji.

Kobiety, które prowadzą dom i zajmują się budżetem często pot6rafią lepiej organizować swój czas spędzony przed ekranem komputera i nie spędzają przy nim aż tyle czasu. Jak już wspomnieliśmy, selektywność jest w handlu kwestią kluczową. W końcu wyjście na zero w kilku dobrych transakcjach opartych na wcześniejszej racjonalnej analizie technicznej i fundamentalnej jest o niebo lepsze niż otwieranie tylu transakcji ile tylko się da. Na rynkach finansowych jakość zawsze bije na głowę ilość.

Nie każda kobieta odniesie sukces na rynku finansowym i nie każda kobieta jest lepsza w handlu od mężczyzn. Po prawdzie w kwestiach związanych z tradingiem obie płcie powinny zapewne wiele się od siebie wzajemnie nauczyć. Jednak trzeba przyznać, że jedną z najwspanialszych rzeczy w tradingu online jest to, że umożliwił większej liczbie osób wejść na parkiety. W tym oczywiście kobietom. Najnowsze badania wskazują, że rynek ma wiele do zyskania dzięki temu, że znalazło się na nim tak wiele kobiet-traderek.

[1] Investopedia. The Importance of Trading Psychology And Discipline.
[2] Peter Swan (March 8, 2017). “Why women make the best stock traders.” SMH.
[3] Emma Sinclair (November 21, 2012). “Why Women Make Better Traders Than Men.” Business Insider.

Czy ten artykuł był pomocny?

2 0 0