Nina Kozińska

Manager Polskiego Oddziału brokera easyMarkets w Polsce. Nina jest dpowiedzialna za strategię rozwoju i ekspansję easyMarekts na rynku Polskim i jest jest zaanażowana w rozwój edukacji w sektorze FX. Posiada szerokie doświadczenie międzynarodowe w Azji, dalekim wschodzie oraz Europie. Absolwentka MBA na HULT International Business School w Shanghaju, Dubaju, Londynie (2013); ukończyła John Cabot University w Rzymie oraz American University of Paris w Paryżu.

W ubiegłym tygodniu inwestorzy skupiali się na światowym handlu oraz nasilających się napięciach na Bliskim Wschodzie. Retoryka wojny handlowej osłabła, gdy Prezydent Chin obiecał zreformowanie kraju i otwarcie gospodarki na zagraniczne firmy. Zwycięstwo odnieśli również zwolennicy wolnego handlu, gdyż prezydent Trump zapowiedział ponowne przyłączenie się do Partnerstwa Transpacyficznego, od którego odwrócił się w trakcie kampanii prezydenckiej. Miało to miejsce tydzień po objęciu stanowiska przez nowego doradcę ds. gospodarczych, Larryego Kudlowa.

W tym tygodniu inwestorzy skupią się przede wszystkim na Waszyngtonie, gdzie administracja Trumpa musi stawić czoła znaczącym wyzwaniom. Dwa tygodnie temu specjalny prokurator zalecił zastępcy prokuratora generalnego, aby FBI przeprowadziło dochodzenie w sprawie doradcy Donalda Trumpa, Michaela Cohena. Była to istotna informacja, sugerująca, iż dochodzenie coraz bardziej skupia się na najbliższym otoczeniu Trumpa. W ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie wiele mówiło się o tym, że Trump rozważa zwolnienie byłego zastępcy prokuratora generalnego, aby zaszkodzić dochodzeniu Roberta Muellera.

Bieżący tydzień może okazać się istotny dla inwestorów ze względu na okres publikowania sprawozdań dotyczących zysków. Okres ten rozpoczął się w ubiegłym tygodniu publikacją sprawozdań finansowych znaczących banków takich jak JP Morgan, Citi, oraz Wells Fargo.  Wyniki finansowe trzech banków były powyżej oczekiwań.

W tym tygodniu swoje sprawozdania finansowe opublikują między innymi takie spółki jak Bank of America, Netflix, IBM, Altaba, Johnson and Johnson, American Express, Kinder Morgan, Morgan Stanley, Danaher, Philip Morris, Novartis, Unilever, Honeywell, oraz Waste Management. Inwestorzy będą szczególnie zainteresowani Netflixem oraz wzrostem liczby abonentów za ostatni kwartał.

W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia, opublikowane zostaną liczne informacje gospodarcze. Dziś Bank Ludowy Chin podniósł 14-dniową stopę procentową o 5 punktów bazowych, do poziomu 2,70%. Bank ten podjął taką decyzję po raz drugi w tym roku.

Ponadto USA opublikują dane na temat handlu detalicznego. Analitycy przewidują, że wartość sprzedaży detalicznej wzrosła w marcu o 0,4%, natomiast wartość podstawowej sprzedaży detalicznej pozostała na poziomie 0,2%. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, byliśmy świadkami spowolnienia wzrostu sprzedaży detalicznej (wzrost był ujemny). Analitycy wykorzystają te dane do oceny wpływu pakietu cięć podatkowych uchwalonego przez administrację Donalda Trumpa.

Jutro opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii. Dzięki niemu poznamy uzasadnienie niedawnej decyzji urzędników o utrzymaniu poziomu stóp procentowych. Później dowiemy się o danych dotyczących wzrostu gospodarczego Chin. Inwestorzy oczekują wzrostu chińskiej gospodarki na poziomie 6,8% oraz 1,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W Wielkiej Brytanii opublikowane zostaną dane dotyczące zatrudnienia. Traderzy przewidują, że wzrost wynagrodzeń i premii wyniesie 3,0%. W poprzednim miesiącu jego wartość wyniosła 2,8%. Następnie w środę poznamy wartość wskaźnika CPI. Dzięki niemu traderzy zyskają większą wiedzę na temat inflacji.

W środę opublikowane zostaną również dane CPI dotyczące Europy. Przewiduje się, iż wartość CPI wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca z 0,2% do 1,0%, natomiast roczna zmiana pozostała na poziomie 1,4%. W tym tygodniu poznamy również wartość wskaźnika CPI dla Nowej Zelandii oraz Kanady.

W czwartek poznamy również decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, informacje na temat pozwoleń na budowę, dane dotyczące zatrudnienia w Australii, a także dane produkcyjne dla USA.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 1