Tomasz Brach

Dealer easyMarkets, odpowiedzialny za analizę rynku walut, surowców i giełd. Nadzoruje obsługę transakcyjną klientów w Oddziale easyMarkets w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku finansowym od 2003 roku. Doświadczenie zdobywał jako makler, dealer rynku międzybankowego oraz animator papierów wartościowych w biurach maklerskich i bankach.

Notowania Bitcoina, na którym w ostatnim czasie obserwowaliśmy głównie wzrosty, dość znacznie osunęły się w obecnym tygodniu. Spadek rozpoczął się tuż przed osiągnięciem bariery na poziomie $ 20000.

Podczas spadku pokonane zostały lokalne wsparcia w okolicach $ 17250 oraz $ 15820. Obecnie notowania wydają się zmierzać do kluczowego poziomu obrony blisko $ 13000. Osunięcie jest dość znaczne, bowiem od szczytu do obecnego kursu przecena osiągnęła niemal 30%.

Trudno dopatrywać się jednej, konkretnej przyczyny spadków, natomiast niektórzy eksperci wskazują tu na wprowadzenie kontraktów terminowych (futures) na Bitcoina, zarówno na giełdzie CBOE jak i CME. Dzięki temu do gry wkroczyli traderzy instytucjonalni, którzy otrzymali dodatkowo możliwość krótkiej sprzedaży, co z uwagi na brak płynnych kontraktów było wcześniej znacznie utrudnione.

W przypadku odbicia od kluczowego wsparcia w okolicach $ 13000, notowania BTCUSD w drodze do ostatnich maksimów będą musiały pokonać lokalne poziomy oporu (15820 oraz 17250), które zamieniły się we wsparcie.

Alternatywnie, przełamanie bariery $ 13000, otworzy drogę do kluczowych poziomów wsparcia rozmieszczonych kolejno na $ 11000 oraz $ 9000.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0