Gdy Rezerwa Federalna będzie bawiła się spowolnieniem tempa podwyżek, uwaga zostanie przeniesiona na inne banki centralne. Wśród nich Europejski Bank Centralny (EBC) będzie uważnie obserwowany. To dlatego, że po Fedu jest to najpotężniejszy bank centralny na świecie. Kontroluje również drugą najczęściej używaną walutę na świecie po dolarze amerykańskim. W tym roku EUR spadł o prawie 4% w stosunku do USD.

Po rozpoczęciu światowego kryzysu finansowego banki centralne na świecie zareagowały, obniżając koszty pożyczek. Uczyniły to poprzez złagodzenie polityki pieniężnej. Teoretycznie miało to przyspieszyć inflację, zwiększając wydatki. Wraz z końcem globalnego kryzysu gospodarka europejska zaczęła rozwijać własne problemy z krajami takimi jak Hiszpania, Cypr i Grecja, prosząc o pomoc. W tym czasie prezes EBC Mario Draghi powiedział, że zrobi wszystko, co trzeba, aby uratować UE. Instrukcja “cokolwiek przyjmie” jest postrzegana jako ta, która uratowała euro.

Częścią tego procesu było przesunięcie stóp regionu na obszar ujemny i rozpoczęcie programu luzowania ilościowego (QE). QE to program, w którym bank drukuje pieniądze w celu zakupu aktywów takich jak papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką i obligacje zabezpieczone przez rząd. Łącznie wielkość programu QE szacuje się na ponad 2,5 tryliona euro.

W tym roku bank ogłosił, że program zakończy się w grudniu tego roku. Jednocześnie bank ogłosił, że prawdopodobnie zacznie podnosić stopy procentowe “do lata” nadchodzącego roku. W UE lato trwa od połowy czerwca do końca sierpnia. Oznacza to, że najwcześniejszy bank może podnieść stopy procentowe we wrześniu.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że bank nie zastosuje się do tej prognozy. Dzieje się tak dlatego, że najnowsze dane z regionu pokazują region, którego wzrost jest spowolniony. Miesiąc temu Komisja Europejska obniżyła wytyczne dotyczące PKB na nadchodzący rok. EBC powiedział również, że wzrost w tym roku był “nieco słabszy niż się spodziewano.” Na całym świecie MFW również obniżył swoje wytyczne dotyczące gospodarki. Oczekuje się, że w nadchodzącym roku inflacja w regionie utrzyma się na poziomie 1,7%, ale szanse na jej spowolnienie są niewielkie.

Poza tym wydaje się, że rozmowy między USA a Unią Europejską w sprawie handlu utknęły w martwym punkcie. W miarę intensyfikacji negocjacji z Chinami, administracja Trumpa może zwrócić uwagę na Unię Europejską. W przeszłości zajmował się branżą motoryzacyjną. Jeśli pójdzie naprzód i podniesie taryfy, może dalej prowadzić do spowolnienia gospodarki UE.

Dlatego połączenie słabszej gospodarki UE, niższa od oczekiwanej inflacja i nieopłacalna gospodarka mogłyby zmniejszyć szanse na podwyżkę stóp w nadchodzącym roku. Łączą to wszystko z szansami politycznej niestabilności w regionie i nieuporządkowanym Brexitem i widzą, że szanse na podwyżkę stóp są nieco niskie. Dzieje się tak dlatego, że bank centralny zwykle ponosi klęskę, jeśli chodzi o podnoszenie stóp procentowych w czasie, gdy wzrost jest spowolniony.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0