Tomasz Brach

Dealer easyMarkets, odpowiedzialny za analizę rynku walut, surowców i giełd. Nadzoruje obsługę transakcyjną klientów w Oddziale easyMarkets w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku finansowym od 2003 roku. Doświadczenie zdobywał jako makler, dealer rynku międzybankowego oraz animator papierów wartościowych w biurach maklerskich i bankach.

W zeszłym tygodniu uwaga inwestorów była skierowana głównie na banki centralne i Waszyngton. Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe i zapowiedziała trzy kolejne w przyszłym roku. W Europie Bank Anglii, Europejski Bank Centralny oraz Szwajcarski Bank Narodowy pozostawiły stopy na dotychczasowych poziomach i oszacowały, iż w przyszłym roku nie będzie żadnych podwyżek. Z kolei w Waszyngtonie, jak dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej, widoczne są postępy odnośnie reformy podatków.

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami wzrostu notowań indeksu Dow Jones o 1,35 proc., co stanowi kontynuację serii czterech rekordów w przeciągu pięciu dni, a przy tym jest to już 68. rekord w roku. Z kolei indeks S&P 500 wzrósł o 0,92 proc, notując przy tym rekordy przez ostatnie trzy dni, a Nasdaq Composite zyskał 1,155 proc. Jeśli chodzi o kryptowaluty, jesteśmy świadkami ich uprawomocnienia – kontrakty terminowe na bitcoin udostępniła już giełda CBOE, a w tym tygodniu w jej ślady najprawdopodobniej pójdzie CME.

W tym tygodniu w centrum uwagi nadal będą kryptowaluty i powszechnie oczekuje się, że cena bitcoina dojdzie do poziomu 25 tysięcy dolarów na skutek decyzji CME. Inne kryptowaluty też mogą spodziewać się dobrej passy, ponieważ udostępnione zostaną również kontrakty terminowe na ethereum i litcoin.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyć się będzie sytuacja w Waszyngtonie, gdzie Republikanie mają w końcu podjąć ostateczną decyzję o największej reformie podatków od dziesięcioleci. W piątek Marco Rubio oraz Bob Corker, którzy stanowili zagrożenie dla ustawy, ostatecznie zgodzili się zagłosować za jej uchwaleniem. W rezultacie prezydent Trump ma szansę na podpisanie ustawy podatkowej jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

W Republice Południowej Afryki inwestorzy skupią się na posiedzeniu Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), podczas którego ma zostać wyznaczony następca obecnego prezydenta Jacoba Zumy, który przejmie jego obowiązki w roku 2019. Najpoważniejszymi konkurentami Zumy są jego była żona Nkosazana Dlamini-Zuma oraz obecny wiceprezydent Cyril Ramaphosa.

W zeszłotygodniowym głosowaniu Ramaphosa uzyskał więcej poparcia niż Zuma, w związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że to on przejmie po nim władzę. Na fali nadziei związanych ze zwycięstwem Ramaphosy kursu randa wzrósł z poziomu 13,77 do 13,09 dolara. Po latach destrukcyjnej władzy Zumy, przeciwko któremu postawiono szereg zarzutów o korupcję, przed RPA pojawiła się szansa na odbudowę.

W tym tygodniu możemy spodziewać się sporej dawki istotnych danych gospodarczych. W poniedziałek opublikowany zostanie australijski wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inwestorzy spodziewają się tu wzrostu o 1,5 proc.

We wtorek Bank Rezerw Australii (RBA) wypuści minutki, w których wyjaśni swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych, co powinno zainteresować zwłaszcza traderów związanych z AUD.

Tego samego dnia opublikowany zostanie niemiecki indeks IFO (wskaźnika klimatu biznesowego). Powszechnie oczekuje się tu wzrostu o 4 punkty, do poziomu 117.6. Ponadto otrzymamy także dane na temat liczby zezwoleń na działalność gospodarczą, gdzie oczekuje się spadku do 1.27M.

Na środę zaplanowana jest publikacja niemieckiego PPI, gdzie spodziewać się można spadku o 0,3 proc. za październik i o 0,2 proc. za listopad.  Z kolei w Stanach Zjednoczonych tego dnia ma zostać wypuszczony raport ze sprzedaży nieruchomości. Inwestorzy spodziewają się, że w zeszłym miesiącu sprzedaż wzrosła z poziomu 5,4M do 5.54M.

W czwartek Bank Japonii ma podjąć decyzję o stopach procentowych i powszechnie oczekuje się, że sytuacja pozostanie bez zmian, na poziomie minus 0,1 proc. Ważnych dla rynku informacji natomiast możemy oczekiwać od oświadczenia BoJ, w którym mają zostać wyjaśnione przyczyny takiej decyzji. Ze Stanów Zjednoczonych natomiast nadejdzie potwierdzenie kwartalnego wzrostu PKB o 3,3 proc, a także Wskaźnik Przemysłowy wg FED, który, jak się oczekuje, spowolni do poziomu 20.6.

W piątek otrzymamy dane z pierwotnego rynku nieruchomości oraz poziom zamówień na dobra trwałe dla Stanów Zjednoczonych, natomiast w Kanadzie zostanie opublikowany raport o PKB.

Dla traderów w tym tygodniu istotne będą również informacje o dochodach największych spółek w Stanach Zjednoczonych, które mają podać swoje kwartalne sprawozdania finansowe. Najistotniejsze z nich to: Micron (MU), Red Hat (RHT), FedEx, Darden Restaurants i FactSet Research, które opublikują swoje raporty we wtorek. W środę zrobią to Blackberry i General Mills, a w czwartek Accenture, CarMax, Nike i Paychex.

W tym tygodniu spodziewane wolumeny mogą okazać się nieco niższe z uwagi na przerwę świąteczną. Z drugiej jednak strony nie powinny nas zaskoczyć większe ruchy na rynku, z uwagi na zbliżający się czas rozliczeń podatkowych.

 

Źródła:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-17/asia-stocks-set-to-open-higher-on-u-s-tax-plans-markets-wrap

https://www.reuters.com/article/us-usa-tax/republicans-confident-tax-bill-to-become-law-this-week-idUSKBN1EB0K4

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0