Zespół easyMarkets

Jesteśmy komunikatywnym zespołem społecznościowym. Obserwuj nasze profile na Twitterze, Facebooku, G+, YouTube i Linkedin, by mieć dostęp do ciekawych artykułów, filmów, konkursów, porad, wiadomości i wielu więcej informacji!

Bill Williams jest traderem, a przy tym autorem książek poświęconych analizie technicznej, psychologii handlowej i teorii chaosu, które ujęte w całość sprawdzają się na różnych rynkach finansowych, takich jak rynek wymiany walut, akcji czy towarów. Jest twórcą wskaźników: Aligator, AO (Awesome Oscillator), Fraktal, Gator Oscillator, Accelerator/Decelerator Oscillator czy Market Facilitation Index.

Jego zdaniem jedną z głównych przyczyn strat ponoszonych przez traderów jest fakt, że nadmiernie polegają na różnych typach analizy, w tym zarówno fundamentalnej, jak i technicznej, oraz na zasadach nimi rządzących. Uważa, że zasady te nie zawsze mają wpływ na wyniki, a nawet bywają bezużyteczne lub wręcz niebezpieczne, ponieważ rynek podlega nieustannym zmianom, obalając teorie i wzorce z przeszłości.

Zamiast tego Williams uznał, że osiągnięcie doskonałości w tradingu wymaga głębokiego zrozumienia struktury rynku. Aby dotrzeć do tego poziomu, należy przyjrzeć się pięciu wymiarom: fraktalom, sile napędowej, przyspieszeniu/zwalnianiu, strefom i liniom bilansu. Wszystkie te element w połączeniu z uważnym podejściem do dynamiki rynku podobno umożliwiły Williamsowi wskazać nie mniej niż 80% ruchów rynkowych.

Wskaźniki

Wskaźnik Aligator składa się z trzech średnich kroczących: szczęki, czyli średniej 15 przesuniętej o 8, zębów, czyli średniej 8 przesuniętej o 5, oraz warg, czyli średniej 5 przesuniętej o 3.

Wskaźnik ten pomaga w zdefiniowaniu, czy mamy do czynienia z trendem, czy też nie, a także w określeniu jego kierunku. Trzy linie znajdujące się w porządku rosnącym, idące z dołu do góry, wskazują na trend zwyżkujący, a te same trzy linie idące w dół – wskazują na trend zniżkujący. Jeśli linie te nachodzą na siebie albo idą w różnych kierunkach oznacza to, że Aligator śpi, szczęki są zamknięte, co powinno powstrzymać traderów przed otwieraniem nowych transakcji. Jednakże im dłużej Aligator śpi, tym głodniejszy się robi i z większą werwą rozpocznie nowy trend.

Wskaźnik Gator to histogram pokazujący różnicę odległości pomiędzy zębami a szczękami Aligatora. Ma pomóc traderom w lepszej wizualizacji nadchodzących zmian trendu tuż przed tym, gdy Aligator się obudzi lub zaśnie. Gdy aligator się budzi, jedna kreska jest zielona, a druga czerwona. Aligator je, gdy obie linie są zielone, a gdy się nasyci, obie są czerwone. Następnie Aligator znów zasypia.

Wskaźnik Awesome (AO) pokazuje różnicę pomiędzy 34 SMA a 5 SMA. Jako taki odzwierciedla ruchy cen w dół i w górę z krótkookresowej średniej kroczącej do długookresowej. Sygnał kupna pojawia się, gdy wskaźnik znajdzie się powyżej zera, a sygnał sprzedaży poniżej zera.

Bardziej złożone zasady dotyczą zleceń wejścia, obejmując wielkość i kierunek świec. Przykładowo zlecenie kupna potwierdza sytuacja, gdy dwie pierwsze linie są czerwone, a trzecia zielona. Natomiast zlecenie sprzedaży potwierdzają dwie pierwsze linie w kolorze zielonym i trzecia czerwona.

Fraktale sprzedaży są to szczyty i dołki, w których następuje odwrócenie rynku. Mogą występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wskaźnikami. Aby wystąpił fraktal, powinno się uformować pięć kolejnych świec, w których środkowa jest najwyższa, a po niej i przed nią są po dwie niższe w sytuacji szczytu albo dwie wyższe, w sytuacja dołka. Fraktal w ten sposób pokazuje punkty, w których ceny przestają się utrzymywać i następuje odwrócenie. Gdy cena przekroczy wartość ze starego fraktala, trend się umacnia. Ten typ wskaźnika najczęściej jest wykorzystywany do zdefiniowania poziomów wsparcia i oporu, włącznie z przełamaniami. Może też być używany w połączeniu z liniami trendu.

Wskaźnik MFI (Market Facilitation Index) obrazuje zmianę cen w stosunku do wolumenu. Oblicza się go na podstawie różnicy pomiędzy ceną maksymalną a minimalną i dzieląc przez wolumen. Według Williamsa jest to wskaźnik bardziej miarodajny niż stochastyczny, RSI czy jakikolwiek inny wskaźnik momentum. MFI można stosować zarówno krótko, jak i długookresowo i jest dostępny na platformie MT4.

Istnieją cztery kombinacje MFI i wolumenu: zielony (green), brązowy (fade), niebieski (fake) i różowy (squat). Zielony oznacza wolumen rosnący i najlepszym kierunkiem działania jest podążanie za rynkiem. Brązowy oznacza, że wolumen maleje, co sugeruje, że trend się kończy. Niebieski wskazuje, że na rynku nastąpił mocniejszy ruch, ale nie jest to wsparte wolumenem. Natomiast różowy pojawia się pod sam koniec trendu – wolumen rośnie, jest duży popyt i podaż, i najprawdopodobniej nastąpi przełamanie, wskazujące najprawdopodobniej na odwrócenie rynku.

Na sam koniec został nam Zone, wskaźnik przydatny w czerpaniu możliwych korzyści w sytuacji, gdy rynek idzie tak, jak sobie tego życzymy. Jest to bardzo dobre narzędzie dla agresywnych traderów, którym zależy na maksymalizacji zysków, gdy momentum, przyspieszenie i zmiana cen potwierdzają, że warunki są dogodne.

Kariera

Bill Williams ma około 50 lat doświadczenia w tradingu. W trakcie swojej kariery napisał wiele książek na ten temat, a teraz zajmuje się szkoleniem traderów i oferuje konsultacje indywidualne. Bestsellery jego autorstwa to: Trading Chaos, New Trading Dimensions i Trading Chaos: Second Edition.

Prowadził wykłady na tematy takie jak fraktale Elliota Wave’a, indeks przepływów pieniężnych i Profunity Alligator w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Gdy przeszedł na emeryturę, prezesem Profunity Trading Group została jego córka.

Williams w 1984 opracował system Profunity, prezentujący holistyczne podejście do tradingu. Metoda ta to połączenie teorii chaosu, analizy technicznej i psychologii, które wspólnie składają się na zestaw zasad i wskaźników, które rzekomo mają zapewnić gwarantowane zyski, zmniejszyć niepokój i przynieść zadowolenie.

Czy ten artykuł był pomocny?

2 0 0