Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.

Złoto stanowiło jedną z pierwszych walut w historii, a zarazem jedno z tych dóbr luksusowych, które stało się swego rodzaju standardem, traktowanym jak większość emitowanych przez rządy pieniędzy. Dzisiaj wykorzystywane jest w produkcji większości sprzętów elektronicznych, w astronautyce, przemyśle dekoracyjnym, a także w pewnych bardzo drogich rodzajach żywności.

Podobnie jak w przypadku wszystkich dóbr o określonej wartości wewnętrznej, złotem można handlować i – zupełnie szczerze – najprawdopodobniej właśnie dlatego znalazłeś się na tym, a nie innym blogu, czytając ten artykuł. Spójrzmy więc, co ma największy wpływ na cenę złota.

 

Czynniki kształtujące handel złotem i metalami szlachetnymi

Podstawowa zasada brzmi następująco: gdy cena złota rośnie, notowania na rynku lecą w dół. Analizując ruch cen złota, w grę wchodzi kilka czynników:

 • Zmienność rynkowa – kiedy sytuacja na rynku staje się nieprzewidywalna, złoto często jest traktowane jako “bezpieczna przystań” (safe haven).
 • Inflacja i deflacja – powszechnie uważa się, że podwyżka stop procentowych sprawia, że inwestorzy odwracają się od złota na rzecz obligacji rządowych.
 • Podaż – tutaj ma wpływ spadek rentowności, polityczna niestabilność oraz odkrycie nowych złóż
 • Popyt – głównie w związku z przemysłem biżuteryjnym i elektronicznym.

Dlaczego warto handlować złotem?

Wysoka płynność. Rynek złota jest globalny i nieprawdopodobnie wielki. Handel złotem jest relatywnie opłacalny, a złoto dostępne jest w dużych ilościach i zwykle nawet bardzo duża transakcja nie jest w stanie wstrząsnąć rynkiem, który charakteryzuje się wysoką stabilnością. Złotem można handlować tak jak towarami i większość renomowanych brokerów ma je w swojej ofercie.

Wartość wewnętrzna. To właśnie dzięki wartości wewnętrznej uważa się, że handel złotem należy do najlepszych. Ilość zasobów złota jest ograniczona i nie ma możliwości wyprodukowania nowego. Przez to z czasem staje się coraz cenniejsze i dotrzymuje kroku lub nawet wyprzedza inflację, nawet jeśli na gospodarkę globalną wpływają inne czynniki.  W przeciwieństwie do innych produktów złoto nigdy nie stanie się bezwartościowe. Poza tym jest wartościowe nie tylko jako metal szlachetny, ale również jako materiał wykorzystywany na polu naukowym i inżynieryjnym.

Wiedza historyczna. Dzięki temu, że dysponujemy sięgającą daleko wstecz wiedzą historyczną, jak również wieloma analizami na ten temat,  łatwiej jest przewidzieć zachowanie złota w przyszłości. Na przykład jedną z reguł, jakie można było dotychczas zaobserwować, jest to, że wartość złota z reguły rośnie za każdym razem, gdy jesteśmy świadkami napięć globalnych. Dzięki takiej wiedzy o wiele łatwiej jest zaplanować z wyprzedzeniem swoje transakcje.

Porady i wskazówki. Nieważne w którą stronę się obrócisz, w świecie inwestorów każdy będzie chciał ci podpowiedzieć, jak sobie radzić ze złotem. Problem polega na tym, że zanim się z którejkolwiek z tego typu porad skorzysta, najpierw trzeba oddzielić przysłowiowe ziarno od plew. Jednak płynie z tego pewna niezaprzeczalna korzyść: dzięki temu można nauczyć się naprawdę sporo na temat złota, i to w krótkim okresie czasu. Społeczność inwestorów często i gęsto publikuje informacje oraz analizy dotyczące złota, na każdym kroku natknąć się można na wiele wskazówek, a poza tym dostępne są różne przydatne usługi, takie jak alerty handlowe, w których specjalizuje się właśnie rynek złota. Wszystko to czyni ten rynek  bardzo przystępnym, zwłaszcza na samym początku, przynajmniej w porównaniu z o wiele bardziej złożonym handlem na rynku towarów.

 

Ciekawostki na temat złota:

 • Słowo “złoto” pochodzi ze staroangielskiego geolu, czyli żółty.
 • Uważa się, że około 80% złota na świecie leży jeszcze pod ziemią…
 • Szacuje się, że około 10 miliardów ton złota leży na dnie oceanu. To oznacza 25 ton złota na każdą milę sześcienną wody morskiej.
 • Dwie trzecie światowych zasobów złota pochodzi z Afryki Południowej.
 • Obecnie największym konsumentem złota na świecie są Indie.
 • Złoto jest jadalne.
 • Największa sztaba na złota na świecie waży 250 kg

 

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0