Tomasz Brach

Dealer easyMarkets, odpowiedzialny za analizę rynku walut, surowców i giełd. Nadzoruje obsługę transakcyjną klientów w Oddziale easyMarkets w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku finansowym od 2003 roku. Doświadczenie zdobywał jako makler, dealer rynku międzybankowego oraz animator papierów wartościowych w biurach maklerskich i bankach.

Posiadanie własnych bitcoinów albo handlowanie nimi wydaje się dla większości z nas nieosiągalnym marzeniem, zwłaszcza że cena kryptowalut osiągnęła bezprecedensową wartość. 22 listopada przełamała poziom 8 tysięcy 300  dolarów i od tamtej pory stale rośnie. Towarzyszą temu pełne żalu westchnienia osób, mamroczących pod nosem:

„Gdybym tylko miał tyle…”.

A co by było, gdybym Ci napisał, że jest tysiąc sposobów na handel bitcoinami? Co by było, gdybym udowodnił ci, że można zwiększyć wartość swojej transakcji bez konieczności zwiększenia wstępnego wkładu? Pozwól, że przedstawię Ci kontrakty CFD na bitcoin, z którymi być może nie miałeś okazji do tej pory się zaznajomić, a z którymi wiążą się naprawdę spore korzyści. Handel kontraktami różnic kursowych pozwala każdemu na zakup lub sprzedaż bitcoinów i wyjście z otwartej transakcji przy określonej z góry cenie, dzięki czemu można kontrolować zarówno swój zysk, jak i ryzyko (mamy na myśli stop-loss i take-profit). Przy CFD na bitcoin można także skorzystać z dźwigni finansowej. Dla większość ludzi jest to chyba jedna z najbardziej atrakcyjnych cech kontraktów różnic kursowych.

Czym więc jest owa dźwignia? Dźwignia podnosi (czyli zwielokrotnia) rozmiar pozycji dokładnie w taki sam sposób, jak lewarek zwiększa siłę nacisku. Oznacza to, że można przeprowadzić transakcję, której wartość jest większa niż to, ile w nią zainwestowałeś.

Aby nie komplikować, pokażmy to na prostym przykładzie.

Jeśli ktoś korzysta z dźwigni na poziomie 1:10, a zatem takiej, jaką oferuje na przykład easyMarkets,  w przypadku bitcoinów, dysponując kwotą na poziomie zaledwie 830 dolarów (kwota wyjściowa w momencie pisania tego tekstu), można nabyć jednego bitcoina, którego wartość jest dziesięć razy większa, czyli 8 tysięcy 300 dolarów (wartość bitcoina w momencie pisania tego artykułu). Oczywiście trzeba zachować ostrożność, bowiem rynek może w każdej chwili zmienić kierunek…

W całkowicie hipotetycznym scenariuszu, przy dźwigni na poziomie 1:10, jeszcze w sierpniu tego roku mogłeś nabyć jednego bitcoina wartego wtedy 2730 dolarów za zaledwie 273 dolary… Dzisiaj, w idealnych warunkach, twoje 273 dolary miałaby wartość 8300. Jeśli cofniemy się jeszcze bardziej w czasie, choć nie aż tak bardzo, bo do roku 2010 – 10 tysięcy bitcoinów miało wartość około 30 dolarów (to powszechnie znana informacja, co zawdzięczamy osławionemu Bitcoin Pizza Day). Dzisiaj byłoby to już oszałamiające 83,000,000 USD.

  

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0