W 2017 roku Brytyjczycy wezmą udział w referendum dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak obiecała Partia Konserwatywna, parlament przyjął już w zeszłym roku przyjął ustawę o referendum.

W portal leave.eu, jednym z największych zwolenników wyjścia z Unii, przeczytać można, że brytyjski sektor finansów ma do zyskania w zasadzie wszystko. Założyciel tej kampanii, Aaron Banks, podczas konferencji prasowej w styczniu oświadczył, że pozycja Wielkiej Brytanii jako lidera usług finansowych jest niezależna od Unii Europejskiej i że odejście tylko by wzmocniło jej konkurencyjność, zwłaszcza względem takich miast jak Hong Kong czy Singapur. [1]

Nikolas Xenofontos, Dyrektor ds. Zarządzania Ryzykiem w easyMarkets® powiedział: „Ostatnie sondaże przeprowadzone w 700 przedsiębiorstwach brytyjskich, przeprowadzone przez Fundację Bertelsmanna[2], wykazały, że 80% jest za tym, żeby zostać w Unii, a 30% stwierdziło, że Brexit oznacza zmniejszenie liczby miejsc pracy. Po prostu nie widzę ekonomicznego poparcia dla Brexitu”.

Stara debata

Debata na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej nie jest niczym nowym. Tak naprawdę to rozpoczęła się już w momencie przystąpienie do Unii w roku 1973.

Z jednej strony mamy do czynienia ze zwolennikami Brexitu, zdaniem których Wielka Brytania zyska w ten sposób możliwość prowadzenia samodzielnych negocjacji handlowych oraz kontroli imigracji poza Europą. Z drugiej strony mamy też do czynienia z tymi, którzy woleliby pozostać w Unii, bowiem uważają, że opuszczenie jej podważy ekonomiczną pozycję Wielkiej Brytanii, a wraz z utworzeniem barier handlowych zmniejszą się jej wpływy na świecie.

Nie zapominajmy też o tym, że Wielka Brytania nie jest częścią strefy euro, czyli 19 krajów, w których obowiązuje jedna waluta, i zawsze była szczególnie wrażliwa pod względem niezależności monetarnej.

Zostać więc?

Istnieje wiele powodów, dla których Wielka Brytania powinna zostać w Unii Europejskiej. Ostatnio mamy do czynienia z nieskrępowanym przepływem pracowników pomiędzy krajami UE. Opuszczając Unię, Wielka Brytania ograniczy swoim pracownikom możliwości rozwoju poza granicami kraju. Stracą na tym również brytyjskie firmy, które zostaną pozbawione możliwości zatrudniania pracowników z UE. Szacuje się, że zniknie około 100 tysięcy stanowisk pracy w sektorze bankowym, co nie jest małą liczbą w kraju będącym jednym z największych ośrodków finansowych na świecie. [3]

Brexit będzie dla firm brytyjskim kosztowny, ponieważ jak na razie sporo czerpią z wolnego handlu pomiędzy członkami Unii Europejskiej.  Zatem mimo że Brytyjczycy oszczędzą na wartych biliony funtów składkach państw członkowskich, to stracą na kosztach nowo nałożonych ceł.

Unia Europejskie wytwarza 25% światowego PKB, co gwarantuje jej duże znaczenie gospodarcze i finansowe na świecie. Brexit mógłby oznaczać dla Wielkiej Brytanii nie tylko mniejsze wpływy gospodarcze, ale też wojskowe. Co więcej, Wielka Brytania może utracić część bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co też będzie sporo  kosztować.

Czy może odejść?

Koszt członkostwa w Unii dla Wielkiej Brytanii to aż 11% PKB. To pieniądze, które można by przeznaczyć na przekształcenie tego kraju w jeszcze bardziej atrakcyjne światowe centrum finansowe. Brexit przywróciłby też polityczną niezależność, którą odbiera jej obecnie Bruksela. Wielka Brytania odzyskałaby również kontrolę nad innymi obszarami, takimi jak bankowość czy imigracja.

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii nie handluje z UE, ale musi znosić regulacje unijne, które wpływają na zdolność swobodnego prowadzenia biznesu. Brexit oddałby kontrolę  z powrotem w ręce właścicieli firm.

Wiele hałasu o nic?

Wszystko wskazuje na to, że Brexit jest debatą, która dzieli zarówno specjalistów finansowych, jak i zwykłych ludzi. Ostatnie sondaże przeprowadzone na 20 000 wyborców wykazały, że połowa woli opuścić UE, a 38% chce zostać. [4] Termin referendum ma dopiero zostać ustalone. Dla rynków, które nie lubią niepewności, im szybciej się ono odbędzie tym lepiej.

Jak mówią słowa słynnej piosenki The Clash:  Should I stay or should I go now? If I stay there will be trouble, an’ if I go there will be double. (Powinienem teraz zostać czy odejść? Jeśli zostanę, będą kłopoty, jeśli odejdę, będzie ich dwa razy więcej.)

[1] Simon Kennedy (January 11, 2016). “’Brexit’ Campaign Says Banks Would Benefit from U.K. Leaving EU.” Bloomberg.

[2] Philip Oltermann (February 14, 2016). “German poll finds one in three firms would leave UK after Brexit.” The Guardian.

[3] Jonathan Prynn (November 27, 2015). “’Brexit’ would lead to loss of 100,000 bank jobs, says City.” Evening Standard.

[4] Kate McCann, Matthew Holehouse and Christopher Hope (December 17, 2015). “Brexit now backed by 47 per cent of British voters, new poll reveals.” The Telegraph.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0