Zespół easyMarkets

Jesteśmy komunikatywnym zespołem społecznościowym. Obserwuj nasze profile na Twitterze, Facebooku, G+, YouTube i Linkedin, by mieć dostęp do ciekawych artykułów, filmów, konkursów, porad, wiadomości i wielu więcej informacji!

Amerykanin Steven Cohen jest menedżerem funduszu hedgingowego. Zajmuje 104 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata Forbesa z roku 2014, a także znajduje się na 35 miejscu na liście amerykańskiej. Jest założycielem Point72 Asset Management oraz S.A.C. Capital Advisors.

W roku 2013 Cohen został oskarżony za współudział w nielegalnym dysponowaniu poufnymi informacjami (tzw. insider trading), którego miał się dopuszczać S.A.C. Został uznany za winnego i musiał zapłacić olbrzymią grzywnę w wysokości 1,8 miliardów dolarów, a przy tym do roku 2018 nie może zarządzać funduszami klientów. Mimo to jego majątek netto szacowany jest na 12,7 miliardów dolarów.

Poza sukcesami w handlu i w sektorze oceny ryzyka Steven Cohen kolekcjonuje dzieła sztuki i jest wielkim filantropem. Wraz z żoną wpłacają olbrzymie darowizny na rzecz szpitali, zwłaszcza dziecięcych. W kwietniu 2016 roku dał 275 milionów dolarów na założenie centrum opieki medycznej dla weteranów wojennych z całego świata. Jego fundacja Steve & Alexandra Cohen Foundation przyznała grant w wysokości ponad 100 milionów dolarów dla Bruce Museum of Arts and Sciences, na wsparcie edukacji artystycznej. Ponadto Cohen przeznaczył 30 milionów dla New York University Langone Center na badanie terapii farmakologicznych stosowanych w przypadkach stresu post-traumatycznego oraz uszkodzeń mózgu.

Kariera

Zamiłowanie do podejmowania ryzyka Cohen zawdzięcza grze w pokera, której poświęcił większą część pobytu w szkole wyższej. Skończył ekonomię na wydziale Uniwersytetu w Pensylwanii, gdzie z pomocą swojego przyjaciela otworzył sobie konto transakcyjne na kwotę 1000 dolarów.

Wkrótce potem otrzymał posadę na Wall Street jako młodszy makler w firmie Gruntal & Co. Legenda głosi, że zarobił 8 tysięcy dolarów już pierwszego dnia pracy, a w kolejnych dniach po 100 tysięcy, by na sam koniec zarządzać portfolio wartym 75 milionów oraz zespołem składającym się z sześciu maklerów.

W roku 1992 Cohen założył własną firmę S.A.C. Capital Partners, w którą zainwestował z własnej kieszeni 20 milionów dolarów. W roku 2009 majątek firmy wynosił już 14 miliardów.

Plotka głosi, że jego wynagrodzenie w roku 2005 wzrosło do kwoty miliarda dolarów, dwa razy więcej niż rok wcześniej, gdy zarobił 450 milionów. W roku 2013 znalazł się w rankingu najlepiej zarabiających menedżerów funduszy hedgingowych Forbesa. W artykule opublikowanym w “Wall Street Journal” w roku 2006 nazwano go “Królem funduszy hedgingowych”. Znalazł się na 94 miejscu na liście najbardziej wpływowych ludzi w roku Times’a.

Fakty

Cohen brał udział w skandalu związanym z nielegalnym dysponowaniem poufnymi informacjami, w którym brał też udział były menadżer S.A.C. Capital Mathew Martoma. Jego nazwisko nie zostało wymienione w akcie oskarżenia z roku 2012, ale zarzut pojawiał się potem w postępowaniu cywilnym. Jeszcze wcześniej Cohen i jego brat Donald zostali pozwani przez byłą żonę Cohena Patricię, która oskarżyła ich o nielegalną działalność i właśnie insider trading. Sprawa została jednak oddalona, ponieważ zarzuty oparte były głównie na plotkach i spekulacjach. Jednak oskarżenia te, a także oskarżenie o naruszenie obowiązków powierniczych, podjął w roku 2013 sąd apelacyjny w Nowym Jorku.

