easyMarkets

With over a decade of trading expertise and 100,000 fulfilled clients in 160 countries worldwide, easyMarkets will tick all your boxes whether you are a new or experienced trader, affiliate or introducing broker. Trade currencies, commodities, metals, vanilla options and indices from one place without the jargon, complicated offers and confusing terms! Welcome to the exciting world of trading. Welcome to easyMarkets.

W najbliższy poniedziałek w Brukseli rozpocznie się kolejna runda rozmów w sprawie Brexitu, podczas której premier Wielkiej Brytanii Theresa May podejmie próbę przywrócenia negocjacji na właściwe tory.

Szefowa brytyjskiego rządu podczas kolejnej rundy negocjacji w sprawie Brexitu ma powiedzieć krajom członkowskim: „piłka jest po waszej stronie”. Dotychczas Wielka Brytania spotkała się z liderami pozostałych państw członkowskich cztery razy, niestety nie udało się dojść do porozumienia. Prezes Royal Bank of Scotland (RBS), sir Howard Davis, ostrzegł, że Downing Street ma tylko sześć miesięcy na ustalenie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Jeśli do tego nie dojdzie, RBS, podobnie jak inne korporacje, zaczną przenosić się poza Londyn[1].

O tym, czy nastąpił wystarczający postęp w negocjacjach, niezbędny by przejść do kolejnej fazy rozmów na temat przyszłych relacji handlowych, pozostałe kraje członkowskie zadecydują w dniach 19-20 października tego roku.

W międzyczasie premier Theresa May poddawana jest presji w związku z poufną ekspertyzą na temat możliwości wstrzymania Brexitu decyzją parlamentu przed marcem 2019 roku, której jak do tej pory nie chciała ujawnić. Chociaż zwolennicy pozostania w strukturach UE członkowie parlamentu krytykowali podejście rządu do Brexitu w stylu „kamikaze”, to według ministrów powstrzymanie Brexitu nie jest już możliwe, ponieważ proces uruchomiony Artykułem 50 Traktatu Lizbońskiego już się rozpoczął[2]. Premier Theresa May uruchomiła paragraf o odejściu z Unii Europejskiej 20 marca tego roku, dając tym samym Wielkiej Brytanii dwa lata na sformułowanie nowej umowy handlowej z Brukselą.

Oczekuje się, że w poniedziałek brytyjska premier oświadczy, iż Wielkiej Brytanii zależy na „nowym, głębokim i specjalnym partnerstwie” z UE. Ponadto ma dodać: „Osiągnięcie takiego partnerstwa będzie wymagało większej elastyczności i przywództwa, nie tylko z naszej strony, ale również ze strony naszych przyjaciół, pozostałych dwudziestu siedmiu państw Unii Europejskiej. Czeka nas kolejna faza negocjacji, więc piłka jest po waszej stronie. Ale wierzę, że usłyszymy pozytywną odpowiedź” [3].

Jednakże Unia Europejska najprawdopodobniej zażąda, by Wielka Brytania wyłożyła za ostatnie dwa lata więcej pieniędzy na poczet swoich zobowiązań wobec budżetu UE, a to oznacza, że zadeklarowane już przez nią 20 miliardów funtów nie jest sumą, która pozostałym krajom członkowskim wystarczy.

Dalsze losy Brexitu są w chwili obecnej bardzo niepewne. Partia Konserwatywna, po porażce w wyborach w czerwcu tego oku, stara się wdrożyć jasną strategię postępowania. Bowiem z uwagi na fakt, iż na skutek przyspieszonych wyborów utraciła większość parlamentarną, jest zmuszona budować teraz koalicję z Demokratyczną Partią Unionistów z Północnej Irlandii.

[1] George Parker and Robert Wright (8 October 2017). “Brexit ball is in the EU’s court, May to tell MPs.” Financial Times.
[2] Toby Helm (7 October 2017). “Theresa May under pressure over ‘secret advice’ on halting Brexit.” The Guardian.
[3] George Parker and Robert Wright (8 October 2017). “Brexit ball is in the EU’s court, May to tell MPs.” Financial Times.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0