Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.

Brexit: brytyjscy parlamentarzyści rozpoczynają debatę nad ustawą o wystąpieniu z Unii Europejskiej, a obóz popierający Brexit pracuje nad oświadczeniem w sprawie twardego Brexitu

W czwartek różne źródła poinformowały, iż brytyjscy parlamentarzyści rozpoczęli debatę nad Ustawą o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze wspólnego rynku Unii Europejskiej. Parlamentarzyści popierający Brexit w dalszym ciągu opowiadają się za tzw. „twardym Brexitem”, pracując nad publicznym oświadczeniem w tej sprawie.

W ramach związanej z obozem popierającym Brexit kampanii o nazwie „Change Britain” przygotowano list z oświadczeniem, pod którym podpisy złożyło 40 osób. List trafił już do stacji BBC oraz dziennika Times i zostanie opublikowany w niedzielnym wydaniu tego ostatniego. Fragmenty listu trafiły do sieci.

Treść listu: „Dalsze członkostwo we wspólnym rynku, choćby w ramach przejściowej umowy, oznaczać będzie nic innego, jak członkostwo unijne pod zmienioną nazwą. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz kraj podstępnie został zatrzymany w Unii. Rząd musi uszanować wolę narodu, a to oznacza zarówno opuszczenie Unii Europejskiej, jak i jej wspólnego rynku.”

Wydaje się, że od czerwca 2016 roku apetyt na „twardy Brexit” zmniejszył się, ponieważ podczas przyspieszonych wyborów w czerwcu tego roku Konserwatyści utracili parlamentarną większość. Był to spory cios dla Torysów, którzy kilka miesięcy wcześniej mieli nadzieję na uzyskanie parlamentarnej większości.

Wynik wyborów przyczynił się do nacisków, aby Premier May zaprzestała nawoływania do przeprowadzenia „twardego brexitu”. Mniej radykalny sposób opuszczenia wspólnego rynku zasugerował Sekretarz Stanu Damien Green, który niedawno stwierdził, iż rząd brytyjski jest gotowy do ustępstw w sprawie ustawy o opuszczeniu Unii Europejskiej, która najprawdopodobniej zostanie przeprowadzona przez brytyjski parlament w ciągu najbliższych tygodni.

Negocjacje między Londynem a Brukselą oficjalnie rozpoczęły się w czerwcu tego roku. Konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii powinien sfinalizować Brexit w terminie do marca 2019 roku, dwa lata po tym, gdy Premier Theresa May oficjalnie poinformowała Unię Europejską o woli opuszczenia Unii. Uzgodnienie warunków nowego porozumienia handlowego może jednak nie być łatwe, co może spowodować przedłużenie dwuletniego okna negocjacyjnego. Przedłużenie terminu musiało by jednak zyskać poparcie wszystkich członków Unii Europejskiej.

 

[1]  Heather Stewart (7 września 2017 r.). „Pro-Leave MPs prepare public statement insistent on hard Brexit.” The Guardian.

[2] Rowena Mason oraz Jessica Elgot (7 września 2017 r.). „UK government ‘willing to make EU withdrawal no concessions.” The Guardian.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0