Firma Point72 Asset Management jest tzw. family office, czyli funduszem zarządzającym głównie pieniędzmi samej rodziny Cohena. Powstała w roku 2014 i zatrudnia około tysiąc osób. Firma zarabia przede wszystkim na wyszukiwaniu i doskonałej analizie najważniejszych informacji…

Po skandalu z S.A.C Capital w roku 2013 firma Point72 Asset Management wprowadziła bardzo rygorystyczny program zgodności z przepisami, pod specjalistycznym nadzorem jednostki, do której należeli śledczy z FBI, CIA i SEC. W zeszłym roku firma wygenerowała 15,5% zwrotu z inwestycji.

Cohen jest też wytrawnym kolekcjonerem dzieł sztuki i znalazł się w pierwszej dziesiątce listy najwięcej wydających kolekcjonerów od roku 2002. Wartość jego kolekcji oszacowano w roku 2015 na miliard dolarów. Jego gust ewoluował od impresjonistów do sztuki współczesnej. Cohen posiada sztandarowe dzieła wielu znanych artystów.

Jest też właścicielem 7% Baidu, czołowej chińskiej wyszukiwarki, a także 5% SSD firmy OCZ Technology. W roku 2013 wystawił na sprzedaż luksusowy apartament w Nowym Jorku za kwotę 98 milionów dolarów. Posiada też 4% udziałów w drużynie baseballowej z Nowego Jorku.

Cohen unika mediów i nie lubi się publicznie udzielać, ale raz, w roku 1999, zgodził się na wyłączny wywiad z Danielem Strachmanem, który potem został opublikowany w książce pt. Getting Started in Hedge Funds. Był dwa razy żonaty, najpierw z Patricią Finke, a następnie z Alexandrą Garcia. Działa w zarządzie Uniwersytetu Browna, a także w fundacji Robin Hood.

Osiągnięcia

Cohen działa głównie na rynku papierów wartościowych i jest właścicielem coraz większej liczby akcji, które trzyma przez coraz dłuższy czas. Jego obecna strategia różni się więc od tej, jaką obrał na samym początku swojej kariery, gdy opierał się głównie na bardzo szybkich transakcjach. Jeszcze zanim doszło do batalii prawnych S.A.C Capital przed dwie dekady generował średnio 30% rocznego zwrotu.

Wolumen obrotu S.A.C był olbrzymi, stanowił 1-3% dziennego obrotu NYSE i NASDAQ. Obejmował minimum 20 milionów akcji dziennie, ale sam fundusz skrzętnie ukrywał swoją strategię.

Podczas boomu technologicznego w latach dziewięćdziesiątych Cohen potrafił zrobić 70% zwrotu na swoich inwestycjach, a dziesięć lat później na sprzedaży tych samych akcji zarobił tyle samo. W roku 2007 postawił 76 milionów na Equinox tuż przed publikacją oświadczenia majątkowego firmy, które okazało się pozytywne, dzięki czemu akcje firmy poszły w górę o 32% w ciągu miesiąca. W roku 2012 z kolei postawił 26 miliardów na Ardea Biosciences, firmę przejętą potem przez AstraZeneca, i znów zarobił. Cohen zarobił również na takich firmach jak Whole Foods, Barr Pharmaceuticals i Global Crossing.

Swoich inwestorów Cohen nagradza regularnie 45% zyskiem, a zatem znacznie większymi kwotami niż wynosi przeciętna średnia innych funduszy hedgingowych, wahająca się na poziomie 20%.

Żródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_A._Cohen
http://www.investopedia.com/terms/s/steve-cohen.asp

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0